Līdz šā gada beigām Eiropas Savienība varētu pieņemt lēmumus par kopējās robežapsardzes aģentūras Frontex stiprināšanu un ārējo robežu stingrāku apsargāšanu, kā arī veikt korekcijas Šengenas līgumā, kas ļautu valstīm ārkārtas situāciju gadījumos ieviest robežkontroli pat uz laiku līdz diviem gadiem. Tie ir ārkārtas pasākumi, kas veicami migrantu krīzes dēļ, jo alternatīva esot tikai viena – atteikšanās no Šengenas zonas kā tādas.
Grieķija ceturtdien vērsās pie Eiropas Savienības (ES) ar lūgumu palīdzēt tai nosargāt savas robežas un tikt galā ar nelegālo imigrantu pūļiem, šādi cenšoties novērst Eiropas partneru draudu piepildīšanos, ka Grieķija varētu tikt izslēgta no Šengenas zonas.
Eirogrupas prezidents Jerūns Deiselblūms piektdien brīdinājis, ka neliels skaits Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu var būt spiestas izveidot "mini Šengenas zonu", ja blokam neizdosies atrisināt nelegālo imigrantu un bēgļu krīzi.
Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis piektdien vienojušās nekavējoties pastiprināt visu ceļotāju, tostarp Eiropas valstu pilsoņu, pārbaudi uz Šengenas zonas ārējām robežām, ziņo avoti.
Pastāvot nopietnām aizdomām par to, ka vismaz divi no Parīzes uzbrukumu veicējiem tikai šā gada rudenī nokļuvuši Eiropā pa tā dēvēto migrantu Balkānu maršrutu, vairāku Eiropas Savienības valstu amatpersonas paziņojušas, ka šis uzbrukums pieliek punktu pašreizējai ES politikai attiecībā uz nelegālajiem ieceļotājiem. Šādam traktējumam gan nevēlas piekrist ES līderi, kuri arī pašreizējo robežkontroles pastiprināšanu uz Šengenas valstu savstarpējām robežām cenšas iztēlot vien par pagaidu soli.
Neskatoties uz palikšanu ārpus Šengenas zonas, Bulgārija nolēmusi piedāvāt Šengenas vīzu īpašniekiem iespēju doties biznesa un tūrisma braucienos uz Bulgāriju, iztiekot bez šīs valsts vīzām.
Ceturtdien, 13.oktobrī, Eiropas Parlamenta deputāti apstiprināja rezolūciju, kas aicina ES dalībvalstis neaizrauties ar nacionālo populismu un lemt par Bulgārijas un Rumānijas pievienošanos Šengenas zonai, balstoties vienīgi uz jau noteiktajiem kritērijiem.
Finanšu ministrs Andris Vilks trešdien tiksies ar Somijas vēstnieku, lai pārrunātu sadarbības projektu, kura ietvaros Latvijas robežu apsardzei plānots piesaistīt somu muitniekus, raksta laikraksts Diena.
Eiropas Savienības valstu un valdību vadītāji aizvadītajā samitā Briselē nolēmuši, ka ārkārtas situācijās arī Šengenas telpā tomēr drīkstēs atjaunot robežkontroli, atsaucoties uz Deutsche Welle, ziņo tvnet.lv.
Eiropas drošības organizāciju kritika par nesakārtoto un vājo iekšlietu sistēmu Latvijā, pēc ekspertu domām, ir pārspīlēta. Tomēr pašmāju politiķu kūtrums situācijas skaidrošanā var novest pie tā, ka zaudēsim Eiropas Savienības (ES) uzticību, un tas nozīmē atjaunotu robežkontroli ar Latviju.
Francija un Vācija izlēmušas bloķēt Rumānijas un Bulgārijas pievienošanos Šengenas zonai nākamajā gadā, otrdien paziņoja Eiropas Komisijas (EK) preses pārstāvis.
Šengenas nolīgums nozīmē to, ka personas neatkarīgi no viņu pilsonības var šķērsot iekšējās robežas jebkurā vietā un viņām nepiemēro robežpārbaudes. Tomēr visā teritorijā, tostarp pierobežas zonās, ir atļauts cilvēkus pārbaudīt, dalībvalstu kompetentajām iestādēm īstenojot policijas pilnvaras, ja vien šo pilnvaru īstenošana iedarbības ziņā nav līdzvērtīga robežpārbaudēm.