Pētījums: No bērnu matračiem izdalās smadzenēm kaitīgas ķīmiskas vielas

© Pexels.com

Saskaņā ar diviem jauniem pētījumiem, zīdaiņu un bērnu matrači un gultas piederumi izdala toksiskas ķīmiskas vielas, kas ir saistītas ar attīstības un hormonāliem traucējumiem, ziņo CNN.

"Mēs izmērījām ķīmiskās vielas gaisā 25 bērnu guļamistabās vecumā no sešiem mēnešiem līdz četriem gadiem un atklājām satraucošu vairāk nekā divu desmitu ftalātu un UV filtru līmeni," sacīja Toronto universitātes Zemes zinātņu nodaļas profesore Mirjama Daimonda.

Saskaņā ar pētījumu, kas publicēts žurnālā “Environmental Science & Technology”, augstākais ķīmisko vielu līmenis tika konstatēts tieši bērnu gultiņu tuvumā.

Lai noskaidrotu, kāpēc tā, Daimondas komanda pētīja 16 jaunus bērnu matračus un atklāja, ka tie ir galvenais kaitējuma avots. Pēc tam, izmantojot simulāciju, komanda atklāja, ka guļoša bērna siltums un svars var palielināt toksisko vielu izdalīšanos.

"Viņi atklāja, ka pat kaut kas tik vienkāršs kā bērna ķermeņa siltums un svars uz matrača var palielināt toksisko ķīmisko vielu izdalīšanos gaisā, ko viņi ieelpo miega laikā, - tas ir faktors, ko pašreizējie drošības standarti neņem vērā," sacīja Džeina Houlihana, bezpeļņas organizāciju, zinātnieku un donoru apvienības pētniecības direktore, kura nebija iesaistīta jaunajā pētījumā.

Pētījumā nebija iekļauti zīmolu nosaukumi, taču pētnieki sacīja, ka tie ir labi zināmi zemākas cenas matrači, kas atrodami vadošajos mazumtirdzniecības veikalos Kanādā, taču tajos bija materiāli no ASV un Meksikas.

"Testētie matrači izdalīja toksiskas ķīmiskas vielas neatkarīgi no to cenas, materiāliem vai izcelsmes valsts. Un daži saturēja piedevas, kas pārsniedza likumā noteiktos ierobežojumus,” piebilda pētnieki.

Amerikas Ķīmijas padome, paziņoja, ka tās locekļi drošību uztver nopietni:

"Ķīmisko vielu izmantošana var būt kritiska situācijās, kad nejauša dzirkstele vai īssavienojums pārvēršas liesmā," sacīja produktu komunikācijas direktors Toms Flanagins. "Lai gan mums būs nepieciešams laiks, lai detalizēti pārskatītu pētījumu, tikai ķīmiskās vielas klātbūtne neliecina par risku vai nelabvēlīgu ietekmi.”

Ir zināms, ka ftalāti, kas atrodami simtiem patēriņa preču, piemēram, pārtikas uzglabāšanas traukos, šampūnos, kosmētikā, smaržās un bērnu rotaļlietās, traucē organisma hormonu ražošanas mehānismu, ko sauc par endokrīno sistēmu. Tie ir saistīti arī ar agrīnu pubertāti, reproduktīvām problēmām un dzimumorgānu defektiem, hormonu problēmām un citām problēmām.

"Mūsu pētījumā mēs atklājām augstu ftalātu līmeni, kas ir ierobežots rotaļlietās, bet ne matračos," sacīja Daimonda.

Pat nelieli hormonālie traucējumi var izraisīt "ievērojamu attīstības un bioloģisku ietekmi". Bērni ir īpaši neaizsargāti pret ķīmisko vielu graujošo ietekmi, jo viņu smadzenes un ķermenis strauji attīstās.

Potenciāli toksiskas ķimikālijas ir tik plaši izplatītas bērnu produktos, ka vecākiem var būt ļoti grūti izvēlēties drošākas iespējas, sacīja Džeina Munke, rīkotājdirektore un galvenā zinātniskā darbiniece Pārtikas iepakojuma forumā, bezpeļņas fondā, kas atrodas Cīrihē Šveicē un koncentrējas uz zinātnes saziņu un pētniecību. Viņa nebija iesaistīta jaunajā pētījumā.

"Kā bērnu māte es atceros stresu, izvēloties viņiem pareizos produktus, ne tikai matračus," Munke teica. "Es centos izmantot dabiskus materiālus - lateksu, kokvilnu, merino - vai pirkt lietotus materiālus, jo es sapratu, ka lielākā daļa ķīmisko vielu, kas izdalās no gāzes, jau būs izplūdušas."

Vēl viens padoms - pēc iespējas izvēlieties neitrālas krāsas matrača sastāvdaļas un palagus, jo tie, visticamāk, nesatur UV filtrus, kas tiek pievienoti, lai novērstu izbalēšanu, sacīja Daimonda.

"Vecākiem patīk šie spilgtās krāsas palagi, aizkari, rotaļlietas un gultas veļa, un viņi domā, ka tie stimulē viņu bērnu," ​​viņa teica. "Taču tiek pievienoti UV filtri, lai palēninātu šo spilgto krāsu izbalēšanu. Tāpēc es noteikti izvēlētos blāvākas, neitrālas krāsas."

Bieži mazgājiet gultas veļu un apģērbu, ko velk gulēšanai, jo tie darbojas kā aizsargbarjera, absorbējot dažus no šiem piesārņotājiem, lai palīdzētu samazināt saskari ar bērna ādu, piebilda Daimonda.

"Samaziniet papildu aksesuārus gultiņā, piemēram, apmalītes vai matraču paliktņus, kas var saturēt arī toksiskas piedevas," sacīja eksperti.

"Svarīgais aspekts ir tas, ka mums ir vajadzīgi stingrāki standarti toksiskām piedevām bērnu produktos - īpaši produktos, kas katru dienu stundām ilgi atrodas dažu centimetru attālumā no bērna deguna un mutes," viņi piebilda. "Uzņēmumiem arī jādara savs darbs, noņemot nevajadzīgās ķīmiskās vielas un strādājot pie produktiem, kas patiešām nav toksiski."

Dzīvesstils

Tiek lēsts, ka mazāk nekā 1 no 10 cilvēkiem dienā patērē ieteicamo šķiedrvielu daudzumu - tiem būtu jābūt 28 līdz 34 gramiem dienā. Nepietiekams šīs vielas daudzums organismā rada problēmas ar gremošanas traktu, lieko svaru, kā arī palielina risku saslimt ar hroniskām slimībām, piemēram, 2. tipa cukura diabētu un sirds un asinsvadu slimībām, raksta “EatingWell”.