\\Autori

MKMāris Krūmiņš

Vakar, 23:01
Kostarikas policija paziņojusi par ievērojamu panākumu cīņā pret narkotiku kontrabandu – tās darbinieki atraduši piecas tonnas kokaīna konteinerā, ko bijis paredzēts nogādāt Nīderlandē.
 
22.feb
Jau vairākus gadus viens no Londonas simboliem – par Lielo Benu (Big Ben) sauktais pulksteņtornis ir restaurācijas stadijā, bet nu kļuvis skaidrs, ka tā ieilgs.
 
21.feb
Vēl relatīvi nesen ne tikai plašākā sabiedrībā, bet arī zinātnieku aprindās valdīja uzskats, ka neandertālieši bijuši mūsdienu cilvēku priekšteču primitīvākie, brutālākie un mazāk attīstītie brālēni, un tas bijis galvenais iemesls, kādēļ pirms vairākiem tūkstošiem gadu desmitiem viņi nav izturējuši konkurenci ar Homo sapiens un izmiruši. Tomēr beidzamo gadu laikā veikti vairāki atklājumi, kas liek šo teoriju pārskatīt. Mūsdienās zinātnieki uzskata, ka neandertālieši ne tikai pratuši darināt ieročus (un iemācījuši to darīt arī cilvēkus), bet arī radījuši samērā vienkāršus mākslas darbus, spējuši sazināties savā starpā un pat veikuši cilts locekļu bēru rituālus.
 
20.feb
Sākot ar nākamo gadu, Apvienotajā Karalistē stāsies spēkā jauna viesstrādnieku piesaistīšanas kārtība, kas par prioritāti nosaka augstas kvalifikācijas darbinieku ierašanos. Valdības plāns vēl jāapstiprina parlamentā, taču, ņemot vērā valdošo konservatīvo stabilo vairākumu apakšnamā, ar to lielām problēmām nevajadzētu būt. Likuma apstiprināšana gan varētu aizkavēties, ja Londona un Brisele nespēs vienoties par turpmākajām attiecībām un tiks pagarināts Brexit pārejas periods. Uz Eiropas Savienības valstu pilsoņiem, kuri jau pašlaik dzīvo un strādā Apvienotajā Karalistē, šīs pārmaiņas neattieksies, taču uzņēmēju aprindās ir bažas, ka reformas novedīs pie darbaspēka trūkuma vairākās būtiskās nozarēs.
 
18.feb
Francijas prezidents Emanuels Makrons paziņojis, ka Rietumeiropas augstākā virsotne – 4810 metrus virs jūras līmeņa esošā Alpu smaile Monblāns – un tās piekājē esošais ledājs turpmāk tiks rūpīgāk sargāti no bezatbildīgiem tūristiem.
 
17.feb
1665 bojāgājušie un vairāk nekā 68 500 inficēto Ķīnā, kā arī četri upuri aiz Ķīnas robežām (viens arī Francijā) un vairāk nekā 500 inficēto – tāda svētdien bija pneimonijai līdzīgo slimību Covid-19 izraisošā vīrusa izplatības statistika. Ķīnas varasiestādes uzsvērušas, ka vīrusu pakāpeniski izdodas iegrožot, taču, lai to paveiktu, jārīkojas izlēmīgi, un par karantīnas nosacījumu pārkāpšanu paredzēts pat nāvessods. ANO paspārnē esošā Pasaules veselības organizācija (WHO), atzīstot, ka Ķīna dara visu, kas tās spēkos, gan nav steigusies paziņot, ka globālās briesmas ir garām.
 
9.feb
34 gadus vecā supermodele Irina Šeika intervijā britu Vogue izdevumam paziņojusi, ka viņai itin labi izdodas apvienot vientuļās māmiņas pienākumus ar karjeru. UPI atgādina, ka pagājušā gada jūnijā pēc četrus gadus ilgas kopdzīves I. Šeika pašķīrās no 45 gadus vecā aktiera Bredlija Kūpera.
 
5.feb
Savu skandālistes slavu lieku reizi apliecinājusi aktrise un modele Pamela Andersone, kura 12 dienu pēc kāzu nosvinēšanas jau paguvusi pārdomāt.
 
5.feb
Internetā publiskotā informācija liecina, ka dziedātāja Siara un amerikāņu futbolists Rasels Vilsons gaida savu otro mazuli. Pāris sociālajos tīklos dalījies ar Karību jūras salās pavadītā atvaļinājuma laikā uzņemtajām fotogrāfijām, kurās labi redzams, ka 34 gadus vecā dziedātāja ir mātes cerībās, raksta UPI.
 
3.feb
ASV senatori nolēmuši neizsaukt jaunus lieciniekus un neuzklausīt jaunus pierādījumus prezidenta Donalda Trampa atstādināšanas lietā. Izšķirošais balsojums ieplānots trešdien pēcpusdienā pēc Vašingtonas laika, un var diezgan droši prognozēt, ka prezidentu tajā attaisnos – nodrošināt divas trešdaļas senatoru balsu viņa oponentiem nav pa spēkam.
 
