Košļājamā gumija izdala mikroplastmasu. Vai tā ir bīstama veselībai?

© Pexels.com

Košļājamā gumija, pat tāda, kas apzīmēta kā "dabīga", var izdalīt simtiem vai pat tūkstošiem mikroplastmasas daļiņu siekalās, liecina pētījums, kas veikts Kalifornijas Universitātē Losandželosā, raksta “FoxNews”.

"Mēs ikdienā lietojam plastmasu - pudeles, konteinerus, iepakojumus. Laika gaitā tā sadalās mikrodaļiņās, kuras ar neapbruņotu aci nevaram saskatīt. Tā ir mikroplastmasa," skaidroja civilās un vides inženierijas asociētais profesors Sandžajs Mohantijs.

Tiek atzīmēts, ka pētnieki pārbaudīja 10 tirgū pieejamo košļājamo gumiju zīmolus - 5 sintētiskos un 5 dabīgus. To nosaukumi netiek izpausti.

Mohantijs paskaidroja, ka gumijai “košļājamas” īpašības piešķir polimērs, kura sastāvs ir līdzīgs plastmasai. Pēc zinātnieka domām, dabīgā košļājamā gumija izmanto augu izcelsmes polimēru, ko lielākā daļa patērētāju uzskata par drošāku, tomēr pētnieki ir atklājuši, ka arī šāda veida gumija satur mikroplastmasu.

Pexels.com

"Sākotnēji mēs uzskatījām, ka dabīgā gumija nesatur plastmasu, taču tas izrādījās nepareizi," sacīja maģistrantūras studente Lisa Loeve, kura arī piedalījās pētījumā.

Visas pārbaudītās košļājamās gumijas saturēja tos pašus polimērus: poliolefīnus, polietilēntereftalātu, poliakrilamīdu un polistirolu.

Pētījuma dalībnieki izpētīja septiņus katra zīmola paraugus - katrs paraugs tika košļāts 4 minūtes, pēc tam tika savāktas siekalas analīzei.

Rezultāti parādīja, ka vidēji vienā gramā gumijas bija 100 mikroplastmasas, un vienas košļāšanas laikā siekalās izdalījās 200-250 mikroplastmasas.

Mohantijs skaidroja, ka plastmasu lieto tikai 50 līdz 70 gadus, tāpēc pagaidām nevar precīzi pateikt, kā tā ietekmē veselību.

"Ko dara mikroplastmasa, vēl nav noskaidrots, lai gan jau ir pierādīts, ka tā uzkrājas cilvēka organismā," atzīmēja zinātnieks.

Svarīgākais