\\Autori

MKMāris Krūmiņš

7.aug
Piesārņojums ar svinu Parīzes Dievmātes katedrāles apkaimē nav tik nopietns, lai ēku restaurācijas laikā būtu nepieciešams aizsegt, kā tas tiek darīts, kad tiek nojauktas azbestu saturošas celtnes. Par to vakar paziņojuši Francijas galvaspilsētas mērijas pārstāvji, cenšoties kliedēt vairāku nevalstisko organizāciju un arodbiedrību paustās bažas. Tomēr 15. aprīlī notikušā ugunsgrēka seku likvidēšana ir apturēta jau vairāk nekā nedēļu, un tā atsāksies vienīgi pēc tam, kad būs izstrādāti jauni darba drošības standarti.
 
5.aug
Pieredzējusī bulgāru ekonomiste Kristalina Georgijeva kļuvusi par Eiropas Savienības kandidāti uz vakanto Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vadītāja amatu. Cīņa par nomināciju izvērtusies diezgan sīva, un tā dēvēto kvalificēto vairākumu ES valstu finanšu ministru balsojumā K. Georgijevai nav izdevies iegūt. Jaunais SVF izpilddirektors tiks izvēlēts 4. oktobrī, un kopš organizācijas dibināšanas šis amats tradicionāli bijis Eiropas pārstāvju pārziņā. Lai tā notiktu arī šoreiz, nāksies mainīt fonda statūtus, jo saskaņā ar pašreizējiem bulgāru ekonomiste ir par vecu, lai ieņemtu augsto amatu.
 
24.jūl
Uzstājoties televīzijas šovā The Tonight Show, amerikāņu aktieris Džo Manganjello izstāstījis aizraujošu stāstu par to, kā kopā ar sievu Sofiju Vergaru cīnījušies ar čūsku savā Beverlihilsas īpašumā.
 
24.jūl
Amerikāņu dziedātājai Keitijai Perijai nācies apmeklēt tiesas sēdi Losandželosā, kur tiek skatīta pret viņu vērstā civilprasība par autortiesību pārkāpšanu.
 
23.jūl
Jūnija sākumā mediji vēstīja par modeles Irinas Šeikas un aktiera Bredlija Kūpera attiecību iziršanu, bet nu kļuvis zināms, ka viņiem vismaz izdevies vienoties par divus gadus vecās meitas Leijas audzināšanu.
 
23.jūl
Mēness dzīlēs joprojām turpinās seismiski procesi, kas saistīti ar Zemes dabiskā pavadoņa atdzišanu un mikroskopisku samazināšanos. Šādu secinājumu rakstā, kas publicēts «Nature Geoscience», izdarījuši amerikāņu zinātnieki, kuri izanalizējuši milzīgu datu apjomu – sākot ar «Apollo» misiju laikā veiktajiem seismisko ierīču mērījumiem un beidzot ar orbitālā aparāta «Lunar Reconnaissance Orbiter» uzņemtajām fotogrāfijām.
 
17.jūl
«Tas ir mazs solis cilvēkam, bet milzīgs lēciens cilvēcei.» Šie amerikāņu astronauta Nīla Ārmstronga 1969. gada 21. jūlijā sacītie vārdi, sperot pirmo soli uz Mēness virsmas, jau kļuvuši par leģendu. Tomēr pat 50 gadus pēc tam, kad «Apollo 11» misijas dalībnieki Ārmstrongs un Bazs Oldrins kļuva par pirmajiem cilvēkiem, kuri pabijuši uz Mēness, pasaulē netrūkst skeptiķu un sazvērestības teoriju cienītāju, kuri ir pārliecināti, ka patiesība visa «Apollo» programma bijusi milzīga mistifikācija un izsēšanās uz Mēness filmēta kādā no Holivudas paviljoniem.
 
16.jūl
Žurnāla People rīcībā nonākusi informācija par modeles Heidijas Klumas un mūziķa Toma Kaulica (abi – attēlā) laulībām, kas paklusām noslēgtas februārī. 46 gadus vecā H. Kluma, kuras supermodeles karjera tuvojas beigām, un 29 gadus vecais vācu rokgrupas Tokyo Hotel ģitārists T. Kaulics esot salaulājušies pieticīgā ceremonijā Kalifornijas štatā un nolēmuši ģimenes izveidošanu īpaši neafišēt.
 
16.jūl
Pagājušonedēļ Latvijā pabijušais britu mūziķis Eds Šīrans (attēlā) kādā no intervijām beidzot apstiprinājis, ka ir apprecējies ar savu ilggadējo draudzeni Čeriju Sībornu.
 
15.jūl
Beidzamajās nedēļās Vācijas kancleri Angelu Merkeli publisku pasākumu laikā jau trīs reizes piemeklējušas spēcīgas drebuļu lēkmes. Lai gan Vācijā nav pieņemts skaļi apspriest citu cilvēku, it sevišķi tik augsta līmeņa amatpersonu, veselības stāvokli, vairāki šīs valsts mediji devuši mājienus, ka valdības vadītājai tomēr vajadzētu precīzāk paskaidrot, kas īsti viņai kaiš, nevis aprobežoties ar maz ko izsakošām frāzēm, ka viss esot kārtībā. Tomēr sestdien publicētas aptaujas rezultāti liecina – 59% vāciešu uzskata, ka A. Merkeles veselība ir tikai un vienīgi viņas pašas privātā lieta.
 
