Ja vēlaties saldus sapņus, pirms gulētiešanas ieteicams izvairīties no siera. To pierāda jauns pētījums, jo zinātnieki noskaidrojuši, kādi pārtikas produkti naktī izraisa murgus.
Žurnālā Frontiers in Psychology publicēti pētījuma rezultāti, kur piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku. Zinātnieki noskaidrojuši, kā ēdiens ietekmē sapņus — tieši, caur fizioloģiskām reakcijām vai samazinot miega kvalitāti, raksta DoctorPiter.
Novērtējumam izmantots Murgu indekss, Nacionālā veselības institūta atzīta metode. Izrādījās, ka piena produkti (22%) un saldumi (31%) biežāk nekā citi produkti izraisa traucējošus sapņus.
Pētījuma rezultāti parādīja, ka pārtikas nepanesamība, jo īpaši laktozes nepanesamība, veicina murgu izplatību. Turklāt "kuņģa-zarnu trakta simptomi, ko izraisa piena produktu lietošana, var veicināt dīvainus vai traucējošus sapņus".
Lasi arī: Nosaukts neparasts sirdslēkmes simptoms, kas bieži sastopams sievietēm
Zinātnieki norādīja, ka teorija par siera kaitīgumu naktī pastāv jau daudzus gadus. Viņi citēja 20. gadsimta sākuma karikatūristu Vinsoru Makkeju. Viņš bija tik ļoti noraizējies par šo problēmu, ka veltīja tai veselu komiksu, ilustrējot uzkodu bīstamību krēslā un to fantastiskās sekas naktī.
Marija Pjēra Sentonža, Kolumbijas Universitātes Ērvinga Medicīnas centra Miega un diennakts ritma pētījumu izcilības centra direktore, sacīja, ka patiesībā miega traucējumi un pastāvīgi murgi naktī patiešām var būt saistīti ar kuņģa-zarnu trakta problēmām. Tāpēc, ja ciešat no sliktiem sapņiem, ir vērts konsultēties ar gastroenterologu.
Neirologs Patriks Maknamara, Bostonas Universitātes asociētais profesors, kas pēta smadzenes un miegu, norāda, ka cilvēki ar laktozes nepanesību, kuri par to nezina vai turpina lietot piena produktus, naktī var ciest no mikropamošanās, kas traucē miega kvalitāti un cieš no murgiem.
Tajā pašā laikā Monreālas psihiatrs profesors Tore Nīlsens, kurš ir pētījis šo tēmu, neuzskata, ka vairumā gadījumu miega traucējumi, ko izraisa siera ēšana naktī, nav pietiekami nopietni, lai uzreiz apmeklētu ārstu.
Taču viņš brīdina, ka, ja ilgstoši ir nopietnas miega problēmas - nespēja aizmigt, pastāvīga pamošanās, nogurums un izsīkums pat pēc naktsmiera -, protams, ir nepieciešams izprast šā stāvokļa cēloņus.