\\Autori

MKMāris Krūmiņš

15.okt
Nebūs daudz pārspīlēts, apgalvojot, ka Tibetas budistu garīgais līderis, XIV dalailama mūsdienās ir ieguvis teju vai šovbiznesa zvaigznes statusu. Uz viņa lekcijām plūst cilvēki, kuriem par budismu ir tikai attāla nojausma, viņu par savējo uzskata gados jauni ļaudis, ar viņu tiekas tās amatpersonas, kas nebaidās no Ķīnas valdības dusmām, jo oficiālā Pekina turpina iztēlot trimdā padzīto dalailamu kā «bīstamu separātistu». Bet viņš pats savos gados saglabājis itin labu fizisko formu un laiku pa laikam pārsteidz žurnālistus ar izteikumiem, par kuriem nav skaidrs – tie domāti nopietni vai tomēr kā joks.
 
30.sep
Šodien zemes klēpī tiks guldīts ievērojamais Francijas valstsvīrs Žaks Širaks – konservatīvais politiķis, kurš savulaik bija samērā skeptisks attiecībā uz Eiropas vienotību, taču vēlāk savas domas mainīja. Ž. Širaks 12 gadus pildīja Francijas prezidenta pienākumus, bet pirms tam 18 gadus vadīja Parīzes mēriju un divas reizes bija arī premjers. Līdzgaitnieki viņu atceras kā izlēmīgu politiķi, kurš nav kautrējies no skarbiem izteicieniem, nedomājot par to, kā tie atsauksies uz viņa tālāko karjeru, savukārt nelabvēļi akcentē korupcijas skandālus, kuru dēļ eksprezidents tika notiesāts.
 
26.sep
Tikai pāris dienu pēc tam, kad Šveicē simboliski tika pieminēta Picoli ledāja bojāeja, speciālisti pauduši bažas, ka jau tuvākajā laikā var sabrukt cits Alpu ledāj – Eiropas augstākās virsotnes Monblāna masīvā esošais Planplinsjū. Siltie laikapstākļi vasarā un rudenī var novest pie tā, ka atdalīsies aptuveni 250 000 kubikmetru liela ledus masa, un netālās Itālijas pilsētiņas Kurmajoras mērs Stefano Miserokči jau licis slēgt vairākus autoceļus un parūpēties, lai cilvēki neatrastos dažās naktsmītnēs, kas atrodas šī ledāja ceļā.
 
24.sep
Par pasaules vecāko tūrisma kompāniju uzskatītās Thomas Cook bankrots draud ar haosu visā nozarē un licis Apvienotajai Karalistei izsludināt lielāko pilsoņu repatriāciju miera laikos – tuvāko divu nedēļu laikā mājās jāatgādā aptuveni 155 000 kompānijas klientu, un aplēses liecina, ka šī operācija Matterhorn valdībai varētu izmaksāt 100 miljonus sterliņu mārciņu. Aptuveni 450 000 ārvalstu klientu, kuri ārzemju ceļojumos devušies ar Thomas Cook starpniecību, jāsazinās vai nu ar kompānijas filiālēm, kur iegādāti ceļojumi, vai apdrošinātājiem, un domājams, ka arī viņi netiks pamesti likteņa varā.
 
3.sep
Vienas no gada krāšņākajām kāzām nule kā nosvinētas Anglijā, kur gredzenus mijusi dziedātāja Elija Goldinga un mākslas darbu tirgotājs Kaspers Džoplings.
 
3.sep
Amerikāņu komiķis Kevins Hārts diezgan nopietni traumējis muguru autoavārijā, kas notikusi Kalifornijas štatā, vēsta interneta ziņu vietne TMZ.com.
 
30.aug
ASV kosmosa izpētes aģentūras uzsāktās programmas «New Horizons» nākamais mērķis ir Saturna lielākais pavadonis Titāns. 2026. gadā uz to plānots sūtīt par «Dragonfly» («Spāri») sauktu zondi, kas izskatās pēc prāva bezpilota helikoptera.
 
26.aug
Krievijas pirmā peldošā atomelektrostacija pašlaik ir ceļā no Murmanskas uz Čukču pussalu, kur tā tiks noenkurota pie Pevekas pilsētas. Krievijas varas iestādes uzskata, ka šis ir pietiekami efektīvs paņēmiens, lai ar enerģiju nodrošinātu nomaļus reģionus, kas atrodas ūdenstilpju piekrastē, turklāt neslēpj cerības, ka šādas tehnoloģijas varētu eksportēt. Savukārt ekologi ceļ trauksmi un jau izdomājuši peldošajai AES tādus apzīmējumus kā «Černobiļa uz ledus» un «Kodoltitāniks».
 
