Šai smaržai nav nekāda sakara ar higiēnu, tā nepazūd pat pēc dušas un ilgi saglabājas gaisā, uz ādas, drēbēm un gultas veļas. Neliela pelējuma smaka, sajaukta ar metālisku skābumu un kaut ko netverami taukainu. Zinātnieki jau sen ir apstiprinājuši: tā smaržo vecums. Precīzāk, ķīmisks savienojums, kas organismā rodas vecumā.
Smarža, protams, nav pati patīkamākā, taču no tās ir pilnīgi iespējams atbrīvoties. Nē, nav nepieciešams dušoties katru stundu vai visu dienu smidzināt sevi ar smaržām. Talkā nāks visizplatītākais produkts, kas pieejams katrā lielveikalā, raksta DoctorPiter.
Japāņu pētnieki pirmie pievērsa uzmanību saistībai starp vecumu un specifisku smaržu. 2010. gadā tika pierādīts sekojošais: cilvēku, kas vecāki par 40 gadiem, organisms neatkarīgi no dzimuma, dzīvesveida vai paradumiem ražo vielu, ko sauc par 2-nonenālu. Tas notiek sebuma - dabīgas eļļas, ko ražo tauku dziedzeri - oksidēšanās laikā.
Novecojot, organisms samazina antioksidantu ražošanu, un āda atjaunojas lēnāk. Tā rezultātā mānīgais 2-nonenāls sāk lēnām uzkrāties un vēlāk izpaužas tieši šīs pašas "vecuma smakas" veidā.
"Šis ir pirmais pētījums, kas parāda, ka laika gaitā attīstās izteikta "vecuma smaka"," saka Leslija Kenija, ilgmūžības jomas speciāliste. "Un problēmu saasina fakts, ka gados vecākiem cilvēkiem ādas šūnas vienkārši neatjaunojas tik ātri kā jaunākiem cilvēkiem. Tas nozīmē, ka "sarūsējusi" āda uzkrājas un izdala vēl spēcīgāku smaku."
Neviena želeja vai putas nevar ietekmēt dziļos lipīdus, kur notiek oksidēšanās. Un smaržvielas tikai uzslāņo ķermeņa dabisko aromātu, palielinot tā smaku.
Pēc Kenijas teiktā, regulāra sēņu lietošana uzturā var mainīt situāciju uz labo pusi. Viss noslēpums slēpjas divos spēcīgos savienojumos: ergotioneīnā un spermidīnā.
Ergotioneīns ir dabisks antioksidants, kas lielos daudzumos atrodams sēnēs. Cilvēka organisms to neražo, bet aktīvi izmanto, lai aizsargātu pret oksidatīvo stresu. Tas palīdz novērst ādas taukskābju sadalīšanos, kas samazinās 2-nonenāla veidošanos.
Spermidīns savukārt izraisa autofāgiju - procesu, kurā organisms atbrīvojas no vecām un bojātām šūnām. Tas veicina ādas atjaunošanos, kā rezultātā palēninās tās "rūsēšana" un nepatīkamas smakas uzkrāšanās.
Lasi arī: Kā nesmirdēt vecumā: svarīgākie padomi visu vecumu cilvēkiem
"Sēnes ir ideāls ēdiens, ja vēlaties cīnīties ar šo smaku," saka Kenija. "Piemēram, es bieži pievienoju sēnes omletēm un zupām." Speciāliste iesaka ēst sēnes apmēram 3-4 reizes nedēļā. Pietiek nedaudz pielāgot savu ierasto uzturu, lai paātrinātu ādas atjaunošanos un pakāpeniski izspiestu smaku no ādas.
Kenijas vārdus apstiprina arī klīniskie dati. Pētījumā, kura rezultāti tika publicēti žurnālā "Tradicionālā un papildinošā medicīna", 80 cilvēki vecumā no 50 līdz 79 gadiem mēnesi katru dienu lietoja šampinjonu ekstraktu. Eksperimenta beigās dalībnieki ievērojami samazināja ķermeņa, elpas smaku un pat spilvenu smaržu, uz kuriem viņi gulēja. Jo lielāka deva, jo labāks rezultāts. Un pats galvenais, nebija blakusparādību.
"Šampinjonu ekstrakts tieši nomāc toksisku smakojošu savienojumu veidošanos organismā," ziņoja pētījuma autori. Tas arī samazina amonjaka un sēra savienojumu līmeni, kas pazīstami ar savu aso aromātu.
Papildu pētījums no Turku Universitātes apstiprināja, ka ēdamās sēnes satur komponentus, kas var palēnināt 2-nonenāla veidošanos. Tas jo īpaši attiecas uz šķirnēm, kas bagātas ar linolskābi.
Lai panāktu maksimālu efektu, eksperti iesaka pārmaiņus lietot dažādu veidu sēnes. Piemēram, šitake un austersēnes ir īpaši bagātas ar antioksidantiem, savukārt šampinjoni ir maiga, daudzpusīga alternatīva ar pierādītu klīnisku iedarbību. Galvenais ir nepārcept sēnes, lai saglabātu visas tajās esošās uzturvielas. Vislabāk tās vārīt, cept un sautēt.