Atrod tārpus, kas spēj ēst un pārstrādāt plastmasu

© Unsplash

Zinātnieki, iespējams, ir atklājuši kādu maz ticamu sabiedroto cīņā pret plastmasas atkritumiem un tas ir mazais miltu tārps. Pētnieki atklāja, ka "Alphitobius" ģints vaboļu kāpuri, kas izcēlušies Āfrikā, bet mūsdienās ir jau plaši izplatīti uz visas planētas, var patērēt un noārdīt plastmasu, ziņo portāls “Live Science”.

Pētnieki atzīmē, ka atklājums varētu būt īpaši noderīgs plastmasas piesārņojuma apkarošanā Āfrikā. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, šis kontinents ir otrs ar plastmasu piesārņotākais kontinents pasaulē, neskatoties uz to, ka tas rada tikai 5% no pasaules plastmasas piesārņojuma.

Pētījumā, kas publicēts 12. septembrī žurnālā Scientific Reports, pētnieki atklāja, ka mazie miltu tārpi var sagremot polistirolu, plastmasas veidu, kas parasti atrodams putupolistirola pārtikas traukos un iepakojumos. Komanda vēl nav pārliecināta par sugu un domā, ka tā varētu būt jauna pasuga, kas vēl ir jāidentificē.

Šis atklājums seko līdzīgiem rezultātiem ar citām miltu tārpu sugām visā pasaulē. "Tomēr šī ir pirmā reize, kad ir dokumentēts, ka mazākajiem miltu tārpiem, kuru dzimtene ir Āfrika, ir šāda spēja," sācīja pētījuma autore Fatija Kamisa, zinātniece no Starptautiskā kukaiņu fizioloģijas un ekoloģijas centra (ICIPE) Kenijā.

Pētnieki atklāja, ka kāpuri varētu patērēt gandrīz 50% no tiem barotā polistirola, un to efektivitāte palielinās, ja plastmasas barību sajauc ar klijām vai graudu sēnalām.

Baktērijas, kas dzīvo miltu tārpu zarnās, palīdz tiem sadalīt sarežģītos polimērus plastmasā. Mikrobu kopienām, tostarp Kluyvera, Lactococcus un Klebsiella ģintīm, ir izšķiroša nozīme polistirola sagremošanā, pārvēršot to vienkāršākos savienojumos, kurus miltu tārps var apstrādāt bez kaitējuma paša organismam.

Šīs baktērijas ražo fermentus, kas spēj sagremot plastmasu, un tādējādi šo baktēriju vai fermentu skaita palielināšana miltu tārpos varētu palielināt to plastmasas apstrādes efektivitāti. Nākotnē zinātnieki varētu identificēt specifiskos baktēriju celmus un fermentus, kas iesaistīti polistirola sadalīšanā, un izmantot tos plastmasas atkritumu pārstrādē, sacīja pētnieki.