Gripas apkarotājiem izdomas netrūkst [lasītākā]

Jau pāris mēnešus pasaulē ir jauns bubulis – slimība, kas sākotnēji tika saukta par cūku gripu, bet vēlāk politkorekti nodēvēta par jauno gripu jeb vīrusu A/H1N1.

Pasaules veselības organizācija (WHO) laiku pa laikam atgādina, ka globālas epidēmijas draudi ir ļoti nopietni: mūsu ziemeļu puslodē gripa tā pa īstam varētu sākt plosīties jau tuvākajā laikā līdz ar ikgadējo rudens gripas uzliesmojumu. Farmaceitiskās kompānijas jau berzē rokas, priecājoties par peļņu, kas tiek gūta no jau esošo pretgripas preparātu pārdošanas. Iedomājieties, cik tās nopelnīs, kad/ja izstrādās vakcīnu pret šo vīrusu! Malā nepaliek arī daudzu valstu valdības, un brīžam atbildīgu amatpersonu rosīšanos bez zināmas ironijas nav iespējams uztvert.

Krievu dakteris vajā skolēnus

Iespējams, daudzi būs dzirdējuši Krievijas galvenā sanitārā ārsta Genādija Oņiščenko vārdu. Pēdējos gados radies iespaids, ka šis kungs kļuvis par valsts trešo ietekmīgāko politiķi aiz premjera Vladimira Putina un prezidenta Dmitrija Medvedeva. Tiklīdz Kremlis par tiem vai citiem grēkiem grib sodīt kādu tirdzniecības partneri, G. Oņiščenko izlec kā velns no tabakdozes un ātri nokārto lietas: atrod dažādus draņķus Gruzijas Boržomi, Moldovas vīnos, Latvijas šprotēs vai Baltkrievijas pienā – kā nu saimniekiem tobrīd vajadzējis.

Cūku gripas jautājumā iniciatīvu viņam licis izrādīt ieņemamais amats, un G. Oņiščenko aktīvi ķēries pie darba. Jūlijā, padzirdējis, ka daži krievu bērneļi, kas skolnieku apmaiņas programmas ietvaros viesojušies Lielbritānijā, saķēruši jaunās gripas vīrusu, viņš nospriedis, ka visa ļaunuma sakne ir tieši šādas programmas, un pavēstījis: no šā brīža tās visas jāiesaldē. Jāpiebilst, ka attiecīgu pilnvaru sanitārajam ārstam nav bijis, taču viņa paziņojumu – droši vien ņemot vērā G. Oņiščenko labās attiecības ar Kremli – vairāku Krievijas reģionu vadība uztvērusi kā pavēli neatliekamai rīcībai un aktīvi sākusi realizēt ārsta ieteikumu, turklāt, kā jau tas šajā valstī pieņemts, ar variācijām. Vienos reģionos skolnieku grupām aizliegts izbraukt tikai uz Lielbritāniju, citos – uz visu Rietumeiropu, vēl citos – aizliegts doties ārpus Krievijas robežām vispār. Lieki sacīt, ka šis solis izraisījis diezgan pamatotu vecāku un arī pašu skolēnu neapmierinātību, taču visu augustu ilgušie strīdi par to, vai tas bijis likumīgs, tā arī ne ar ko nav beigušies. Krievijas mediji norāda – nav zināms, kā pēc šā uzbrukuma jutusies cūku gripa, taču ir skaidrs, ka tas pagalam nav paticis tūrisma kompānijām, kurām nācies atcelt jau ieplānotos un vismaz daļēji apmaksātos ceļojumus. Kas šajā gadījumā segs zaudējumos, paliek neskaidrs. Interesanti, ka līdz ar jaunā mācību gada sākšanos šī sāga vēl nebūt nav beigusies – Krievijas izglītības ministrija noteica, ka tiem skolniekiem, kuri apmaiņas programmu ietvaros tomēr pabijuši ārzemēs, mācību gads sāksies nedēļu vēlāk, lai varētu pārliecināties, ka viņi patiešām nav saķēruši vīrusu. Zīmīgi, ka uz tiem, kuri ārzemes vasarā apmeklējuši individuāli, piemēram, kopā ar vecākiem, tas neattiecas – laikam jau amatpersonas uzskata, ka vecāki ir spējīgi pasargāt bērnus no vīrusiem.