26.aug
Brazīlijas valdībai nācies pakļauties iekšējam un starptautiskajam spiedieniem, nosūtot desmitiem tūkstošus karavīru dzēst mežu ugunsgrēkus, kas plosās par pasaules plaušām dēvētajā Amazones baseinā. Dati par to, cik plaši ir ugunsgrēki, atšķiras, turklāt speciālisti norāda, ka paši lietusmeži nedeg – deg izcirtumi, kuros rosījušies mežcirtēji vai vietējie iedzīvotāji legāli un nelegāli mēģina ierīkot ganības vai audzēt kādu lauksaimniecības kultūru.
 
22.aug
Ziemeļu puslodē augusta siltās naktis ir piemērotākais laiks, lai nodotos zvaigžņu lietus vērošanai, iedomājoties kādu vēlēšanos ik reizi, kad ieraudzīta krītošā zvaigzne. Patiesībā jau zvaigznes paliek tur, kur bijušas, un nekur nekrīt, bet tas, ko kopš senseniem laikiem novērojusi cilvēce, ir mūsu planētas atmosfērā uzliesmojošie meteori – pavisam sīkas matērijas daļiņas, ko savu orbītu ceļā atstājušas komētas vai asteroīdi.
 
21.aug
Piesardzīgs optimisms attiecībā uz noregulējuma panākšanu Austrumukrainā, vienota pozīcija jautājumā par Irānas kodolvienošanās saglabāšanu un domstarpības par situāciju Sīrijā, kā arī Krievijas opozīcijas protestiem. Aptuveni šāds ir Francijas prezidenta Emanuela Makrona un viņa Krievijas kolēģa Vladimira Putina notikušo sarunu sausais atlikums – vismaz tas, kas par sarunām izpausts medijiem. Prezidentu tikšanās ilga divas ar pusi stundas, un par tās rezultātiem E. Makrons nedēļas nogalē informēs G-7 valstu līderus.
 
20.aug
Simtiem cilvēku, to skaitā arī augsta ranga amatpersonas, svētdienas vakarā pulcējās Islandes rietumos – vietā, kur kādreiz atradās samērā prāvais Okjokulla ledājs, par kura kādreizējo esamību pašlaik liecina vien neliels ledus un sniega plankums. Nokusušā ledāja vietā uzstādītajā bronzas plāksnē iegravēta ziņa nākamajām paaudzēm, kuras vēstījums ir šāds – mēs zinām, ka notiek globālās klimata pārmaiņas, un aptuveni nojaušam, kā ar to cīnīties, bet to, vai mums tas izdevās, redzēsiet jau jūs.
 
19.aug
Šodien aprit tieši 75 gadi, kopš Parīzē sākās streiks, kas noveda pie Francijas galvaspilsētas atbrīvošanas no četrus gadus ilgušās nacistu okupācijas. Sabiedroto spēki, kas 1944. gada 6. jūnijā bija desantējušies Normandijā, sākotnēji neuzskatīja Parīzi par nozīmīgu uzbrukuma mērķi, tā vietā steidzoties uz austrumiem – uz Berlīni. Taču ziņas par sacelšanos lika šos plānus mainīt, un uz Parīzi tika nosūtīti diezgan nopietni britu, amerikāņu un franču spēki.
 
9.aug
Jau vairākas nedēļas būvniekiem tā arī nav izdevies ķerties pie pasaulē lielākā optiskā teleskopa celtniecības Havaju salās, jo pret to protestē daļa vietējo iedzīvotāju, kuri Mauna Kea vulkāna virsotni uzskata par svētu vietu. Šonedēļ kļuvis zināms, ka projekta autori ķērušies pie rezerves plāna un vērsušies pēc atļaujas pie Spānijas Kanāriju arhipelāga Palmas salas varas iestādēm. Taču nav skaidrs, vai šādā gadījumā izdosies saglabāt ASV federālo finansējumu, turklāt izskanējuši brīdinājumi, ka Havaju salas nāksies pamest daudziem labi apmaksātiem speciālistiem, jo pašlaik protestu dēļ nedarbojas arī 13 citi Mauna Kea apkaimē uzbūvētie teleskopi.
 
