\\Autori

MKMāris Krūmiņš

23.mar
Vairāk nekā 313 000 ar koronavīrusu SARS-CoV-2 inficēto un vismaz 13 500 šī vīrusa izraisītās slimības Covid-19 dēļ mirušo – šāda bija bēdīgā pandēmijas statistika svētdienas pievakarē. Saslimušo skaits strauji turpina pieaugt Itālijā, Spānijā, ASV, un pašlaik jau 35 pasaules valstis ir noteikušas pārvietošanās ierobežojumus, liekot bez īpašas vajadzības mājokļus nepamest nedz inficētajiem, nedz tiem, kuriem pagaidām izdevies izvairīties no saslimšanas. Krietni lielāks ir to teritoriju skaits, kur attiecīgus ierobežojumus noteikušas vietējās varas iestādes.
 
23.mar
Kalifornijas štata Malibū kāzas nosvinējuši aktrise Britānija Snova un nekustamo īpašumu aģents Tailers Stenelends, raksta People.
 
19.mar
Bijušais ASV viceprezidents Džo Baidens kļuvis par demokrātu partijas priekšvēlēšanu cīņas neapšaubāmu favorītu, un, visticamāk, tieši viņš stāsies pretim pašreizējam Baltā nama saimniekam Donaldam Trampam 3. novembrī ieplānotajās prezidenta vēlēšanās. Otrdien Dž. Baidens savu vienīgo palikušo sāncensi – senatoru Bērniju Sandersu – sakāva visās trīs pavalstīs, kur notika balsošana. Partijas kandidāts prezidenta amatam tiks nosaukts jūlijā Milvoki paredzētajā kongresā. Dž. Baidens jau nodrošinājis vairāk nekā pusi nepieciešamo delegātu skaitu, un uz B. Sandersu tiek izdarīts aizvien lielāks spiediens, lai viņš pārtrauktu bezcerīgo cīņu.
 
13.mar
Simtiem zinātnieku visā pasaulē cenšas izstrādāt vakcīnu pret koronavīrusu SARS-CoV-2 (tas izraisa par Covid-19 nodēvēto slimību), ar ko inficējušies vairāk nekā 120 000 cilvēku. Taču, neraugoties uz to, ka vairākas kompānijas plāno jau martā vai aprīlī uzsākt izmēģinājumus, kuros būs iesaistīti cilvēki, līdz brīdim, kad vakcīna nonāks pārdošanā, paies vismaz gads.
 
13.mar
Cilvēku bailes no jaunā koronavīrusa novedušas pie tā, ka internetā cirkulē aizvien vairāk baumu, kā arī nepatiesu vai tikai daļēji patiesu apgalvojumu par šo tēmu jeb tā sauktās viltus ziņas. To autorus un izplatītājus nosacīti var iedalīt vairākās grupās – sazvērestības teoriju cienītāji, panikas cēlāji, vientieši un vieglas peļņas tīkotāji. Interneta sociālo tīklu vietnes cenšas bloķēt šādu informāciju, savukārt meklēšanas sistēma Google uzlabojusi prioritārās informācijas algoritmu, sākumā uzrādot oficiālo iestāžu mājaslapas.
 
11.mar
Sabiedrības viedoklī nācies ieklausīties izdevniecības Hachette Book Group vadībai, kas nolēmusi tomēr nepublicēt kinorežisora Vudija Allena memuāru grāmatu Apropos of Nothing, kam veikalu plauktos bija jānonāk 7. aprīlī.
 
11.mar
Amerikāņu popzvaigzne Teilore Svifta ziedojusi miljonu dolāru, lai palīdzētu cilvēkiem, kuri pagājušonedēļ cieta no tornado Tenesī štatā, kur virpuļviesuļi prasīja 24 cilvēku dzīvības un nodarīja lielus postījumus daudzās apdzīvotajās vietās.
 
10.mar
Bijušais kinoproducents Hārvijs Vainstīns, kuru tiesa atzinusi par vainīgu izvarošanā un seksuālā vardarbībā, no slimnīcas pārvests uz bēdīgi slaveno cietumu Ņujorkas Raikersa salā.
 
10.mar
Ilggadējais basketbola komandas New York Knicks līdzjutējs, kinorežisors Spaiks Lī sastrīdējies ar komandas vadību un paziņojis, ka neapmeklēs atlikušās šīs sezonas mājas spēles Madison Square Garden arēnā.
 
