\\Autori

ZSZenta Sokolova

8:44
Mikroelements selēns ir viena no dabas spēcīgākajām neaizstājamajām uzturvielām, kas nepieciešams daudzām svarīgām norisēm cilvēka organismā, kas saistītas ar vielmaiņu, vīriešu auglību, matu un nagu veselību un skaistumu un, kas pašlaik ir īpaši būtiski – ar organisma imunitātes nodrošināšanu.
 
9.okt
Zāles no indes atšķiras tikai ar devu – teicis renesanses laika ārsts, botāniķis un alķīmiķis Paracelzs (1493–1541). Daudzas zinātnieku paaudzes pēc viņa pētījušas dažādu vielu izraisītos efektus atkarībā no devas, un mūsdienās neviens medikaments nedrīkst nonākt apritē bez atbildīga un nopietna šā aspekta izvērtējuma. Arī mūsu tautas teiciens pauž to pašu domu: kas par daudz, tas par skādi. Ikdienā gan tas reizēm piemirstas, jo sevišķi tad, ja ir runa par pašārstēšanos, pārlieku aizraušanos ar tautas medicīnas līdzekļiem vai aklu sekošanu veselīga dzīvesveida influenceru ieteikumiem.
 
24.aug
Kopš bērnības lielākajai daļai cilvēku mācīts, ka smēķēt ir kaitīgi un labāk to nemēģināt. Kāpēc tomēr tik daudzi kļūst par pīpmaņiem? “Tas ir līdzīgi kā jebkuras atkarības gadījumā – kad cilvēkam dzīvē kaut kā trūkst, viņš meklē viegli iegūstamu baudu un mierinājumu, un tas var būt jebkas – atzinība, “laiki” sociālajos tīklos, ātrais kredīts, alkohols,” skaidro psihoterapeits Andris Veselovskis.
 
4.mai
Kad jāatsakās no iecerētajiem ceļojumu plāniem un pat pie radiem tepat Latvijā liegts ciemoties, viena no nedaudzajām iespējām izvēdināt galvu ir doties pastaigā.
 
2.mai
Sociālā distancēšanās un pašizolācija ne vienam vien cilvēkam likusi saprast, cik liela nozīme viņa dzīvē patiesībā ir pieskārieniem, secina Time.
 
2.mai
Labs mediķis palīdz pacientam ne tikai ar tiešiem ārstniecības pasākumiem, bet arī ar nomierinošu, līdzjūtīgu, laipnu attieksmi, ko pauž smaids.
 
1.mai
Vai zinājāt, ka saules ultravioletais A starojums (UVA) tiek cauri arī stiklam? Ja, strādājot attālināti, cilvēks mēdz sēdēt saulainā vietā pie loga, tad viņš nav pasargāts no šo staru iedarbības, kas veicina ādas novecošanos, grumbiņu un pigmentu plankumu veidošanos, brīdina Shape. Savukārt ultravioletie B stari (UVB), kas izraisa ādas apdegumu un var veicināt ādas vēža attīstību, caur stiklu mūs neapdraud, tomēr neesam no tiem pasargāti, ja ejam ārā sportot, pastaigāties u.c.
 
1.mai
Lai gan pandēmijas apstākļos par citām veselības problēmām domājam mazāk, tās nekur nav palikušas. Pašlaik pilnā sparā zied bērzi un vējš nes pa gaisu īstus ziedputekšņu mākoņus. Mūsu klimata joslai raksturīgi trīs ziedputekšņu alerģijas periodi: aprīlis un maijs saistīts ar alkšņu, bērzu, lazdu, papeļu, gobu, ošu, skābaržu, egļu, kastaņu, ozolu un pieneņu ziedēšanu, jūnijā zied priedes un sākas pļavu zāļu ziedēšanas sezona. Augustā un septembrī zied ceļtekas, nātres, balandas, skābenes, vībotnes un vērmeles.
 
29.apr
Pandēmijas laiks ir pārbaudījums visiem, kas spiesti dienas lielāko daļu pavadīt mājās. Domstarpības un savstarpēji asumi pieder pie lietas, jo diez vai kāds spēj visu laiku būt saulains, smaidošs, visiem piekrītošs un ar visu apmierināts. Taču labāk, lai no sīkas ķildas neizveidojas liels konflikts.
 
26.apr
Iziet laukā, saulītē – tas ir viens no nedaudzajiem priekiem, ko šajos apstākļos var atļauties, ja vien neesi nonācis karantīnā un ja spēj atrasties vismaz divu metru attālumā no citiem.
 
25.apr
Kāpēc pamazām kļūstam tuklāki? Ja tam pamatā ir klajas dzīvesveida nepareizības, uztura pārmērības vai kāda slimība, tad atbilde ir acīmredzama. Sarežģītāk ir tad, ja vainojams vesels faktoru kopums, bet lielas lietas – gan labās, gan sliktās – jau bieži vien sastāv no sīkumiem. Katrs fakts pats par sevi šķiet maznozīmīgs, tomēr, mijiedarbojoties ar citiem, dod savu nevēlamo pienesumu, un, skat, atkal kāds kilograms klāt.
 
22.apr
Ārkārtas situācija mainījusi ierasto dzīves ritmu gandrīz visiem. Problēmas daudziem ir līdzīgas, bet pārdzīvojumi un izjūtas, ko tās rada, mēdz būt visai atšķirīgi, reizēm pašam īsti nesaprotami, pārsteidzoši, pat biedējoši. Psihologi saka: tas ir normāli.
 
