Zibens ir liels drauds lielajiem kokiem pat tur, kur meža ugunsgrēki ir reti. Tomēr dabiskā atlase ir spēcīgs dzinulis, un viena meža milžu suga tiešām ir iemācījusies pagatavot limonādi no dzīves dāvātajiem citroniem, atsaucoties uz jauniem pētījumiem, raksta "iflsciensce.com".
Šie koki ne tikai ir kļuvuši spējīgi pārdzīvot zibens spērienus, kas nogalina citus, bet arī viņu veselība pēc trieciena ir labāka nekā iepriekš.
2015. gadā doktors Evans Gora no Kerija Ekosistēmas pētījumu institūta bija pārsteigts par Panamā atrastā “Dipteryx oleifera” koka izdzīvošanu pēc zibens spēriena, neskatoties uz to, ka apkārt esošie koki tika nogalināti un parazītiskais vīnogulājs tika izspridzināts tieši no tā vainaga. "Redzot, ka ir koki, kuros iespēra zibens, un ar tiem viss ir kārtībā, tas bija pārsteidzoši," teikts Gora paziņojumā.
Notikums atstāja tādu iespaidu, ka Gora sāka pamanīt, ka tad, kad viņš un viņa kolēģi saskārās ar citiem kokiem, kas bija pārdzīvojuši spēcīgas tropiskās vētras, tie bieži bija arī “D. oleifera”. Viņi nolēma izpētīt iepriekš nepārbaudītu hipotēzi, ka daži koki ir attīstījuši mehānismus, lai izdzīvotu zibens laikā.
Pirms trim gadiem komanda publicēja pierādījumus, ka dažas koku sugas ir daudz zibensdrošākas nekā citas, taču viņu turpmākajā darbā ir izdarīts daudz ievērojamāks secinājums: “D. oleifera” patiešām gūst labumu no trieciena, kas varētu nogalināt citus.
Lai noteiktu piemērotu parauga lielumu, Gora un kolēģi izmantoja zibens atrašanās vietas noteikšanas sistēmu un atklāja 94 zibens spērienus Panamas “Barro Colorado” dabas piemineklī, kas trāpīja 93 kokiem. Viņi novērtēja tieši satriekto koku un to kaimiņu veselību divus līdz sešus gadus vēlāk.
Šķiet, ka zibens “D. oleifera” piešķir superspējas. Ņemot vērā tādus pasākumus kā vainaga un stumbra stāvoklis un parazītu invāzija, “Dipteryx” konsekventi ātri atjaunojās pēc trieciena, lai kļūtu veselīgāks nekā iepriekš.
"Labāk, ja “Dipteryx” koks tiek sasperts, nekā nē," sacīja Gora.
Gora un kolēģu vadītie droni atklāja, ka “D. oleifera” mēdz būt par četriem metriem garāka nekā to tuvākie kaimiņi, jo citiem pēc zibens spēriena ir jāataug no pašas zemes.
Citiem kokiem tāda uzlīmēšana būtu jaukta svētība. Tas nozīmētu lielāku piekļuvi saules gaismai, kā arī piesaistītu zibens spērienus, taču "Dipteryx" tas ir abpusēji izdevīgi.
No otras puses, augšana pie “D. oleifera” ir bīstama afēra. Blakus esošajiem kokiem ir par 48 procentiem lielāka iespēja nomirt nekā tiem, kas dzīvoja citu sugu dižkoku tuvumā. Vidēji deviņi blakus esošie koki tika nogalināti vienā triecienā pret “D. Oleifera”. Lai gan trāpījumi visbiežāk nav tieši, zibenim trāpot “Dipteryx”, tas var lēkt gar zariem, kas pieskaras kaimiņiem, vai gar liānu vīnogulājiem.