7.aug
Piesārņojums ar svinu Parīzes Dievmātes katedrāles apkaimē nav tik nopietns, lai ēku restaurācijas laikā būtu nepieciešams aizsegt, kā tas tiek darīts, kad tiek nojauktas azbestu saturošas celtnes. Par to vakar paziņojuši Francijas galvaspilsētas mērijas pārstāvji, cenšoties kliedēt vairāku nevalstisko organizāciju un arodbiedrību paustās bažas. Tomēr 15. aprīlī notikušā ugunsgrēka seku likvidēšana ir apturēta jau vairāk nekā nedēļu, un tā atsāksies vienīgi pēc tam, kad būs izstrādāti jauni darba drošības standarti.
 
5.aug
Pieredzējusī bulgāru ekonomiste Kristalina Georgijeva kļuvusi par Eiropas Savienības kandidāti uz vakanto Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vadītāja amatu. Cīņa par nomināciju izvērtusies diezgan sīva, un tā dēvēto kvalificēto vairākumu ES valstu finanšu ministru balsojumā K. Georgijevai nav izdevies iegūt. Jaunais SVF izpilddirektors tiks izvēlēts 4. oktobrī, un kopš organizācijas dibināšanas šis amats tradicionāli bijis Eiropas pārstāvju pārziņā. Lai tā notiktu arī šoreiz, nāksies mainīt fonda statūtus, jo saskaņā ar pašreizējiem bulgāru ekonomiste ir par vecu, lai ieņemtu augsto amatu.
 
24.jūl
Uzstājoties televīzijas šovā The Tonight Show, amerikāņu aktieris Džo Manganjello izstāstījis aizraujošu stāstu par to, kā kopā ar sievu Sofiju Vergaru cīnījušies ar čūsku savā Beverlihilsas īpašumā.
 
24.jūl
Amerikāņu dziedātājai Keitijai Perijai nācies apmeklēt tiesas sēdi Losandželosā, kur tiek skatīta pret viņu vērstā civilprasība par autortiesību pārkāpšanu.
 
23.jūl
Jūnija sākumā mediji vēstīja par modeles Irinas Šeikas un aktiera Bredlija Kūpera attiecību iziršanu, bet nu kļuvis zināms, ka viņiem vismaz izdevies vienoties par divus gadus vecās meitas Leijas audzināšanu.
 
23.jūl
Mēness dzīlēs joprojām turpinās seismiski procesi, kas saistīti ar Zemes dabiskā pavadoņa atdzišanu un mikroskopisku samazināšanos. Šādu secinājumu rakstā, kas publicēts «Nature Geoscience», izdarījuši amerikāņu zinātnieki, kuri izanalizējuši milzīgu datu apjomu – sākot ar «Apollo» misiju laikā veiktajiem seismisko ierīču mērījumiem un beidzot ar orbitālā aparāta «Lunar Reconnaissance Orbiter» uzņemtajām fotogrāfijām.
 
17.jūl
«Tas ir mazs solis cilvēkam, bet milzīgs lēciens cilvēcei.» Šie amerikāņu astronauta Nīla Ārmstronga 1969. gada 21. jūlijā sacītie vārdi, sperot pirmo soli uz Mēness virsmas, jau kļuvuši par leģendu. Tomēr pat 50 gadus pēc tam, kad «Apollo 11» misijas dalībnieki Ārmstrongs un Bazs Oldrins kļuva par pirmajiem cilvēkiem, kuri pabijuši uz Mēness, pasaulē netrūkst skeptiķu un sazvērestības teoriju cienītāju, kuri ir pārliecināti, ka patiesība visa «Apollo» programma bijusi milzīga mistifikācija un izsēšanās uz Mēness filmēta kādā no Holivudas paviljoniem.
 
16.jūl
Žurnāla People rīcībā nonākusi informācija par modeles Heidijas Klumas un mūziķa Toma Kaulica (abi – attēlā) laulībām, kas paklusām noslēgtas februārī. 46 gadus vecā H. Kluma, kuras supermodeles karjera tuvojas beigām, un 29 gadus vecais vācu rokgrupas Tokyo Hotel ģitārists T. Kaulics esot salaulājušies pieticīgā ceremonijā Kalifornijas štatā un nolēmuši ģimenes izveidošanu īpaši neafišēt.