Keris: Ik gadu nepietiekama finansējuma dēļ mirst 1500 cilvēku

© F64

Latvijā katru gadu aptuveni 1500 cilvēku iet bojā neadekvāti mazā veselības aprūpes finansējuma dēļ, aģentūrai LETA pauda Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris.

Viņš skaidroja, ka bojā iet cilvēki, kuri atrodas "novēršamo nāvju grupā", proti, tie ir cilvēki vecumā līdz 64 gadiem, kuriem nav izdevies palīdzēt saistībā ar nepietiekamo finansējumu medicīnai.

LVSADA jau vairākkārtīgi ir vērsusi sabiedrības uzmanību uz to, ka Latvijā veselības aprūpei tiek atvēlēti tikai 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), lai gan starptautiskās organizācijas ir norādījušas, ka veselības aprūpei nepieciešams atvēlēt vairāk. Tāpat vidēji Eiropas Savienībā (ES) valstis veselības aprūpei atvēl vidēji 7,3% no IKP.

Keris arī atzīmēja, ka vairāk nekā 2000 cilvēku Latvijā katru gadu kļūst par invalīdiem.

"Šie skaitļi nevar nevienu atstāt vienaldzīgu, un budžeta veidošanas debates būs sarežģītas," pārliecināts arodbiedrības vadītājs.

Atsaucoties uz vairākām sabiedriskās domas aptaujām, Keris arī norādīja, ka vairāk nekā 60% iedzīvotāju veselības aprūpi atzīst par galveno budžeta prioritāti. "Es domāju, ka tā ir nopietna informācija mums visiem, un šādu sabiedrības nostāju ir izraisījuši jau minētie mirstības un invaliditātes rādītāji," pārliecināts mediķu arodbiedrības vadītājs.

Veselība

Vasarā mūsu ēdienkarte var ievērojami mainīties – tajā ienāk daudz vairāk svaigu augļu un dārzeņu, ogu un zaļumu, bet vienlaikus – arī grilēti ēdieni un noteikti našķi, piemēram, saldējums.