Atklājums

29.sep
Starptautiska botāniķu, lauksaimnieku un vēsturnieku komanda ir veiksmīgi izaudzējusi veselīgu koku no senas sēklas, kas atrasta alā Izraēlā, vēsta portāls phys.org.
23.sep
Kad 1972. gadā kādai grūtniecei tika noņemtas asinsanalīzes, ārsti atklāja, ka tajās mistiski trūkst vienas virsmas molekulas, kas bija uz visām citām tolaik zināmajām sarkanajām asins šūnām. 50 gadus vēlāk šī dīvainā parādība ir ļāvusi Lielbritānijas un Izraēlas pētniekiem aprakstīt jaunu cilvēka asinsgrupu, raksta “Science Alert”.
22.sep
Atklājumā, kas apšauba mūsu izpratni par Zemes seno vēsturi, pētnieki ir atraduši jaunus pierādījumus, kas liecina, ka Zemei varētu būt bijusi gredzenu sistēma, kas veidojusies pirms aptuveni 466 miljoniem gadu, neparasti intensīvas meteorītu bombardēšanas periodā, vēsta portāls phys.org.
21.sep
Astronomi, izmantojot NASA/ESA Džeimsa Veba kosmisko teleskopu, ir apstiprinājuši, ka supermasīvi melnie caurumi var savās galaktikās “apēst” visu matēriju, kas ir nepieciešama jaunu zvaigžņu veidošanai, vēsta portāls “ScienceDaily”.
17.aug
Arheologi Pompejā ir atguvuši labi saglabājušās vīrieša un sievietes skeleta atliekas, kuri gāja bojā, sargājot tā laika dārgumus, raksta „Newyork Post”.
14.aug
Jauni pētījumi liecina, ka pazemes akmeņu plaisās zem Marsa virsmas varēt būt pietiekami daudz ūdens, lai izveidotu okeānu, vēsta aljazeera.com.
3.aug
Iespējams, ir atrisināts noslēpums, kāpēc senajai ēģiptiešu mūmijai ar iesauku Kliedzošā sieviete ir tik sāpīga sejas izteiksme. Jaunās analīzes liecina, ka viņa nomira, "kliedzot no agonijas", apmēram pirms 3000 gadiem, vēsta "Sky News”.
29.jūl
Lai gan dāņu astronoms Tiho Brahe ir vislabāk pazīstams ar saviem debesu atklājumiem, kas veikti vēl pirms teleskopa izgudrošanas, viņš bija arī alķīmiķis, kas brūvēja slepenas zāles elitāriem klientiem. Bet tas, pie kā tieši Brahe strādāja savā alķīmijas laboratorijā, vienmēr bijusi vēsturiska mīkla, vēsta „CNN Science”.
28.jūl
Kādā nesenā pētījumā ir atklāts, ka dažas izplatītākās baktērijas, kuru dabiskā vide ir cilvēka mutes dobums, spēj "izkausēt" atsevišķus vēža paveidus, vēsta "Sky News”.
27.jūl
Tā var būt mazākā planēta Saules sistēmā, bet Merkurs, iespējams, slēpj lielus dārgumus. Jauni pētījumi liecina, ka zem Merkura garozas varētu būt dimanta slānis, kura biezums stiepjas pat 18 km dziļumā, vēsta "Sky News”.
21.jūl
Retos kadros, kuros redzama iepriekš nezināma cilts, iemūžināts, kā tās locekļi saskaras ar "humāno katastrofu", mežizstrādātājiem iejaucoties viņu teritorijā, atsaucoties uz Lielbritānijas cilvēktiesību organizāciju, ziņo "SkyNews”.
20.jūl
Pirmo reizi novērots, kā nīlzirgi, pārvietojoties lielā ātrumā, paceļ visas četras ekstremitātes es virs zemes. Apvienotās Karalistes Karaliskās veterinārās koledžas (RVC) pētnieki to atklāja, analizējot videoierakstus ar nīlzirgiem „Flamingo Land”, atrakciju parkā Ziemeļjorkšīrā.
18.jūl
Jauns medikaments ir pagarinājis peļu dzīves ilgumu par gandrīz 25 procentiem un zinātnieki cer, ka tam varētu būt tāda pati ietekme uz cilvēkiem.
12.jūl
Zinātnieki Ķīnā apgalvo, ka ir atklājuši sūnas, kas var izdzīvot uz Marsa.
8.jun
Jaunas gēnu terapijas rezultātā pieciem nedzirdīgiem bērniem ir atjaunota dzirde abās ausīs, vēsta „United Press International”. Visiem bērniem ievērojami uzlabojās runas uztvere un spēja noteikt skaņas virzienu.
1.jun
Drīzumā veikalu plauktos varētu nonakt veselīgāka un ilgtspējīgāka šokolāde, jo Šveices zinātniekiem un šokolādes ražotājiem ir izdevies izstrādāt recepti, kas aizstāj cukuru ar augu pārstrādes pārpalikumiem.
31.mai
Zinātnieki no Pitsburgas universitātes ir atklājuši lielu daudzumu litija, kas atrodas slānekļa gāzes ieguves laukos Pensilvānijā, sakot, ka tas galu galā varētu nodrošināt vairāk nekā trešdaļu no Amerikas vajadzībām pēc minerāla.
21.apr
Zinātnieki ir atklājuši diezgan pārsteidzošu nāvējošo "vampīru" baktēriju sugu, kuras, pēc atklājēju domām, pastāvīgi meklē iespējas baroties ar cilvēka asinīm.
16.apr
Astronomi mūsu Piena Ceļa galaktikā ir identificējuši masīvāko melno caurumu līdz šim, kas izveidojies no eksplodējošas zvaigznes.
12.apr
Arheologi šonedēļ atrada satriecošus mākslas darbus jaunos izrakumos Pompejā, senās Romas pilsētā, kas tika apglabāta pēc Vezuva izvirduma 79. gadā pirms mūsu ēras.