Mācības pa televizoru

Mācību gadam sākoties, nobažījušās arī citas valstis – saprotams, ka viens no epidēmiju izplatīšanās priekšnosacījumiem patiešām ir cilvēku pulcēšanās un kontaktēšanās; ne jau velti Meksikā vairākas futbola spēles notika bez skatītāju klātbūtnes. Diezgan interesantu veidu, lai izvairītos no vīrusa izplatīšanās šādā ceļā, izvēlējušās Ēģiptes Kairas universitātes amatpersonas – tās noslēgušas līgumu ar divām arābu satelīttelevīzijas kompānijām, lai lekcijas demonstrētu televīzijā. Kairas universitātes rektors Husams Kamils sarunā ar AP sacījis, ka šāds risinājums dos iespēju vispopulārāko fakultāšu studentiem (topošajiem filologiem, juristiem un biznesmeņiem) neapmeklēt lekcijas un samazināt gripas vīrusa izplatības risku, bet zinību granītu grauzt mājas apstākļos.

Savukārt Ēģiptes premjera Ahmeda Nazifa sanāksmē ar gubernatoriem pieņemts lēmums mācību gadu, kam skolās bija jāsākas 26. septembrī, pārcelt par nedēļu, uz 3. oktobri. Šo soli varas iestādes skaidro ar vēlmi pārliecināties, kāda būs situācija pēc tūkstošiem ēģiptiešu svētceļnieku atgriešanās no Saūda Arābijas. Iespējamība, ka tieši svētceļojuma laikā var inficēties ar bīstamo slimību, patiešām ir liela, un ne jau velti islāma valstis nospriedušas, ka šogad svētceļojumā liegs piedalīties paaugstināta riska grupu ļaudīm – bērniem, sirmgalvjiem, cilvēkiem ar novājinātu imunitāti utt. Vēl viens Ēģiptes amatpersonu lēmums, kas attiecas uz skolēniem, vērtējams pretrunīgāk: turpmāk skolēniem būs nevis divas, bet trīs brīvdienas nedēļā, turklāt papildu brīvdiena tiks ņemta rotācijas kārtībā neatkarīgi no tā, kā bērns jūtas. Skolu medicīnas dienestu darbiniekiem arī dotas tiesības nekavējoties sūtīt mājās ikvienu skolnieku, kam konstatēti saaukstēšanās simptomi.

AFP vēsta, ka paradumi būs jāmaina arī franču skolēniem. Viena no šīs tautas tradīcijām ir sasveicinoties dot bučas uz abiem vaigiem, taču vismaz vairākās Francijas skolās šāds sveicināšanās veids jau ir aizliegts. Pirmā bija Gilvinekas pilsēta, kurā liegts skūpstīties abos pilsētiņas bērnudārzos un vienīgajā skolā. Kā sarunā ar AFP pastāstīja Gilvinekas mērijas priekšniece Elēna Tangi, viņa pati sveicinoties sākusi izvairīties no skūpstiem un daudzi tautieši viņu nav sapratuši, taču tagad aizvien vairāk un vairāk cilvēku sekojot šim piemēram. Līdzīgi ir Spānijā, kur veselības aizsardzības ministre Trinidada Himenesa izpelnījusies bargu kritiku par to, ka pretēji pašas ieteikumam kādā publiskā pasākumā savu asistenti divreiz sabučojusi uz vaiga. Dienas laikraksts El Mundo pat uzskatījis par nepieciešamu šā pārkāpuma bildes ievietot avīzes pirmajā lappusē, ilustrējot ministres nekonsekvenci.

No ziņu aģentūrām pienākošā informācija liecina, ka teju lielākās neērtības cūku gripas dēļ izjūt ticīgi cilvēki. Piemēram, Izraēlas varas iestādes brīdinājušas ortodoksālos ebrejus, ka viņiem vismaz uz laiku vajadzētu atteikties no ieraduma bučot cienījamāko rabīnu rokas.

