Atbalsta plecs

27.dec 2018
Aktualitātes.
19.dec 2018
Dzīve ir ļoti neparedzama, teic Annija. Vienu dienu ej uz skolu, bet jau nākamajā guli reanimācijas nodaļā... Iepriekš viņa nekad nebūtu domājusi, ka iesaistīsies sportā, kur nu vēl tādā paaugstinātas bīstamības sporta veidā kā bobslejs. Taču pagājušā gada 24. novembrī viņa stāvēja uz pjedestāla augstākā pakāpiena Kanādā un klausījās Latvijas himnu. 23 gadus vecā Annija Krūmiņa pirms vairāk nekā pieciem gadiem piedzīvoja likteņa pavērsienu, kas mainīja viņas dzīvi. Mirklis, kas tik daudz atņēma, bet vienlaikus arī daudz deva.
13.dec 2018
«Mūsu valstī nav nevienas amatpersonas, lielākas vai mazākas politiskas figūras, kas par cilvēku ar invaliditāti situāciju rūpētos un iestātos arī par veiksmīgu deinstitucionalizācijas procesu Latvijā,» sarunā ar Atbalsta plecu saka Latvijas kustības par neatkarīgu dzīvi vadītāja Inga Šķestere. Pašlaik notiekošais vairāk atgādina mehānisku puzles likšanu, kur trūkstošie gabaliņi nevis dabiski iekļaujas kopējā zīmējumā, bet tiek ievietoti ar varu.
13.dec 2018
Saskaņā ar ANO Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām cilvēkiem ar invaliditāti, tostarp cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, ir vienlīdzīgas tiesības dzīvot sabiedrībā, un valsts pienākums ir izveidot un sniegt pakalpojumus, lai nodrošinātu šīs tiesības un iekļaušanu sabiedrības dzīvē, stāsta Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas juridiskā padomniece Inga Zonenberga. Tomēr ir pagājuši vairāk nekā 15 gadi, kopš Latvijā ir spēkā šī ANO konvencija, un joprojām mūsu valstī dominē institucionālā aprūpe.
13.dec 2018
Katrā desmitajā Latvijas ģimenē ir cilvēks, kam ilgstošu veselības problēmu dēļ nepieciešama mājas aprūpe, bet profesionālus veselības vai sociālās aprūpes pakalpojumus mājās saņem tikai 14,9 procenti šādu ģimeņu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tāpēc bieži slimo cilvēku aprūpi veic ģimenes locekļi pašu spēkiem, taču viņiem ne vienmēr ir zināšanas, kā to darīt pareizi.
13.dec 2018
Runājot par deinstitucionalizāciju, mēs aizmirstam kādu būtisku jautājumu: kādi ir un kādi būs cilvēku ar garīgā rakstura traucējumiem ienākumi, iznākot no dzīves ilgstošas aprūpes institūcijā un sākot dzīvi sabiedrībā?
photo_camera
13.dec 2018
Starptautiskajā personu ar invaliditāti dienā notika paradejošanas paraugdemonstrējumi. Nacionālais rehabilitācijas centrs Vaivari kopā ar Latvijas Muguras smadzeņu bojājumu biedrību Latvijas Nacionālajā bibliotēkā rīkoja informatīvi aktīvu pasākumu Pastāvēs, kas pārvērtīsies.
13.dec 2018
Aktualitātes.
29.nov 2018
Lai palīdzētu savām atvasēm iepazīt pasauli, iejusties tajā un augt, neredzīgu un vājredzīgu bērnu vecākiem nākas pašiem daudz ko mācīties. Bērniem nav tikai redzes problēmas, bet nereti arī fiziskās un garīgās attīstības traucējumi. Lai jau no pirmajiem mazuļa dzīves gadiem sniegtu ģimenēm sociālo, medicīnisko un pedagoģisko atbalstu, Strazdumuižas internātvidusskolas attīstības centrs rīko agrīnās rehabilitācijas nometnes. Arī šogad tajā piedalījās vienpadsmit pirmsskolas vecuma bērnu un viņu vecāki, nometnē piedalījās un ar vecākiem tikās arī Atbalsta plecs.
photo_camera
29.nov 2018
No sirds pateikts paldies bieži ir vērtīgāks par jebkuru dāvanu, tāpēc tiesībsargs šogad sadarbībā ar invalīdu un viņu draugu apvienību Apeirons un Latvijas Nacionālo bibliotēku piešķīra Gada balvu cilvēku ar invaliditāti atbalstam, lai godinātu tos, kuri aizstāv cilvēku ar īpašām vajadzībām tiesības un veicina viņu iekļaušanu sabiedrībā.
29.nov 2018
Pagājušā gada laikā Latvijā pirmreizēji tika reģistrēti 393 jauni HIV saslimšanas gadījumi. Šogad pirmajos sešos mēnešos reģistrēti jau 129 jauni inficēšanās gadījumi.
29.nov 2018
«Ja tev ir invaliditāte, tava dzīve ir izaicinājumiem pilna. Ja tev ir bērns ar invaliditāti un tu vēlies, lai viņš ietu skolā, vecāki parasti dzird: jums ir jāpacīnās. Ja jums ir vajadzīgs kāds pakalpojums vai atbalsts, cilvēkam ir jāpacīnās, lai to saņemtu. Tad dzīve pārvēršas par nebeidzamu cīņu,» tā uz jautājumu Vai viegli dzīvot sabiedrībā? atbild Ivars Balodis no invalīdu un viņu draugu apvienības Apeirons.
29.nov 2018
Aktualitātes.
20.nov 2018
Ikviena cilvēka dzīvē gadās strauji pavērsieni. Apstādina, sapurina. Dažreiz notriec gar zemi. Pirms astoņiem gadiem ekonomisti Natāliju Novikovu liktenis pekšņi apsēdināja ratiņkrēslā. Dažus gadus vēlāk viņa pirmoreiz mūžā atklāja, ko nozīmē sportiskais azarts, bet šobrīd jau ir Baltijas ratiņtenisa čempione, un izveidojusi labdarības fondu, kas palīdz adaptēties dzīvei bērniem ar kustību traucējumiem. Natālija nav atmetusi cerību kādudien atkal staigāt, taču kopš nonākšanas ratiņkrēslā viņa ir sapratusi, cik daudz gan cilvēks spēj paveikt arī bez kāju palīdzības. Taču ir svarīgi atrast sev nodarbošanos.
15.nov 2018
Sveču darbnīcā Latvijas Kustības par neatkarīgu dzīvi dienas centrā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem notiek rosīgs darbs – jauniešu rokās plīst krāsaina parafīna sloksnes zaļā, tumšsarkanā, baltā un zilā krāsā. Tās sabirst sveču veidnēs un gaida, līdz pildīsies ar karsto parafīna masu, atpūtīsies un pamodīsies kā sveces.
15.nov 2018
Pasaulē katrs desmitais bērniņš ir dzimis priekšlaikus. Arī Latvijā vidēji seši procenti bērniņu dzimst pirms laika.
15.nov 2018
Latvija līdzās Lietuvai un Igaunijai ir viena no pēdējām Eiropas valstīm, kas realizē deinstitucionalizācijas procesu, kura mērķis ir cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem integrēšana sabiedrībā.
15.nov 2018
Sagaidot Latvijas valsts simto gadadienu, vēlos ielūkoties pagātnē, padomāt par šodienu un pasapņot par nākotni. Ja pagātni mums jāpieņem tādu, kāda tā ir, jo mainīt šos notikumus nevaram (vien varam pārdomāt attieksmi pret tiem, izdarīt secinājumus), tad tagad un te Latvijā notiekošo mēs gan varam, gan to vajag mainīt. Ja pirms simts gadiem, kad Pirmā pasaules kara noslēgumā aprūpes nami, patversmes, nespējnieku mājas bija tam laikam pilnīgi saprotama lieta, ko noteica faktiskie apstākļi, piemēram, lielais bērnu skaits bez vecāku gādības, pieaugušie, palikuši bez jumta virs galvas un maizes rieciena, kara traumas guvušie iedzīvotāji, tad kāds ir mūsu attaisnojums aprūpes iestādēm tagad un īpaši, raugoties nākotnē.
15.nov 2018
Aktualitātes.
8.nov 2018
Preiļu 1. pamatskolas iekļaujošās izglītības klasēs mācās 20 bērnu – nevienam no skolēniem nav bijis domas mācīties citur, ne arī vecākiem – bērnus iekārtot speciālajā skolā.

