Jūs, iespējams, pat nepamanīsiet, cik ļoti jūs ietekmē jūsu sociālais loks - jo īpaši cilvēki, ar kuriem kopā pavadāt laiku, var ietekmēt jūsu rīcību, izvēles un pat domāšanu. Tas var ietekmēt jūsu karjeru, veselību un pat attiecības, par to žurnālam “Forbes” raksta amerikāņu psihologs Marks Treverss.
"Dažreiz tas var būt draugs, kurš vienmēr runā par robežu noteikšanu, un pēkšņi jūs pats pieķerat sevi pie tā paša darīšanas, vai kolēģis, kurš dīkstāvi uztver kā produktīvu, un pakāpeniski jūsu vainas apziņa par slinkošanu sāk izgaist. Šīs pārmaiņas ne vienmēr notiek ar padomu vai pārliecināšanas palīdzību. Bieži vien tā ir tikai domāšanas vai dzīvesveida maiņa," skaidroja eksperts.
Pētījumi liecina, ka arī jūsu personīgo dzīvi var ietekmēt jūsu apkārtne, saka Travers.
Pētījumā, kas tika veikts 2013. gadā, tika atklāts, ka šķiršanās ietekmē ne tikai tuvākos cilvēkus, bet var izplatīties arī visā jūsu kopienā.
"Cilvēki, kuru tuvi draugi šķiras, ievērojami biežāk šķiras paši, un šī ietekme attiecas pat uz draugiem. Šķiršanās lipīgā puse, visticamāk, izplatīsies caur kopīgiem uzskatiem un sociālajām gaidām attiecībās, nevis caur ikdienas mijiedarbību vai fizisku tuvību," uzsvēra psihologs.
Eksperts nosauca divus veidus, kā šķiršanās var būt lipīga.
Šķiršanās izplatās emocionālas ietekmes ceļā
Materiāla autors skaidro, ka, ja kāds no jūsu sociālā loka šķiras, tas var mainīt jūsu attieksmi pret laulību. Jo īpaši pētījums parādīja, ka šķiršanās sabiedrībā var notikt grupās, pat ja tās ir tikai paziņas.
"Tas nozīmē, ka drauga drauga šķiršanās var palielināt iespējamību, ka jūs apsvērsiet šķiršanos. Tātad, pat ja jūs dzīvojat tālu viens no otra, ietekme var izplatīties caur sarunām, emocionālu atbalstu, kopīgu ievainojamību un mainīgām normām," sacīja Treverss.
Ja jūtat, ka draugu lēmumi par šķiršanos ietekmē jūsu domas, ir daži soļi, ko varat veikt, lai patstāvīgi pārvaldītu savas jūtas.
"Regulāri izvērtējiet savas attiecības. Tā vietā, lai gaidītu krīzi vai ārēju ietekmi, ik pēc dažiem mēnešiem atvēliet laiku, lai izvērtētu savu attiecību stāvokli. Ja jūs to kontrolēsiet, jūs varēsiet veikt nelielas korekcijas, pirms rodas nopietnas problēmas," iesaka psihologs.
Traverss arī iesaka atklāti runāt ar savu partneri - ja neesat pārliecināts vai nejūtaties apmierināts, pastāstiet to savam mīļotajam.
"Skaidra komunikācija var novērst pārpratumus un ļaut jums abiem tos atrisināt jau laikus, pirms tie kļūst par lielām problēmām," piebilda eksperts.
Turklāt materiāla autors ieteica noteikt personīgās izaugsmes jomas jūsu attiecībās.
"Jūsu uzdevums ir izlemt, vai šaubas vai jautājumi liecina par reālām atšķirībām vai ir vienkārši emocionālas atbalsis. Apzinātība dod jums spēku attīstīt savas attiecības apzināti, nevis tikai reaktīvi. Izmantojiet šos brīžus kā iespējas pašrefleksijai un proaktīvai komunikācijai ar savu partneri, lai jūsu attiecības turpinātu attīstīties veselīgā un piepildītā virzienā," sacīja Treverss.
Šķiršanās gadījumu skaits pieaug mainīgo sociālo normu dēļ
Kad vairāki cilvēki jūsu draugu lokā piedzīvo šķiršanos, tas var ietekmēt arī jūs. Piemēram, redzot, kā jūsu ģimene pārdzīvo šo posmu, jūs sākat mainīt savus priekšstatus par attiecībām.
"Laulības šķiršana, kas kādreiz noteiktās aprindās tika uzskatīta par tabu vai neparastu, var sākt tikt uztverta nevis kā "neveiksme", bet gan kā iespēja, kad lietas neizdodas. Šī pakāpeniskā maiņa notiek tāpēc, ka pats fakts, ka citi cilvēki sper šo soli, var mainīt sociālās gaidas par attiecībām," skaidro psihologs.
Tāpēc, kad mainās apkārtējās normas, eksperts iesaka apstāties un padomāt par to, kā šīs izmaiņas ietekmē jūs personīgi.
Lūk, dažas lietas, kas jāpatur prātā, ja jums rodas šādas šaubas.
Domā, nepielāgojies
Tas, ka kāds, ko pazīsti, veic būtiskas pārmaiņas, nenozīmē, ka tev arī vajadzētu tās darīt.
"Izmantojiet šo kā iespēju pārdomāt savu dzīvi un attiecības, taču nejūtieties spiesti atkārtot viņu izvēles," uzsver psihologs.
Uzticies savam ceļam
Jums jāsaprot, ka pārmaiņas, ko redzat citos, nenozīmē, ka arī jums tās jāpieņem arī pašam. Eksperts saka, ka ir svarīgi uzticēties savai intuīcijai un pieņemt lēmumus, kas atbilst jūsu situācijai.
Esiet atbalstošs citiem, bet nosakiet robežas.
Ja kāds jūsu ģimenē piedzīvo lielas dzīves pārmaiņas, piedāvājiet savu atbalstu un saprotošu uzklausīšanu, taču atcerieties, ka nevajadzētu ļaut citiem ietekmēt jūsu lēmumus.
"Ir pareizi atzīt viņu pieredzi, vienlaikus saglabājot savu perspektīvu. Apzinoties, kā šīs izmaiņas ietekmē jūs, jūs varēsiet izdarīt apzinātu izvēli par savu dzīvi un attiecībām, atbrīvojoties no zemapziņas spiediena pielāgoties mainīgajām sabiedrības gaidām," secina Treverss.