19.apr
Par vienu no netiešajām ar Covid-19 saistīto ierobežojumu sekām eksperti atzīst varbūtējo liekā svara pieaugumu. Asprāši atraduši jaunu saukli: paliec mājās – paliec resns. Arī līdz šim taču nav trūcis cilvēku, kuri, tiklīdz jūtas garlaikoti, skumji vai nesaprasti, atrod ēšanā gan laika kavēkli, gan mierinājumu. Taču tas palīdz tikai uz īsu brīdi, toties ātri pāraug neveselīgā ieradumā un noved pie liekā svara.
 
18.apr
Ja mājas aptieciņā krājumi patukšojušies, bet jaunus iegādāties neatļauj naudas trūkums, ja nevari acumirklī aizkļūt līdz aptiekai vai arī ārkārtas situācijā, ejot ārpus mājas, bail no inficēšanās, noder atjautīgu cilvēku izdomāti tautas līdzekļi, lai novērstu dažādas ikdienišķas ķibeles, kas atgadījušās kopumā veseliem cilvēkiem. Ja problēmas ir nopietnākas, nekā domāts, šie paņēmieni nebūs efektīvi, taču vismaz nekaitēs.
 
16.apr
Pat ja laukā ejam retāk nekā gribētos, jāpatur prātā, ka līdzās citiem faktoriem, kas apdraud veselību, nekur nav pazudušas arī ērces. Suņu un kaķu īpašnieki labi zina, cik daudz šo nejauko radījumu mīlulis reizēm var salasīt pat salīdzinoši nelielas pastaigas laikā. Tas ir signāls, ka piesardzīgiem jābūt arī pašiem, dodoties ārā – mežā, dārzā, arī pilsētas parkā. Tiem, kuri nav čakli dabā gājēji, par ērcēm atgādina vakcīnu reklāmas medijos.
 
16.apr
Mājokļa ikdienas un iknedēļas uzkopšana: priecīgi rosīgs pasākums, vienkārši dzīves nepieciešamība vai nomācoša obligāta aktivitāte? Ja pavasaris rosina sasparoties un ķerties pie darba, tad šim impulsam vajag ļauties, bet, ja nerosina – ir vērts pacensties un tomēr mobilizēties. Tīra un kārtīga māja nāk par labu iemītnieku fiziskajai un garīgajai veselībai.
 
15.apr
Pandēmijas dēļ daudziem sēdoša darba darītājiem nākas pārorientēties uz darbu no mājām, kur ne vienmēr ir iekārtota ideāli piemērota darba vieta. Taču problēmu slogu var un vajag mazināt, ja darba vietu padara maksimāli ērtu un neaizmirst laiku pa laikam izkustēties un pavingrot turpat uz vietas. Tas nāk par labu visam organismam – acīm, muskuļiem, asinsvadiem, elpceļiem, nervu sistēmai un, protams, locītavām. Lai rūpētos par locītavu veselību un lokanību, šis ir arī piemērots brīdis LITOZIN kursam.
 
15.apr
Arī pavadot lielāko dienas daļu mājās, it kā neko īpašu pat nedarot un gaidot, kad reiz beigsies pandēmija, ar pārsteigumu jāatzīst – jūtamies paguruši. Bet, ja sasummē kopā visus paveiktos mājasdarbus – pavasara tīrīšanu, drēbju skapja revīziju, logu mazgāšanu un aizkaru nomaiņu, telpaugu pārstādīšanu, ēdienu gatavošanu tā vietā, lai dotos pusdienot ārpus mājas, un neskaitāmus citus pienākumus –, atklājas, ka ir nostrādāta pilna darbdiena un pat vēl vairāk. Dažam cilvēkam, dzīvojot mājās un strādājot attālināti, pavisam izjucis dienas režīms, nez kur pagaisis pilnvērtīgs miegs, negribas kustēties un kur nu vēl gatavot veselīgu uzturu un ievērot regulāras ēdienreizes. Tiem, kuri spēj situāciju mainīt un arī šajos apstākļos ieviest sev noteiktu dienas režīmu, regulāri vingro kaut vai turpat istabā un saprātīgi plāno mājassoli, pašsajūta ir labāka, un tad var pievērsties arī tālākiem pasākumiem, lai justos moži, mierīgi un enerģiski. Viens no tādiem varētu būt koenzīma Q10 uzņemšana.
 
12.apr
Pasaules Veselības organizācija uzsver, ka alkohola lietošana nav īstais paņēmiens, lai sociālās distancēšanās laikā tiktu galā ar stresu vai garlaicību, atgādina Insider.
 
11.apr
Amerikas Oftalmoloģijas akadēmija iesaka koronavīrusa draudu laikā nomainīt kontaktlēcas pret brillēm, informē Shape.
 
8.apr
Ko darām brīžos, kad atmiņa mūs pieviļ? Atskārsme, ka pēdējā laikā atmiņa kļuvusi sliktāka un savas aizmāršības dēļ nākas ciest, ir satraucoša, jo sevišķi, ja tev par «cauro galvu» sāk aizrādīt citi. Var sākt bažīties, ka klāt izdegšanas sindroms vai vēl jo trakāk – sākas kāda slimība. Ja bažas neliek mieru, noteikti ir vērts konsultēties ar ārstu. Ja problēmām ir medicīnisks pamats, viņš nozīmēs terapiju; ja pamata nav, pārbaude palīdzēs atgūt sirdsmieru. Bet reizēm cilvēki saasināti reaģē uz atmiņas izstrādātajiem jokiem, kaut arī tie ir pavisam parasti un tā nudien var gadīties katram.
 
5.apr
Pandēmijas laikā, jo sevišķi tiem, kuri atrodas pašizolācijā, der ievērot dažus nosacījumus, lai neļautos stresam.