Uzturs

18.mar 2022
Okinava Japānā, Loma Linda Kalifornijā, Nikoja Kostarikā, Ikarija Grieķijā un Sardīnija Itālijā - šajos piecos pasaules reģionos dzīvo cilvēki ar visgarāko mūžu. Lai arī katrā reģionā dzīvojošo cilvēku ikdiena ir citādāka, tomēr visus viņus vieno šie pieci paradumi, kas varētu būt "atslēga" uz to, kāpēc viņi dzīvo tik garu mūžu!
1.mar 2022
Līdz 2050. gadam pasaules iedzīvotāju skaits pieaugs līdz 9 miljardiem cilvēku. Lai pabarotu šo cilvēku skaitu, būs nepieciešams divreiz vairāk olbaltumvielu.
20.feb 2022
Šis tropiskais auglis ir plaši iecienīts cilvēkiem visā pasulē. Banāni satur daudz vērtīgos vitamīnus un minerālvielas.
19.feb 2022
Kardiologs, profesors, 13. Saeimas deputāts (AP!) Andris Skride, viesojoties kanāla TV 24 raidījumā "La Dolce Vita. Ēd vesels!", atklājis, ka tikai ar uzturu vien iespējams pagarināt dzīvi.
18.feb 2022
Grūtniecības laiks ir īpašs periods sievietes dzīvē. Līdz ar ziņu, ka sieviete gaida bērniņu, viņas dzīvē notiek daudz pārmaiņu gan emocionāli, gan fiziski – mainās sievietes domāšana, izskats, emocionālais stāvoklis. Nu jau ir atbildība par divām dzīvībām, līdz ar to aktuāls kļūst jautājums – ko sieviete var droši lietot uzturā, bet no kā labāk izvairīties?
13.feb 2022
Dietoloģe - endokrinoloģe Anastasija Tarasko intervijā izcēlusi trīs noderīgākos augļus ziemas periodā.
31.jan 2022
"National Geographic" autors Dens Butners daudz pētījis cilvēka novecošanās procesus. Intervijā "Mind Body Green" viņš runājis par produktiem, kas varot palielināt izredzes uz ilgāku un veselīgaku dzīvi.
27.jan 2022
Magnijs ir būtisks cīņā pret slimībām. Šie pieci produkti to satur visvairāk.
24.jan 2022
Viena no pasaules popuārākajām uzkodām patiesībā ir arī diezgan veselīga, protams, ja tai netiek pievienoti saldinātāji, eļļas, tauki vai sāls. Runa ir par popkornu un "Insider" nosaucis 4 ieguvumus veselībai no tā.
16.jan 2022
Dietoloģe Svetlana Fusa apgalvo, ka ierobežot tauku daudzumu uzturā drīkst līdz noteiktām robežām, citādi tas kaitē veselībai, raksta "MedikForum".
15.jan 2022
Geivins Kvinns atklājis, kā septiņu mēnešu laikā zaudējis 32 kilogramus liekā svara, raksta "The Mirror".
13.jan 2022
Rieksti ir labs veselīgo tauku, šķiedrvielu un olbaltumvielu avots. Uzziniet, kuri pēc ekspertu domām, ir paši veselīgākie rieksti.
11.jan 2022
Novecošanās ir neizbēgams process ikvienam cilvēkam. Gadiem ejot, ķermenī notiek dažādas izmaiņas. Lai arī nav izgudrots īpašs brīnumlīdzeklis, kas var apturēt novecošanos, dažādu ieradumu maiņa var palīdzēt šo procesu padarīt mazāk nepatīkamu.
10.jan 2022
Ķīniešu portālā "WeChat" nosauktas četras bīstamas kļūdas, kuras pieļaujam, mazgājot traukus.
6.jan 2022
Zivis ir produkts, kas pazīstams ar savām labvēlīgajām īpašībām, tomēr dažas zivis var nodarīt vairāk ļauna nekā laba. No šiem pieciem zivju ēdieniem ikdienā labāk atteikties.
2.jan 2022
Pandēmija viennozīmīgi ir ieviesusi korekcijas mūsu dzīvē, izmainot ikdienas paradumus. Farmaceite aicina uz lietām skatīties pozitīvi, jo tas, cik mierīga būs tava diena, lielā mērā ir atkarīga no paša cilvēka – kā uztvert notikumus un kā uz tiem reaģēt. Šajā laikā mums ir iespēja ne tikai pierast pie jaunās dienas kārtības, bet arī ieviest jaunus paradumus, uzlabojot gan garīgo, gan fizisko veselību. Kā izmantot ārkārtējo situāciju valstī, lai īstenotu tradicionālās Jaunā gada apņemšanās, farmaceite Zane Melberga.
24.dec 2021
Uztura speciāliste Gabriela Pīkoka, kas palīdzējusi princesei Beatrisei, princim Harijam un citiem britu karaliskās ģimenes pārstāvjiem zaudēt svaru, paskaidroja, kā pareizi ēst Ziemassvētku brīvdienās, raksta The Telegraph.
13.dec 2021
Šīs piecas kļūdas mēdz bieži pieļaut cilvēki, kuri vēlas atbrīvoties no liekā svara.
12.dec 2021
Pasaules Veselības organizācija secinājusi, ka vidēji 50 procentu no tā, cik ilgi dzīvosim, atkarīgs no mūsu dzīvesveida. Ģenētika nosaka aptuveni 20–30 procentu, ārējās vides un ekoloģijas faktori – aptuveni 10 procentu, un tikai atlikušie 10 procenti būs atkarīgi no veselības aprūpes sistēmas.
5.dec 2021
Sāls ir viena no iecienītākajām garšvielām - to bieži izmanto dažādu ēdienu garšas uzlabošanai. Lai gan nelielās devās sāls veselībai nekaitē, lietojot to pārmērīgā daudzumā, var būtiski pasliktināties pašsajūta un palielināties dažādu saslimšanu risks.