9.mar
Šodien Nīderlandē sāksies tiesas prāva, kas saistīta ar pasažieru lidmašīnas notriekšanu virs Austrumukrainas 2014. gada 17. jūlijā. Bojā gāja visi 298 cilvēki, kuri atradās Malaizijas lidsabiedrības lainerī, kas veica reisu no Amsterdamas uz Kualalumpuru.
 
9.mar
Gripai vai pneimonijai līdzīgo infekciju Covid-19 izraisošā koronavīrusa epidēmija turpina pārņemt pasauli, un Eiropā katastrofālākā situācija izveidojusies Itālijā, kur no slimības miruši vairāk nekā 230, bet inficēti gandrīz 6000 cilvēku. Vakar Itālijas valdība noteica karantīnas režīmu valsts ziemeļos, kur inficēto skaits ir vislielākais. Lombardijas reģions tiek slēgts pilnībā, tāpat karantīnas pasākumi attiecināti uz atsevišķām provincēm vēl četros valsts reģionos, tostarp tādām pilsētām kā Venēciju, Parmu, Modenu, Rimini un Pjačencu.
 
7.mar
Bijušais puišu grupas One Direction mūziķis Harijs Stailss (attēlā) Londonā kļuvis par kāda laupītāja upuri.
 
5.mar
Slavenā kinorežisora Stīvena Spīlberga adoptētajai meitai Mikaelai nācies pavadīt 12 stundas vienā no Nešvilas policijas iecirkņiem – viņa aizturēta pēc kautiņa ar savu līgavaini.
 
4.mar
Londonas tiesā sākusies iepriekšējā noklausīšanās lietā, ko aktieris Džonijs Deps ierosinājis pret tabloīdu The Sun un tā izdevējiem, apsūdzot viņus neslavas celšanā.
 
2.mar
Interneta sociālajos tīklos par savu saderināšanos paziņojusi aktrise Amanda Bainsa.
 
1.mar
Bakingemas pils apstiprinājusi, ka aprīļa sākumā princis Harijs un viņa dzīvesbiedre Megana Mārkla pārtrauks pildīt britu karaļnama augstākā ranga pārstāvju pienākumus un atteiksies arī no zīmola Sussex Royal izmantošanas.
 
1.mar
Horvātijas tiesa saņēmusi iesniegumu, kurā pieprasīts par valsts himnas izmēdīšanu saukt pie atbildības 70 gadu veco dziedātāju Josipu Lisaču.
 
29.feb
Vienā no Izraēlas pilsētas Telavivas klīnikām pagājušās nedēļas nogalē pasaulē nācis kinorežisora Kventina Tarantīno un dziedātājas un modeles Danielas Pikas pirmdzimtais.
 
29.feb
Intervijā televīzijas kanālam ABS amerikāņu aktieris Bens Afleks atzinis, ka pašlaik viņam nav otrās pusītes, taču viņš ļoti vēlētos izveidot ilgstošas un jēgpilnas attiecības ar kādu sievieti.
 
23.feb
Kostarikas policija paziņojusi par ievērojamu panākumu cīņā pret narkotiku kontrabandu – tās darbinieki atraduši piecas tonnas kokaīna konteinerā, ko bijis paredzēts nogādāt Nīderlandē.
 
22.feb
Jau vairākus gadus viens no Londonas simboliem – par Lielo Benu (Big Ben) sauktais pulksteņtornis ir restaurācijas stadijā, bet nu kļuvis skaidrs, ka tā ieilgs.
 
21.feb
Vēl relatīvi nesen ne tikai plašākā sabiedrībā, bet arī zinātnieku aprindās valdīja uzskats, ka neandertālieši bijuši mūsdienu cilvēku priekšteču primitīvākie, brutālākie un mazāk attīstītie brālēni, un tas bijis galvenais iemesls, kādēļ pirms vairākiem tūkstošiem gadu desmitiem viņi nav izturējuši konkurenci ar Homo sapiens un izmiruši. Tomēr beidzamo gadu laikā veikti vairāki atklājumi, kas liek šo teoriju pārskatīt. Mūsdienās zinātnieki uzskata, ka neandertālieši ne tikai pratuši darināt ieročus (un iemācījuši to darīt arī cilvēkus), bet arī radījuši samērā vienkāršus mākslas darbus, spējuši sazināties savā starpā un pat veikuši cilts locekļu bēru rituālus.