\\Autori

MKMāris Krūmiņš

6.feb
XXIV ziemas olimpiskās spēles ir atklātas Pekinas stadionā «Putna ligzda». Norobežotas visas teritorijas, kurās atradīsies sportisti, bet Ķīnas iedzīvotāji, kuri nodrošinās spēļu norisi, pārcēlušies uz dzīvi olimpiskajā burbulī. Līdz pat olimpiādes beigām – 20. februārim – viņi ar ārpasauli vairs nevarēs tieši kontaktēties. Covid-19 pandēmijas dēļ drošības pasākumi Ķīnā būs bargāki nekā pagājušajā vasarā Tokijā notikušo vasaras olimpisko spēļu laikā.
 
19.nov 2021
Nekādu ceremoniju, nekādu svinību, banketu un dāvanu, pat ne kāda puslīdz slavena modes dizainera uzburtas kāzu kleitas. Nekā tāda, kas parasti saistās ar jēdzienu «karaliskās kāzas» – šādos apstākļos savu laulību reģistrējusi Japānas kroņprinča Fumihito vecākā meita Mako. Viņa apprecējusies ar bijušo studiju biedru Keju Komuro, kuram nav aristokrātiskas izcelsmes. Tas automātiski nozīmē princeses statusa zaudēšanu, bet no šādos gadījumos paredzētā pūra, kas mūsu naudā būtu aptuveni 1,15 miljoni eiro, Mako atteikusies pati, protestējot pret sava līgavaiņa nomelnošanu medijos.
 
26.okt 2021
Ir paziņoti 2021. gada Nobela prēmiju ieguvēji, bet «nenopietnās zinātnes» piekritēji, kā ierasts, «Ig Nobel» balvu ieguvējus izsludinājuši kādu laiciņu iepriekš. Un, lūk, ko mēs uzzinājām. Iespējams, ka bārdas vīriešiem aug tādēļ, lai pa seju saņemtie sitieni būtu mazāk sāpīgi. Degunradžiem nekādu kaitējumu nenodara transportēšana, kad dzīvnieku vēkšpēdus iekar trosēs, kas piestiprinātas pie lidaparāta, bet ar kājāmgājējiem, gluži tāpat kā ar bitēm, nekad neko nevar droši zināt – reizēm viņi nesaskrienas, bet citreiz tomēr saduras viens ar otru.
 
13.sep 2021
Vatikānā akreditētajiem fotogrāfiem nesen gadījies labs ķēriens – 84 gadus vecais Romas pāvests Francisks pēc kārtējās vispārējās audiences devās uz pāvesta Pāvila VI vārdā nosaukto zāli, kur ar kādu no audiences apmeklētājiem uzspēlēja galda futbolu. Spēles galdu viņam uzdāvināja Toskānas galda futbola asociācija, un dāvana izvēlēta pārdomāti. Pāvests ir liels futbola fans, kuram jau sadāvināts vesels lērums klubu un izlašu krekliņu, bumbas ar spēlētāju parakstiem un citas ar futbolu saistītas lietas.
 
12.jun 2021
Britu premjers Boriss Džonsons pamatīgi pārsteidzis pat sava biroja darbiniekus, nesen Vestminsteras katedrālē salaulājoties ar savu draudzeni un dēla māti Keriju Simondsu. Ceremonija izplānota, ievērojot vislielāko slepenību, bet ielūgumi tuvākajiem radiem (Covid-19 ierobežojumu dēļ Anglijā uz laulībām tāpat nedrīkst pulcēties vairāk par 30 cilvēkiem) esot nosūtīti vien dienu pirms pasākuma.
 
6.jun 2021
Cerot uz sen apnikušās un visus nogurdinājušās koronavīrusa pandēmijas rimšanos un tūrisma ceļojumu atsākšanos, plānoto galamērķu sarakstam ir vērts pievienot Portugāles ziemeļos esošo Aroku. Maija sākumā netālu no šīs pilsētiņas tūristiem kļuvis pieejams pasaulē garākais gājēju piekartilts – 516 metrus gara konstrukcija, kas ved pāri iespaidīgajam Paivas upes kanjonam.
 
