Skoliozes operācija bērniem draudzīgāka

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca ievieš jaunu skoliozes operācijas tehniku, kas būs minimāli invazīva un draudzīgāka mazajiem pacientiem ar mugurkaula deformāciju.

Skolioze ir mugurkaula izliekums uz sāniem, kuru pavada skriemeļu rotācija, kas neiztaisnojas, mainot ķermeņa pozu. Šī slimība skar trīs līdz četrus bērnus no tūkstoša, 15 procentiem bērnu slimība progresē. No 2012. gada sākuma Bērnu slimnīca ir pārņēmusi skoliozes un citu mugurkaula deformāciju ķirurģisku ārstēšanu valsts programmā.

Sadarbībā ar ortopēdu Stefanu Krebu no Vācijas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mugurkaula ķirurgi veiksmīgi veica minimāli invazīvu skoliozes operāciju 16 gadus vecai jaunietei. Standarta mugurkaula operācijā piedalās kā minimums septiņi medicīnas speciālisti: divi mugurkaula ķirurgi (dakteris Jānis Osītis un Jānis Upenieks), divas operāciju māsas, radioloģijas laborants, kurš kontrolē iekārtas un vēro, lai var redzēt visas izmaiņas mugurkaula skriemeļos, anesteziologs un anestēzijas māsa, kā arī medicīnas tehniķis.

«Lielākoties skoliozes operācijas tiek veiktas, pieeju mugurkaulam veidojot ar plašu griezienu pa muguras viduslīniju, praktiski visā tā garumā, vidēji 25–40 centimetrus. Tomēr atsevišķos gadījumos, kad deformācija ir krūšu daļā un nepārsniedz noteiktu robežu, piemērotāk būtu izvēlēties minimāli invazīvu tehniku, proti, fiksējot mugurkaulāju no priekšpuses caur salīdzinoši nelielu griezienu nedaudz zemāk par padusi. Nākotnē aptuveni katru ceturto gadījumu varētu operēt šādā veidā,» norāda dakteris Jānis Osītis. Tā ir jauna skoliozes operācijas tehnikas ieviešana ne tikai Bērnu slimnīcā, bet arī pieredzes apmaiņa un nozīmīgs ieguldījums Latvijas bērnu medicīnas attīstībā, uzskata Bērnu slimnīcā.