“Piena zobi izkrīt, jo saknes sāk šķīst – tas ir dabiski ieprogrammēts process, lai vēlāk varētu izaugt pastāvīgie zobi,” skaidro Viļņas Universitātes Medicīnas fakultātes Stomatoloģijas institūta direktore profesore Dr. Vilma Brukiene. Vidēji piena zobi sāk izkrist 6–7 gadus veciem bērniem. Bet kāpēc dažiem šis process sākas agrāk, bet citiem vēlāk, un vai tas ir saistīts ar smadzeņu attīstību? Skaidro “lrt.lt”.
Ģenētikai ir vislielākā loma
Pēc V. Brukienes teiktā, iedzimtībai un ģenētikai ir vislielākā ietekme uz piena zobu zaudēšanu. Tātad, zinot, kad vecāki zaudēja savus pirmos zobus, vai mēs varam paredzēt, kad tas notiks ar bērnu?
"Mēs noteikti varam saskatīt noteiktas saiknes. Piemēram, kā zobārsts, ja redzu, ka kaut kas nenotiek pēc plāna, es jautāju, vai ģimenē ir bijuši gadījumi, kad kādam ir bijusi novēlota zobu zaudēšana vai zobs izkritis pārāk vēlu vai pārāk agri."
Turklāt jādomā ne tikai par vecākiem, bet arī par attālākiem radiniekiem.
Ietekmē arī slimības
Zobārste stāsta, ka arī dažādas slimības var paātrināt vai palēnināt piena zobu izkrišanas procesu - visbiežāk tie ir dažādi patoloģiski stāvokļi, kas traucē bērna žokļa un zobu attīstībai.
"Piemēram, ir novērots, ka bērniem, kuriem trūkst D vitamīna, rodas tā sauktais rahīts, un zobu nākšana aizkavējas. Ja viņiem bieži ir infekcijas, arī tam ir ietekme," skaidro V. Brukiene. "Dažādas citas slimības - endokrīnās slimības, piemēram, ja ir pārāk daudz vairogdziedzera hormona, tad viss paātrinās - zobi var gan augt ātrāk, gan ātrāk izkrist. Savukārt, ja ir pārāk maz vairogdziedzera hormona, viss palēninās."
Pēc speciālistes teiktā, ģenētiskie sindromi ietekmē arī pirmo zobu izkrišanas laiku.
"Dauna sindroms ir viens no vispazīstamākajiem sindromiem, kurā piena zobi izkrīt ļoti aizkavēti - vispirms tie šķiļas aizkavēti, un pēc tam tie izkrīt. Dažiem cilvēkiem ar Dauna sindromu piena zobi tiek raksturoti kā tādi, kas spēj saglabāties līdz 14 vai pat15 gadu vecumam.”
Daži cilvēki uzskata, ka bērni, kuri agrāk zaudē zobus, ir inteliģentāki, taču profesore stingri noraida šo mītu.
Dažreiz pat 40 gadus veciem cilvēkiem ir piena zobi
Vidēji piena zobi sāk izkrist bērniem 6-7 gadu vecumā. Tomēr V. Brukiene atgādina, ka zobi ir neatņemama visa organisma sastāvdaļa, tāpēc "ja bērna organisms attīstās ātrāk, visticamāk, arī zobi var ātrāk izšķilties, un, ja attīstība palēninās, tas nosaka arī zobu veselību".
Turklāt dažiem piena zobi var saglabāties līdz pilngadībai, tomēr tas nenozīmē, ka vajadzētu uztraukties un domāt par slimībām.
"Daži zobi var kalpot ilgāk, ja tiem nav savu “draugu” - pastāvīgo zobu. Piena zobus nomaina pastāvīgie zobi, bet mēs zinām gadījumus, kad cilvēkiem 40 gadu vecumā joprojām var būt daži piena zobi tieši tāpēc, ka nav pastāvīgā zoba," skaidro V. Brukiene.
Pēc viņas teiktā, ja vecāki vismaz reizi gadā ved bērnus pie zobārsta, viņš uzreiz pamanīs, ja kaut kas nenotiek pēc plāna: "Un tad, uzņemot rentgena uzņēmumus, var pārbaudīt, vai šie rudimenti - “īstie” zobi - ir vai nav, un kāpēc tas zobs tik ilgi kavējas."
Vai zaudētos zobus var izmantot nākotnē?
Kad bērni zaudē piena zobus, daži vecāki tos izmet, bet citi tos patur kā piemiņu vai cerībā tos kaut kam izmantot nākotnē. Līdzīgi daži savāc savus pastāvīgos zobus, kad tos dažādu iemeslu dēļ izrauj ārsts.
V. Brukiene stāsta, ka pašlaik tiek veikti pētījumi par zoba iekšpusē esošajām pulpas šūnām. Tiek uzskatīts, ka šīm šūnām piemīt potenciāls veidot kaulus, nervus un saistaudus, tāpēc nākotnē tās varētu izmantot deģeneratīvās medicīnas vajadzībām.
Tomēr, kā apgalvo zobārste, pašlaik nav iespēju izmantot cietos zobārstniecības materiālus.
“Pat tad, kad mēs izsitam zobu - rodas trauma un zobs izkrīt, kāpēc ir tik svarīgi pēc iespējas ātrāk atgriezt šo zobu vietā? Jo pēc tam sākas neatgriezeniskas izmaiņas, un organisms vairs neatpazīst šo zobu - tas cenšas no tā atbrīvoties, to izšķīdināt, jo pieņem to kā svešķermeni, ja šis zobs pēc ilgāka laika parādās tā vietā,” saka Dr. Vilma Brukiene. “To, ka zobs, kas ir izkritis vai izrauts, pēc dažu gadu atrašanās kaut kur, varētu mums palīdzēt izaugt jauniem zobiem, zinātne vēl nav atklājusi.”