Laikraksta Neatkarīgā Rīta Avīze tematiskie pielikumi personām ar invaliditāti "Atbalsta plecs".

Līguma numurs: 2018.LV/MA/053/09

Laikraksta Neatkarīgā Rīta Avīze tematiskie pielikumi (laikrakstā, žurnālā Sporta Avīze un portālā nra.lv) ar sabiedriski nozīmīgu saturu personu ar invaliditāti interešu un tiesību aizstāvībai, kas palīdz un stiprina izpratni par sabiedrībā notiekošajiem procesiem, reformu īstenošanu, lēmumu pieņemšanu, veicina sabiedrības saliedētību, balstoties uz pārbaudītu un kvalitatīvu žurnālistiku. Pielikumi nodrošina personas ar invaliditāti, viņu tuviniekus un atbalstošās organizācijas ar informāciju par:

  • personu ar invaliditāti iespējām darba tirgū;
  • kādas problēmas un risinājumi ir personu ar invaliditāti izglītībā – ne tikai bērnu, bet arī pieaugušo;
  • izsekosim galvenajiem un būtiskākajiem normatīvajiem aktiem sociālās attīstības un veselības jomā, kas attiecas uz personām ar invaliditāti caur konkrētu cilvēku prizmu;
  • pievērsīsimies deinstitucionalizācijas jautājumam (pāreja no institucionālas aprūpes uz cilvēku ar invaliditāti dzīvi sabiedrībā);
  • personu ar invaliditāti cilvēktiesību visplašākajā ziņā atspoguļojums, savu tiesību aizstāvības mehānismi;
  • pētīsim vides pieejamības jautājumus.