Neskatoties uz valsts finansējuma samazinājumu, kas ierobežo izlīguma organizēšanas apjomu, Valsts probācijas dienestā (VPD) 2011.gada desmit mēnešos pieprasījumu skaits izlīguma īstenošanai salīdzinoši ar 2010.gadu ir pieaudzis par 30%.
2011.gada desmit mēnešos ierosināti 570 izlīgumi (2010.gads – kopumā 440). 376 gadījumos izlīgumu ierosinājusi persona, kura izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, 108 gadījumos - policija, 44 - prokuratūra, 9 gadījumos - cietušais un abas iesaistītās puses, bet 3 gadījumos – tiesnesis, izskatot lietu par audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošanu bērniem. 2011.gada desmit mēnešos izlīgumā iesaistījās 90 nepilngadīgas personas, savukārt 2010.gadā kopumā iesaistījās 78 nepilngadīgas personas.
Proporcijas starp ierosināto izlīgumu veidiem saglabājas iepriekšējo gadu līmenī. Joprojām visvairāk – 40% izlīgumi ierosināti par mazāk smagiem noziegumiem, 30% - par kriminālpārkāpumiem, 26% - par smagiem noziegumiem un 4% - par sevišķi smagiem noziegumiem.
„Jāuzsver, ka izlīgumu ir iespējams organizēt pirmstiesas kriminālprocesā laikā („Pēc grozījumiem likumā „Par valsts budžetu 2009.gadam” Valsts probācijas dienests neīsteno izlīgumus tiesas procesa stadijā līdz 2013. gada 1. janvārim) un izlīgums ir iespējams tikai tajos gadījumos, kad persona atzīst, ka ir izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, lietas faktus un ir gatava novērst kaitējuma sekas. Ņemot vērā valstī esošo ekonomisko situāciju, veidojas pozitīva prakse – persona, kura izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, ir gatava atlīdzināt kaitējuma sekas arī ar savu darbu, ne tikai finansiāli. Mūsu praksē ir sastopami dažādi atlīdzinājuma piemēri: remontdarbi kaitējuma nodarītajā vietā – tiek iestiklots izsistais stikls vai atjaunota sabojātā sēta u.c., kā arī darbi sabiedrības labā – uzņēmums, kam nodarīts kaitējums, vienojās ar personu, kura izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, par 100 stundu darbu sabiedriskās organizācijas labā. Gadījumos, kad noziedzīgā nodarījuma izdarītājs ir nepilngadīgais, cietušais bieži vien prasa atlīdzinājumu nevis no vecākiem, bet no paša nepilngadīgā, piemēram, nepilngadīgie, kuri bija apzīmējuši pašvaldības ēkas sienu, no pašvaldības saņēma krāsu un paši pārkrāsoja sienu.”