12.jūl
Nākamnedēļ apritēs tieši 50 gadu, kopš amerikāņu astronauti Nīls Ārmstrongs un Edvīns (Bazs) Oldrins kļuva par pirmajiem cilvēces pārstāvjiem, kuriem bija iespēja pastaigāties pa Mēness virsmu. N. Ārmstronga sacītais par «mazo soli cilvēkam, bet lielo lēcienu cilvēcei» nu jau kļuvis par vēsturisku citātu, tomēr kopš 1972. gada nogales, kad amerikāņi nolēma pārtraukt Apollo programmu, neviens cilvēks uz Mēness virsmas nav pabijis, bet plāni par derīgo izrakteņu iegūšanu uz Zemes dabiskā pavadoņa vai tā kolonizēšanu joprojām vairāk atgādina zinātnisko fantastiku.
 
9.jūl
Vakar Nīderlandes Mākslas un vēstures muzejā (Rijksmuseum) uzsākta 1642. gadā tapušās Rembranta gleznas Naktssardze restaurācija. Pirmo reizi vēsturē tik slavena mākslas darba atjaunošanas procesu būs iespējams vērot gan muzeja apmeklētājiem (vienā no zālēm ierīkots septiņus kvadrātmetrus plašs stikla būris, kurā darbojas restauratori), gan interneta lietotājiem. Prognozēt, cik ilgu laiku prasīs gleznas atjaunošana un cik tā izmaksās, ir neiespējami – speciālisti lēš, ka sākumā būs nepieciešami aptuveni desmit mēneši, lai izpētītu, kādā stāvoklī ir mākslas darbs.
 
5.jūl
Televīzijas seriāls Černobiļa, kas vēsta par 1986. gada 26. aprīlī notikušo katastrofu Černobiļas atomelektrostacijā Ukrainā, ir izraisījis lielu ažiotāžu visā pasaulē. Lai gan seriāla autori likuši saprast, ka viņu galvenais mērķis bijis parādīt melu un liekulības atmosfēru, kādā savus pēdējos gadus vadīja Padomju Savienība (tieši tādēļ seriāls saņēmis bargu kritiku Krievijā), ne mazums skatītāju nolasījuši citu vēstījumu – enerģijas iegūšana ar kodolreakciju palīdzību nav īsti droša.
 
4.jūl
Par pašreizējā Eiropas Komisijas prezidenta Žana Kloda Junkera pēcteci izvēlētajai Vācijas aizsardzības ministrei Urzulai fon der Leienai var nākties sastapties ar ievērojamu pretestību Eiropas Parlamentā, un vismaz pašlaik nav nekādu garantiju, ka viņas kandidatūra šim amatam tiks apstiprināta balsojumā, kas plānots pēc divām nedēļām. Eiroparlamentārieši norādījuši gan uz to, ka viņa nav bijusi starp savas partijas vadošajiem kandidātiem maijā notikušajās vēlēšanās, gan to, ka U. fon der Leienas sešus gadus ilgā darbība Vācijas aizsardzības ministra amatā tiek vērtēta ļoti pretrunīgi.
 
28.jun
Amerikāņu kosmiskā zonde «InSight», kas pagājušā gada novembrī ieradās uz Marsa, ir fiksējusi seismiskās svārstības uz Sarkanās planētas.
 
26.jun
Par Taizemes jauno karali maija sākumā oficiāli kronēts Rama X jeb Maha Vačiralongkorns, kurš troni mantoja pēc sava tēva nāves 2016. gada rudenī. Varas pārņemšanas tradīcijas Taizemē ir ļoti komplicētas, paredz veselu virkni ceremoniju, un tajās lielu lomu spēlē karaliskā galma astrologi, kuri ne tikai piedalās dažādos rituālos, bet arī uzrauga, lai tie notiktu pareizajā laikā un vietā. Astrologu padomus bieži ņem vērā arī Taizemes politiķi un vienkāršie ļaudis.
 
26.jun
Leģendārās grupas Pink Floyd mūziķa Deivida Gilmora ģitāras Christie’s rīkotajā izsolē pārdotas par rekordlielu summu – par vairāk nekā 120 mūzikas instrumentiem pircēji samaksājuši gandrīz 21,5 miljonus dolāru, vēsta UPI.
 
26.jun
Pirms vairākiem gadiem profesionālā basketbolista karjeru beigušā Kobes Braienta un viņa sievas Vanesas ģimenē ir pieaugums – jau ceturtā meitiņa.
 
26.jun
Amerikāņu reperei Cardi B tiesa Ņujorkā izvirzījusi oficiālas apsūdzības saistībā ar lielo kautiņu, kas pagājušā gada augustā notika vienā no Ņujorkas naktsklubiem.
 
25.jun
Ceremonijā, kas notikusi Elizejas pilī, Francijas prezidents Emanuels Makrons pasniedzis britu mūziķim Eltonam Džonam Goda leģiona ordeni, kas ir augstākais civilpersonām piešķiramais apbalvojums Francijā.
 
24.jun
Aptuveni 0,3% uz Zemes sastopamā zelta, platīna, urāna un citu smago ķīmisko elementu uz mūsu planētas nonākuši pēc aizvēsturiskos laikos notikušas divu neitronu zvaigžņu sadursmes, žurnālā «Nature» raksta amerikāņu zinātnieki. Pētījuma autori ir Floridas un Kolumbijas universitāšu astrofiziķi Imre Bartošs un Sabolcs Marka, kuri izmantojuši vairākas metodes, sākot ar mūsu galaktikas vēstures datormodelēšanu un beidzot ar Saules sistēmas rašanos piedzīvojušo meteorītu sastāvā esošo smago elementu izotopu analīzi.
 
19.jun
Gan britu, gan amerikāņu dzeltenā prese vēsta, ka izjukušas vairāk nekā pusotru gadu ilgās mūziķa Krisa Mārtina un aktrises Dakotas Džonsones attiecības.
 

Rīgas namu pārvaldnieks