Vecāki bieži saviem bērniem meklē jautras un izglītojošas aktivitātes, kas palīdzētu viņiem attīstīt svarīgas dzīves prasmes, tomēr, saskaņā ar “kumon.com”, papildus dažādi interešu izglītībai un sociālajiem pulciņiem, kāda pavisam vienkārša aktivitāte ir pieejama mums visiem, neizejot no mājām - tā ir ēst gatavoša kopā ar bērniem.
Ēstgatavošanu kopā ar bērniem var uzskatīt par jautru mācību aktivitāti gan maziem bērniem, gan viņu vecākiem - tā ir viena no nedaudzajām aktivitātēm, kas var vienlaikus uzlabot daudzas spējas.
Bērni var uzlabot matemātiku, zinātni, valodu, motoriku, mākslu un sociālās prasmes, izmantojot ēdienu gatavošanu, savukārt vecākiem tā palīdzēs iemācīties pozitīvu vecāku un bērnu mijiedarbību un nereti arī pacietību.
Pētījumi pierāda - kad bērni agrā vecumā apgūst veselīgus ēšanas paradumus, viņi turpinās izmantot šos ieradumus visu mūžu, un mazu bērnu iesaistīšana plānotās gatavošanas pieredzē ir lielisks veids, kā mācīt viņiem par labiem ēšanas paradumiem.
Visbeidzot, ēdiena gatavošana palīdz izvēlīgajiem ēdājiem izjust lepnumu par jaunajiem ēdieniem, ko viņi gatavo, un tas palielina iespējamību, ka viņi izmēģinās vairāk dažādu ēdienu.
Mācot bērniem gatavot ēst, tas palīdzēs viņiem apzināties apdraudējumus virtuvē, sadzīvē un ikdienā. Kopīgi pamanot kritiskos momentus un kopā ar ģimeni izlemjot, kā izvairīties no iespējamiem negadījumiem, bērni atcerēsies, kā rīkoties šādās situācijās.
Ēstgatavošana palīdz bērnā attīstīt rīcības un un laika plānošanas prasmes. Turklāt viņi varēs skaidri redzēt (un nogaršot!) atlīdzību par plāna un stingra laika grafika ievērošanu, iemācoties, ka katrai rīcībai ir sekas vai iznākums.
Ēstgatavošanai ir nepieciešams praktiski izmantot dažādus matemātikas jēdzienus, svaru un citus mērījumus. Pat izmantojot recepti, bērnam var būt nepieciešams mainīt apjomu atkarībā no tā, cik cilvēku vēlas nobaudīt viņa pagatavoto.
Starp citu - receptes lasīšana var kļūt par lielisku stimulu attīstīt lasītprasmi bērniem, kuri to vēl tikai apgūst.
Lai gan ir svarīgi, lai bērni iemācītos ievērot norādījumus, ēdiena gatavošana var arī audzināt bērna radošumu un iemācīt viņiem labas prezentācijas nozīmi, pasniedzot skaisti noformētu pagatavoto maltīti, kā arī iemācīs bērniem vēl vienu dzīvē ļoti noderīgu sociālo prasmi - rīkoties ar naudu.
Vai ir visi nepieciešamie produkti? Kas jānopērk? Cik tas maksā? Iesaistiet bērnu sastāvdaļu pirkšanā, palīdzot viņam attīstīt budžeta veidošanas prasmes un zināšanas par to, no kurienes nāk pārtikas produkti, kā arī to, kā pareizi uzglabāt pārtiku un plānot ēdienkarti nākamajai nedēļai.