Romas katoļu baznīcas mācītājiem Jaunzēlandē jau kopš jūlija Svētā vakarēdiena laikā aizliegts likt dievmaizītes ticīgajiem mutēs, turklāt ieteikts izvairīties arī no sasveicināšanās ar rokasspiedienu. Līdzīgi noteikumi pieņemti arī Portugālē, savukārt vairākās anglikāņu baznīcas bīskapijās ticīgajiem vairs nedod svētīto ūdeni un ieteikts sasveicināšanās rokasspiedienu aizstāt ar apskāvienu, turklāt ne pārāk ciešu. Ar vieglu izbīli tikuši cauri Neapoles katoļi, kuriem kardināls Krešencio Sepe tomēr atļāvis 19. septembrī bučot trauku ar sakaltušajām Svētā Januārija asinīm: trīs reizes gadā notiek brīnums – šis pulveris pārtop šķidrumā... Ņemot vērā ticīgo lūgumus, skūpstīšanas akcija atkal notiks, taču traukam ar asinīm būs pārklāta dezinficējošā šķidrumā izmērcēta salvete, kas tiks mainīta, līdzko trauks būs nokļuvis pie nākamā ticīgā.

Tev nebūs spļaut

Francijā cīņā pret cūku gripu iesaistījies Nacionālās futbola federācijas prezidents Žans Pjērs Eskalets, kurš draudošās epidēmijas dēļ pat esot gatavs mainīt futbola spēles noteikumus. Proti, viņš ierosinājis piešķirt dzelteno kartīti jeb brīdinājumu tiem spēlētājiem, kuri uz laukuma spļaudās, pilnīgi pamatoti aizrādot, ka šādā veidā iespējams izplatīt baciļus. Ļaudis, kuri regulāri skatās futbolu, droši vien sapratīs, ka šāds ierosinājums ir diezgan absurds, jo spēlētāji nereti spļaudās kā kamieļi, un risks, ka spēle ātri vien beigsies tāpēc, ka visi futbolisti būs sapelnījuši brīdinājuma kartītes, ir samērā liels. Un vēl vairāk – futbola laukumā notiekošais var kļūt par iemeslu tiesu darbiem atbilstoši likumdošanai: lūk, Kulonas pilsētas mērs jau pieņēmis lēmumu, kas paredz administratīvo sodu par spļaušanu sabiedriskās vietās.

Aktīvi cīņā pret jauno gripu iesaistījušās arī Taivānas varas iestādes. Šajā salā jau tā neviens neiedomājas sveicinoties bučoties, taču nu iznācis arī priekšraksts, kas nosaka uzvedības etiķeti liftos. "Centieties izvairīties no runāšanas, bet, ja šķaudāt, noteikti aizsedziet muti un degunu ar kabatlakatiņu vai vismaz plaukstu," sacīts Taivānas Slimību kontroles centra izplatītajā paziņojumā. Savukārt tūristiem, kuri dodas uz Ēģipti, jāņem vērā, ka vismaz Asuānas pilsētā viņiem nebūs iespēju kādā kafejnīcā nobaudīt ūdenspīpi jeb šišu. Asuānas gubernators Mustafa es Seīds paziņojis, ka viena un tā paša iemutņa izmantošana draud ar vīrusa izplatību, un piedraudējis slēgt kafejnīcas, kas turpinās ļaudīm piedāvāt ūdenspīpes.

Un tomēr šķiet, ka ar visabsurdāko ieteikumu par to, kā izvairīties no jaunās gripas, nākuši klajā Lielbritānijas veselības aizsardzības ministrijas ierēdņi. Kā vēsta AP, viņi aicinājuši sievietes līdz epidēmijas beigām nedomāt par bērnu dzemdēšanu, piemirstot, ka gripas uzliesmojums var ilgt pat vairākus gadus. Ar šiem kungiem var konkurēt tikai šveicieši – tur nopietni apsvērta iespēja noteikt, ka klientiem pirms ieiešanas lielveikalā jādezinficē rokas un jāuzliek sejas maska.

Latvijā

Šodien "Latvenergo" ēkā Pulkveža Brieža ielā tika pasniegtas AS "Latvenergo" un Latvijas Zinātņu akadēmijas Gada balvas enerģētikā. Ar gada balvām enerģētikā tiek apbalvoti jaunie zinātnieki, kuri piedāvā inovatīvus risinājumus, tāpat apbalvoti pētījumi ar būtisku devumu enerģētikas attīstībā, kā arī tiek godināts mūža ieguldījums, piešķirot Alfrēda Vītola balvu.

Svarīgākais