ANO sarunas par plastmasas piesārņojuma ierobežošanu cieš neveiksmi

© unsplash.com

Centieni iegrožot kraso plastmasas piesārņojuma pieaugumu cietuši nopietnu triecienu, jo ANO sarunu piektā kārta par plastmasas piesārņojuma ierobežošanu beigusies bez vienošanās.

Pēc daudzu gadu sagatavošanās darbiem vairāk nekā 170 valstu pārstāvji nedēļu ilgās sarunās, kas notika Dienvidkorejas lielākajā ostas pilsētā Pusanā, sprieda par saistošiem pasākumiem, ar kuriem varētu iegrožot plastmasas piesārņojumu pasaulē.

Sākotnēji tikšanās Pusanā bija plānota kā sarunu noslēdzošā kārta, taču diskusijas tiks turpinātas nākamgad, jo dalībvalstis nespēja vienoties. Nākamā gada sarunas tiks balstītas uz pēdējo septiņu dienu laikā izstrādāto vienošanās projektu.

Galvenais šķērslis ir nespēja vienoties par iespējamajiem plastmasas ražošanas ierobežojumiem, uz ko aicina vairāk nekā 100 līdzīgi domājošo valstu koalīcija.

Taču pret plastmasas ražošanas ierobežošanu kaismīgi iebilst naftas ieguvējvalstis, piemēram, Saūda Arābija un Krievija, aicinot koncentrēties uz efektīvu atkritumu apsaimniekošanu.

"Mēs neesam panākuši to, pēc kā ieradāmies," sarunu noslēguma runā atzina Panamas delegācijas pārstāvis Huans Karloss Monterejs-Gomess, piebilstot, ka Panamai plastmasa ir kā "masu iznīcināšanas ierocis" un tās piesārņojuma ierobežošana ir nepieciešama valsts izdzīvošanai.

Pasaulē ik gadu tiek saražoti vairāk nekā 400 miljoni tonnu plastmasas atkritumu, un tendence ir augšupejoša.

2022. gada martā gandrīz 200 ANO dalībvalstis vienojās līdz 2024. gada beigām pieņemt kopīgu rezolūciju plastmasas piesārņojuma ierobežošanai. Taču darbs, lai izstrādātu vienošanos, turpinās jau gandrīz desmit gadus.

Svarīgākais