5.jun 2021
Šajā pavasarī Romā uzstādīts pirmais picas automāts, kas jau trīs minūtes pēc pasūtījuma veikšanas aplaimo izsalkušo klientu ar svaigi ceptas picas ripu. Viesstrādniekiem vai neizlepušiem ārvalstu tūristiem piedāvājums varētu šķist diezgan saistošs, taču itālieši, kuri labi zina, kā jābūt pagatavotai picai, šausminās, – ēdams šis izstrādājums, protams, esot, taču saukt to par picu ir īsta zaimošana.
 
28.mai 2021
Covid-19 pandēmija kļuvusi par pļaujas laiku apsviedīgiem blēžiem, kuri atkarībā no konkrētās pasaules valsts epidemioloģiskās situācijas, vakcīnu pieejamības un noteikto ierobežojumu stingrības par attiecīgu samaksu ir gatavi izpalīdzēt. Viņu piedāvājumā ir gan viltotas apliecības par negatīviem vīrusa testiem, gan līdzīgi dokumenti par veiktu vakcināciju, gan pazīstamu zīmolu «vakcīnas», kas labākajā gadījumā nav īpaši kaitīgas veselībai, taču inficēšanos ar sērgu nenovērsīs.
 
24.mai 2021
Bebri tiek uzskatīti par Kanādas nacionālajiem dzīvniekiem, taču viņu rosīšanās nereti sagādā kanādiešiem tik lielas galvassāpes, ka daļa no viņiem labprātāk redzētu šos grauzējus ejam nekā nākam. Beidzamie viņu nedarbi – atslēgts internets Britu Kolumbijā un plūdu draudi Kvebekā.
 
21.mai 2021
Izsoļu namam «Christie's» ir piedāvājums turīgiem vīna lietpratējiem un bagātniekiem, kuri mīl pazīmēties, –pārdošanā izlikta pudele 2000. gada ražas Bordo sarkanvīna «Pétrus», kas vairāk nekā gadu atradusies Starptautiskajā kosmosa stacijā. Izsoļu nama pārstāvis Tims Tritrījs prognozējis, ka vīna cena varētu sasniegt miljonu dolāru. Ja viņa cerības piepildīsies, tā kļūs par visdārgāko vīna pudeli vēsturē.
 
9.mai 2021
Angļu zemniece Anete Edvardsa, kura nodarbojas ar trušu audzēšanu, ir izmisumā – pagājušas jau vairāk nekā divas nedēļas, kopš pazudis viņas slavenākais lolojums Dariuss, kuru Ginesa rekordu grāmata atzinusi par pasaulē lielāko trusi. Par informāciju, kas palīdzētu atgūt dzīvnieku, izsludināta branga atlīdzība, taču līdz šīs nedēļas sākumam nekādu ticamu ziņu par truša likteni nebija.
 
8.mai 2021
Šveicē pavasaris ievadīts ar tradicionālo no vates un līdzīgiem materiāliem izgatavotā sniegavīra sadedzināšanu un uzspridzināšanu. Lai koronavīrusa pandēmijas laikā ļaudis nepulcētos Cīrihes centrālajā laukumā, šogad pasākums bija pārcelts uz kalnu pāreju, kas atrodas vairāk nekā 100 kilometru attālumā no pilsētas, taču tā tiešraidi demonstrēja televīzijā.
 
20.apr 2021
Krāšņā parādē Ēģiptes galvaspilsētā Kairā no viena muzeja uz citu pārvestas 22 Senās Ēģiptes valdnieku mūmijas. Visu ceremoniju tiešraidē translēja valsts televīzijā. Turklāt to komentēja viens no slavenākajiem vietējiem arheologiem – bijušais Tūrisma un senlietu ministrijas vadītājs Zahi Havāss, kuru pasaulē bieži dēvē par «ēģiptiešu Indiana Džonsu».
 
17.apr 2021
Trīsdesmit gadu garumā ASV populārākā suņu šķirne ir un paliek labradori, taču drīzumā viņu pozīcijas varētu nopietni apdraudēt franču buldogi jeb «francūzīši», kā tos dēvē daudzi amerikāņi. Pērnā gada statistika liecina, ka šī šķirne jau kļuvusi izplatītāka par vācu aitu suņiem un zelta retrīveriem, izvirzoties popularitātes reitinga otrajā vietā.
 
