Pētnieki, kurus vadīja Takuzo Aida no RIKEN Jauno vielu zinātnes centra (CEMS), ir radījuši revolucionāru plastmasu, kas apvieno izturību ar videi draudzīgumu. Šis novatoriskais materiāls ir ne tikai izturīgs kā parastā plastmasa, bet arī bioloģiski noārdās un tam piemīt unikāla spēja sadalīties jūras ūdenī, vēsta “SciTech Daily”.
Zinātnieki, iespējams, ir atklājuši kādu maz ticamu sabiedroto cīņā pret plastmasas atkritumiem un tas ir mazais miltu tārps. Pētnieki atklāja, ka "Alphitobius" ģints vaboļu kāpuri, kas izcēlušies Āfrikā, bet mūsdienās ir jau plaši izplatīti uz visas planētas, var patērēt un noārdīt plastmasu, ziņo portāls “Live Science”.
Katru dienu Igaunijā tiek izsniegtas simtiem jaunu ID karšu - 2023. gadā tika izsniegtas aptuveni 284 000. Visas šīs kartes ir izgatavotas no plastmasas, tāpat kā autovadītāja apliecības un desmitiem citu dokumentu, ko valsts izsniedz iedzīvotājiem, vēsta postimees.ee.
Jaunā pētījumā, kas dokumentē plastmasas atkritumu postu visā pasaulē, atklāts, ka vairāk nekā puse no zīmola plastmasas piesārņojuma ir radījuši tikai 56 uzņēmumi.
Gada laikā par 14 procentpunktiem palielinājies to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri ikdienā izvēlas plastmasas iepakojumus, informēja apdrošināšanas uzņēmuma "Gjensidige" pārstāvji, atsaucoties uz "NielsenIQ" veikto aptauju, kurā iedzīvotājiem tika jautāts, kā viņi iesaistās vides aizsardzībā un tās saudzēšanā.
No šā gada 1.maija plānots palielināt dzērienu ražotāju dalības maksu depozīta sistēmā par plastmasas iepakojumiem, liecina SIA "Depozīta iepakojuma operators" (DIO) publicētais paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas vēstnesis".
Šonedēļ Saeimas pieņemtajā valsts budžetā daudzām jomām, piemēram veselības- naudas ir mazāk nekā to prasīja. Bet Izrādās, ka jau divus gadus Latvija no valsts budžet maksā Eiropas Savienībai ievērojamas summas par nepārstrādāto plastmasu, ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga".
ASV ir līdz šim lielākais plastmasas atkritumu radītājs pasaulē, liecina jauns ziņojums, kas trešdien tika iesniegts federālajai valdībai un kurā aicināts izstrādāt nacionālu stratēģiju šīs krīzes risināšanai.
Vai zināji, ka uz mūsu planētas Zeme ūdens aizņem 71%? Jā, tā ir milzīga procentuālā atšķirība pret sauszemi, un tās ir mājas neskaitāmiem, ūdenī mītošiem, dzīviem organismiem.
Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), ir sācis pakāpenisku un koordinētu zemsedzes bambusa piedevu saturošu plastmasas materiālu izņemšanu no tirgus līdz 2021. gada beigām.
Kanādā, Vankūveras Kitsilano pludmalē ir izveidotas neparastas vides instalācijas. Māksliniece Keitlina Dohertija izveidojusi vairākas figūras, kurās ir attainoti cilvēki no plastmasas. Materiāli skulptūru veidošanai ir ņemti no pludmales. Māksliniece pludmalē salasīja iedzīvotāju un atpūtnieku atstātos atkritumus un izveidoja figūras, lai pievērstu uzmanību samilzušajai pludmales piesārņojuma problēmai.
Saeima ceturtdien, 27.maijā, galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamu atzīto Plastmasu saturošu izstrādājumu patēriņa samazināšanas likumu. Tas no šī gada 3.jūlija aizliedz laist tirgū konkrētus plastmasas priekšmetus, kā arī nosaka pasākumus to patēriņa samazināšanai.
Saeima steidzamības kārtā virza likumprojektu, kas aizliegs atsevišķu plastmasu veidu izmantošanu atsevišķos plašam patēriņam paredzētos izstrādājumos. Taču ballētājiem, ēdinātājiem un kosmetologiem tāpēc nav jākrīt panikā – viss ir aizvietojams, un ražotāji par to jau savlaicīgi domājuši.
Vairāk kā puse pētījuma respondentu - 66% apzinās, ka plastmasas piesārņojums ietekmē gan vidi, gan viņus personīgi. Taču joprojām ceturtā daļa aptaujāto uzskata, ka piesārņojums atstāj ietekmi tikai uz vidi, liecina veiktās aptaujas "Plastmasas atkritumu ietekmes apzināšanās" dati.