3.feb
Zvērināto tiesa Beļģijas pilsētā Ģentē attaisnojusi trīs ārstus, kuri bija apsūdzēti eitanāzijas veikšanas noteikumu pārkāpšanā 2010. gadā. Mediķus tiesā bija iesūdzējuši eitanazētas sievietes radinieki, kuri paši bija klāt brīdī, kad ārsti viņai palīdzēja veikt pašnāvību un tobrīd pret to neiebilda. Spriedums ārstu aprindās uztverts ar lielu atvieglojumu, jo mediķu atzīšana par vainīgiem varētu novest pie tā, ka viņu kolēģiem būtu grūtāk pieņemt lēmumus brīžos, kad nedziedināmi slimi cilvēki pieprasa, lai viņiem veiktu eitanāziju.
 
31.jan
2020. gada 31. janvāris ieies vēsturē kā diena, kad Eiropas Savienība ir zaudējusi vienu no savām dalībvalstīm – Apvienoto Karalisti. Pēc gandrīz četrus gadus ilga nenoteiktības perioda, kas sekoja Brexit referendumam, tagad šī izstāšanās kļuvusi reāla. Tiesa, nav īsti skaidrs, kas notiks tālāk, kādas būs britu un vienotās Eiropas turpmākās attiecības. Nedz šodien, nedz rīt tās nemainīsies, jo noteikts pārejas periods, kas ilgs vismaz līdz gada nogalei, taču grūti prognozēt, vai šajā laikā Londonai un Briselei izdosies panākt vienošanos par turpmāko sadzīvošanu.
 
29.jan
Losandželosā notikušajā labdarības izsolē par 83 200 dolāru pārdoti septiņi mikrofoni, ko savulaik izmantojuši korejiešu popgrupas BTS dziedātāji.
 
28.jan
Kalifornijas štata policija, kas izmeklē bruņotu laupīšanu, arestējusi reperi YG jeb īstajā vārdā Kīnonu Džeksonu.
 
28.jan
Amerikāņu televīzijas zvaigzne Vendija Viljamsa apstiprinājusi, ka ar bijušo vīru Kevinu Hanteru panākta vienošanās par laulības šķiršanas nosacījumiem.
 
28.jan
61 gadu vecā amerikāņu dziedātāja Madonna veselības problēmu dēļ atcēlusi vakar Londonā ieplānoto koncertu, taču solījusies, ka trešdien pavisam noteikti kāps uz skatuves Palladium zālē.
 
28.jan
Apvienoto Nāciju Organizācija lūgusi starptautisku finansiālo palīdzību vismaz 70 miljonu dolāru apmērā, lai apturētu iespaidīgo siseņu invāziju Āfrikas austrumos.
 
27.jan
56 mirušie un vairāk nekā 2000 inficēto, turklāt ne tikai Ķīnā un citās Āzijas valstīs, bet arī Austrālijā, Kanādā, ASV un Eiropā – tāda ir svētdienas statistika par koronavīrusa 2019-nCov jeb tā sauktā Uhaņas vīrusa izplatību. Lai gan Pasaules Veselības organizācija (WHO) pagājušonedēļ vēl neizsludināja ārkārtas situāciju šā vīrusa izplatības dēļ, Ķīnā un Honkongā tāda jau ir spēkā. Miljoniem ķīniešu ceļošanas aizliegumu un baiļu no inficēšanās dēļ ir sabojātas Jaungada svinības, bet uzņēmēji pamazām sāk rēķināt neiegūto peļņu.
 
26.jan
Savulaik slavenā supermodele Bara Rafaeli nu kļuvusi par supermāmiņu, beidzamo trīs ar pusi gadu laikā laižot pasaulē trīs mazuļus, vēsta UPI. 2015. gada septembrī pašlaik 34 gadus vecā B. Rafaeli pārtrauca karjeru, kas bija pašā plaukumā, un apprecējās ar izraēliešu uzņēmēju Adi Ezru.
 
26.jan
Londonā notikušajā izsolē kāds anonīms pircējs samaksājis miljonu sterliņu mārciņu par pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados tā arī apgrozībā nenonākušu sovrina jeb sterliņu mārciņas monētu. BBC rīcībā esošā informācija liecina, ka pircējs ir brits, kurš vēlējies, lai unikālā monēta atgrieztos Apvienotajā Karalistē.
 
23.jan
Pēc gandrīz 13 stundas ilgušām debatēm ASV Senāts apstiprinājis kārtību, kādā risināsies prezidenta Donalda Trampa impīčmenta process. Republikāņiem, kuriem Senātā ir vairākums, izdevies nobloķēt visus demokrātu priekšlikumus, un nav lielu šaubu, ka prezidents tiks attaisnots un saglabās amatu. Pārliecību par šādu iznākumu demonstrējis arī pats D. Tramps, kas nav uzskatījis par nepieciešamu apmeklēt Senāta sēdi, tā vietā dodoties uz Pasaules ekonomikas forumu Šveices pilsētā Davosā.
 
22.jan
Amerikāņu dziedātāja Demija Lovato ir atguvusies no veselības problēmām un atkal gatava kāpt uz skatuves. Ziņu aģentūra AP vēsta, ka 26. janvārī viņa uzstāsies Grammy balvu pasniegšanas ceremonijā, bet 2. februārī dziedās ASV himnu Maiami stadionā pirms amerikāņu futbola komandu finālspēles jeb Super Bowl, kas ir viens no visvairāk skatītajiem notikumiem ASV televīzijas kanālos.