11.apr 2021
Latvijā lielu jautrību izraisījusi kādas trauksmes cēlājas vēršanās policijā, prasot noskaidrot, kādēļ Rīgas zoodārzā mītošais ķengurs Kingarū guļ «nedabīgā» pozā. Arī plašajā pasaulē policistus, mediķus un glābējus bieži mudina risināt situācijas, kas īsti nav viņu kompetencē, un teju ikviens operators, kurš atbild uz zvaniem, kaut reizi bijis spiests uzklausīt pavisam absurdas lietas.
 
9.apr 2021
Meksikas prezidents Andress Manuels Lopess Obradors ir izmisumā – jau trešo gadu neviens nesteidz iegādāties pēc īpaša pasūtījuma izgatavoto lepno «Boeing 787 Dreamliner» lidmašīnu, ko savulaik nopirka viens no viņa priekštečiem prezidenta amatā. Ņemot vērā Covid 19 ietekmi uz aviācijas nozari un ekonomiku vispār, cerības uz naudīga pircēja atrašanu kļūst aizvien mazākas.
 
27.mar 2021
Latvijā lielu jautrību izraisījusi kādas trauksmes cēlājas vēršanās policijā, prasot noskaidrot, kādēļ Rīgas zoodārzā mītošais ķengurs Kingarū guļ «nedabīgā» pozā. Arī plašajā pasaulē policistus, mediķus un glābējus bieži mudina risināt situācijas, kas īsti nav viņu kompetencē, un teju ikviens operators, kurš atbild uz zvaniem, kaut reizi bijis spiests uzklausīt pavisam absurdas lietas.
 
22.dec 2020
2020. gada Ziemassvētku laiks ieies vēsturē kā ļoti dīvains. Par svētku galveno simbolu kļuvušas sejas maskas, bet pulcēšanās ierobežojumi un prasības pēc distancēšanās nolaupa kopības izjūtu, par ko kaut kur noteikti ļauni smejas Grinčs. Daudzās valstīs atcelti svētku dievkalpojumi vai vismaz būtiski ierobežots to apmeklētāju skaits, nedarbojas Ziemassvētku tirdziņi. Ziemassvētku vecīši nedodas apdāvināt bērnus, bet pie pilsētu galvenajos laukumos uzslietajām izrotātajām eglēm novietoti plakāti ar atgādinājumiem par piesardzības pasākumiem Covid-19 ierobežošanai.
 
27.apr 2020
Pēc sešu nedēļu pārtraukuma bērniem Spānijā beidzot atļauts atstāt dzīvesvietas un iziet svaigā gaisā. Tiesa, uz ierobežotu laiku un bez rotaļām ar vienaudžiem, taču tas vienalga ir labāk nekā līdzšinējā situācija, kad pilsētās dzīvojošajiem bērniem nācās visu laiku palikt mājokļos, jo to paredzēja valdības noteiktie ierobežojumi koronavīrusa pandēmijas ierobežošanai.
 
26.apr 2020
Slavenību pāris Ciara un Rasels Vilsons atklājuši, ka viņu ģimeni jau tuvākajā laikā papildinās dēliņš, kura nākšana pasaulē tiek gaidīta ar lielu nepacietību.
 
25.apr 2020
Aktrise un dziedātāja Selēna Gomesa iesūdzējusi tiesā vairākas kompānijas, kuru izstrādātajā un izplatītajā viedtālruņu spēlē bez atļaujas izmantots viņas tēls. Variety raksta, ka viņas nolīgtie advokāti vēlas no šīm firmām piedzīt desmit miljonus dolāru lielu kompensāciju.
 
20.apr 2020
Daudzviet Rietumeiropā zemnieku saimniecībās jau sācies ražas novākšanas laiks – kontinenta dienvidos strauji nogatavojas zemenes, bet ziemeļos sāk ievākt sparģeļus, redīsus un lapu salātus. Taču šogad liela daļa ražas var palikt uz lauka un aiziet bojā, jo akūti trūkst tās vācēju.