Regulāra zobu diegu lietošana vismaz reizi nedēļā var samazināt insulta risku, ko izraisa asins receklis sirdī, kā arī sirds aritmiju risku, saskaņā ar neseno pētījumu, kas tika prezentēts Amerikas Insulta asociācijas 2025. gada starptautiskajā insultu konferencē, raksta “SciTech Daily”.
Veselīgs smaids ir viena no skaistākajām rotām, kas ir mums līdzās ik dienas. Tomēr, neievērojot pareizu mutes kopšanas rutīnu un sekojot mītiem, varam pakļaut sevi nopientām veselības problēmām.
Iespējams, jūsu mutes higiēnas paradumi nav mainījušies gadiem ilgi un tiem pilnībā uzticaties. Vai tie patiešām ir ideāli? Kas būtu noteikti jādara un no kā vajadzētu izvairīties?
Veselības ministrijas (VM) īstenotajā mutes dobuma un zobu veselības programmā "Man ir tīri zobi!" speciālisti norāda, ka vecākiem būtu vairāk jāiesaistās bērnu mutes veselības profilakses jautājumos, pavēstīja kampaņas pārstāvji.
Latvijā bērniem 12 gadu vecumā mutē ir vidēji trīs līdz četri kariesa skarti zobi, tostarp bērniem šajā vecumā nereti jau izrauts viens izaudzis zobs, atsaucoties uz Eiropas Savienības (ES) zobārstniecības prakses pārskata apkopoto statistiku, šodien bērnu mutes veselībai veltītā preses konferencē norādīja Rīgas Stradiņa universitātes profesore Egita Senakola.
Bieži vien tieši karstajā laikā mūs piemeklē zobu sāpes. Kādēļ tā? Vasara un īpaši tās karstākais periods ir tipisks laiks, kad uzliesmo un ātri progresē hroniski iekaisumi. Varētu likties, ka tā ir nepatīkama sagadīšanās - tieši pirms došanās atvaļinājumā sasāpējies zobs. Tomēr tā ir likumsakarība. Šogad īpaši karsto laika apstākļu ietekmē ir ievērojami pieaudzis to cilvēku skaits, kas vēršas pie zobārstiem ar zobu sāpēm un strutainiem iekaisumiem. Kā izvairīties no šādas nepatīkamas pieredzes? Padomos dalās zobārste, implantoloģe Jūlija Katkeviča.
Ir daudz faktoru, kas ietekmē zobu krāsu, tos padarot ne tik baltus, kā gribētos. Tā ir ne tikai ģenētika – zobus dzeltenīgus vai pelēcīgus padara arī nepareiza zobu higiēna, atsevišķu medikamentu lietošana, krāsainu ēdienu un dzērienu lietošana, smēķēšana. Arī novecošanās.