Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotājus neielaiž Krimā

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) novērotāji, kas 5. martā ieradušies Ukrainā nav ielaisti Krimas teritorijā, norādījis Lietuvas ārlietu ministrs Linas Linkjavičus, vēsta UNIAN.

Linkjavičus cer,ka novērotāji tomēr tiks ielaisti Krimā.

"Mēs patiešām vēlamies, lai viņitiktu ielaisti Krimā, taču neko nevar garantēt, jo mēs redzam, ka tur specifiska vadība, kas ļoti nevēlas kontaktēt ar citām organizācijām, bet mēs ceram, ka spēsim pārliecināt viņus," - teica ministrs.

EDSO misija sagatavo arī civilo novērotāju grupu apstiprināja ministrs. Pēc viņa teiktā, Lietuva ir gatava piedalīties abās misijās. Lietuva militārā misija uz Krimu nosūtīja divus virsniekus.

Lietuva ir gatava nosūtīt arī savus pārstāvjus civilo novērotāju grupai Krimā.

Pēc Ukrainas lūguma 15 EDSO valstis izveidoja par militāro novērotāju misiju.

Jau ziņots, ka no Latvijas 5.martā, divi Nacionālo bruņoto spēku karavīri dosies uz Ukrainu, Krimas pussalu, kur pievienosies Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) militāro novērotāju misijai Ukrainā.

Novērotāju misija savus uzdevumus Ukrainā veiks līdz 12.martam, informē Aizsardzības ministrija.

28.februārī EDSO Vīnes dokumenta par uzticēšanos un drošību ietvaros Ukraina oficiāli lūdza Krievijai paskaidrojumu par tās izvērstajām militārajām mācībām un pastiprināto militāro klātbūtni Krimas pussalā, tā kā Krievijas rīcība rada nopietnas bažas par drošības situāciju Ukrainā.

4.martā Ukraina aicināja visas EDSO dalībvalstis nosūtīt novērotājus uz Krimas pussalu, lai viestu skaidrību par Krievijas darbību tur. Šobrīd Ukrainas aicinājumam ir atsaukušās 16 valstis, tajā skaitā arī lielākā daļa ES valstu. Paredzams, ka šo valstu skaits pieaugs. Par novērotāju nosūtīšanu uz Ukrainu paziņoja arī Latvija.

EDSO valstu un īpaši to valstu, kuras ir ES un NATO dalībvalstis, atbalsts Ukrainai ir nozīmīgs politisks solidaritātes solis, kā arī apliecinājums Vīnes dokumenta un bruņojuma kontroles idejas nozīmei un lomai krīzes situācijās, lai mazinātu saspīlējumu un veicinātu caurredzamību, mazinot iespējas veikt kādas slēptas, neskaidras darbības.

Pēdējo reizi Latvija EDSO militāro novērotāju misijā piedalījās 2008. – 2009.gadā, nosūtot savus novērotājus uz Gruziju.

Svarīgākais