Aptauja: Jaunu cilvēku vidū veselību regulāri pārbauda katrs piektais

© Publicitātes foto

Latvijā 37 % sabiedrības regulāri veic ieteicamās veselības pārbaudes, liecina jaunākais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”. Salīdzinot ar pagājušo gadu, par 3% pieaudzis to cilvēku skaits, kuri regulāri veic ieteicamās veselības pārbaudes – eksperti norāda, ka situācija uzlabojas, taču joprojām pārlieku daudzi cilvēki riskē ar savu veselību, vēršoties pie ārsta tikai tad, kad radušās veselības problēmas.

Ģimenes ārste un pediatre Ella Šatalova stāsta, ka, arī pēc pašas pieredzes spriežot, pamazām pieaug iedzīvotāju aktivitāte pārbaudīt veselības stāvokli, un, viņasprāt, liela nozīme ir dažādām sociālām kampaņām, kas rosina pārbaudīt gan vispārējo veselības stāvokli, gan arī, piemēram, holesterīna vai cukura līmeni asinīs. Ikvienam pacientam pie ģimenes ārsta uz vispārējo veselības pārbaudi ieteicams ierasties vienreiz gadā, un vajadzības gadījumā ģimenes ārsts izrakstīs arī nosūtījumus uz citām padziļinātākām pārbaudēm. Tomēr joprojām izplatīta tendence, ka pacienti pie ārsta vēršas tikai sūdzību gadījumā, izlaižot ikgadēji ieteicamo vispārējās veselības pārbaudi, pauž eksperte.

“Līdzīga situācija vēsturiski bijusi arī aptiekās, taču pēdējo gadu laikā tendences mainījušās - arvien biežāk cilvēki apmeklē aptieku, lai savlaicīgi un preventīvi parūpētos par veselību, nevis gaida brīdi, kad radušās dažādas saslimšanas, piemēram, novājinātas imūnsistēmas dēļ. Cilvēki nāk uz aptieku, lai izmērītu asinsspiedienu, noteiktu cukura un holesterīna līmeni, saņemtu farmaceita konsultāciju ar veselību un labsajūtu saistītos jautājumos, piemēram, arī lai noskaidrotu kādas regulārās veselības pārbaudes ieteicams veikt,” stāsta aptieku tīkla “Apotheka” valdes loceklis Jānis Kūliņš.

Sievietes apzinīgāk seko līdzi veselības stāvoklim

Ja sieviešu vidū ieteicamās veselības pārbaudes regulāri veic teju puse (47 %) sieviešu, tad vīriešu vidū tie ir tikai ceturtdaļa (26 %) jeb par 21 % mazāk, liecina aptaujas rezultāti.

Ģimenes ārste norāda, ka sievietes daudz biežāk nekā vīrieši pierakstās uz vizītēm vai vēršas pēc konsultācijas. “Jau esam pieraduši, ka sievas pie ārstiem atved vīrus vai dēlus. Vīrieši paši ļoti nelabprāt nāk, bieži ģimenes ārstiem pašiem nākas vīriešu kārtas pacientus “sadzīt rokā”,” pieredzē dalās E. Šatalova.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Veselība

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests plāno samazināt brigāžu skaitu nakts stundās, pamatojot to kā darbu efektivitātes rādītāju uzlabošanā. Taču patiesais iemesls šādām pārmaiņām ir uzdevums samazināt budžeta izdevumus valsts pārvaldē, un nākamā gada budžeta projektā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam paredzēts izdevumu samazinājums par 1,6 miljoniem eiro.

Svarīgākais