Pirms neilga laika Igaunijas ziņu portāls “Elu24” rakstīja par to, kā kāda Tallinas iedzīvotāja iegādājās nedēļu novecojušu auksti kūpinātu lasi. "Man sāka palikt slikti," redakcijai sacīja vīlusies kliente. Igaunijas lauksaimniecības un pārtikas departamenta pārstāve atgādina, ka šis ir produkts, kuram derīguma termiņa ievērošana ir ārkārtīgi svarīga.
Pieaugot pasaules iedzīvotāju skaitam, pieaug arī pieprasījums pēc gaļas. Jau tagad daudzviet pasaulē uzturā tiek lietoti pārstrādāti kāpuru un citu kukaiņu milti. Daļa sabiedrības nepieciešamo proteīnu meklē dabas izcelsmes produktos.
Tad, kad šķiet, ka nekas vairs nevar pārsteigt, izrādās, ka tas ir tikai sākums. Pircēja veikalā konstatē, ka ķilavas un lasis kilogramā maksā vienādi.
Bieži vien, uzzinājuši par produkta kāda priekšrocībām, mēs sākam to ēst pārāk bieži, lai uzlabotu savu veselību. Patiesībā tam var būt pretējs efekts, raksta "Otkrito".
Kā iepriekš ziņots, pircēja bija sašutusi, ka pēc iepirkšanās "Rimi" lielveikalā čekā parādījās lasis gandrīz 10 eiro vērtībā, bet plānā šādu preci iegādāties nebija un iepirkumu maisā arī netika atrasta. Lielveikals sniedzis atbildi, ko darīt šādā situācijā.
Kāda pircēja veikalā Latvijā iegādājusies laša malto gaļu. Pēc masas atsaldēšanas mājās tajā atrodami balti, tārpiem līdzīgi objekti. Pamatots ir satraukums, vai patiešām šajā pārtikas produktā atrodami parazīti?
Kāda slavena pavāra teiktais «..ja jums mājās nav nekā ēdama, atveriet ledusskapi, paņemiet lasi un pagatavojiet» jau sen ir folklorizējies un apaudzis ar asprātīgiem viedā teikuma turpinājumiem. Bet ja tā padomā – kāpēc gan ne!
ASV Vašingtonas štatā novērots interesants skats - pa pārplūdušu ceļu pārvietojas laši. Laši ir zināmi ar savu spēju pārvietoties pret straumi, tomēr šādu skatu katru dienu negadās redzēt.