Trīs simptomi, kas liecina par paaugstinātu holesterīna līmeni

© Foto: pixabay.com

Holesterīns ir vaskaina viela asinīs un ir būtiska veselīgu šūnu attīstībai. Tomēr augsts holesterīna līmenis var izraisīt artēriju aizsprostojumus, samazinot asins plūsmu un potenciāli izraisot perifēro artēriju slimību (PAS).

PAD simptomi bieži izpaužas pēdās tauku nogulšņu, piemēram, holesterīna, uzkrāšanās artērijās dēļ. Britu Sirds fonds (BHF) skaidro: "Kad asins plūsma pasliktinās, organisms nespēj piegādāt ādai un mīkstajiem audiem pietiekami daudz asiņu, barības vielu un skābekļa," raksta bristolpost.

Tiek precizēts, ka tas parasti notiek pēdās, jo tās atrodas vistālāk no sirds. Brīdinājuma pazīmes var būt sāpes, čūlas un/vai gangrēna pēdās.

Saskaņā ar BHF datiem, šis stāvoklis, kas pazīstams kā kritiska ekstremitāšu išēmija, prasa tūlītēju ārstēšanu, lai potenciāli glābtu skarto kāju. Var rasties arī citi PAD simptomi, ziņo Express, un tie ir matu izkrišana, kāju nejutīgums vai vājums, lēni augoši nagi, kāju ādas zilums, spīdīga āda, kāju muskuļu zudums un erektilā disfunkcija vīriešiem.

Foto: unsplash.com

Lai mazinātu PAD un citu ar holesterīnu saistītu komplikāciju, piemēram, sirdslēkmes, risku, ir svarīgi pārvaldīt augstu holesterīna līmeni. Pirmais solis ir oficiāla augsta holesterīna līmeņa diagnozes noteikšana, veicot asins analīzi, jo parasti tam nav simptomu.

Iesaka ģimenes ārstam ieteikt veikt testu, ja ir aizdomas par augstu holesterīna līmeni. Holesterīna testu var veikt divās metodēs - vai ar asins paraugu ņemšanu no rokas vai nu ar dūriena pirksta.

Ja tiek diagnosticēts augsts holesterīna līmenis, veselības aprūpes speciālists ieteiks, kā to pazemināt, parasti ar medikamentiem un/vai mainot uzturu. Visietekmīgākās uztura izmaiņas ir piesātināto tauku aizstāšana ar nepiesātinātajiem taukiem.

Foto: pixabay.com

Piesātinātie tauki ir atrodami tādos pārtikas produktos kā sviests, cūkgaļa, gī sviests, trekna gaļa un siers, savukārt nepiesātinātie tauki ir augu eļļās, riekstos un sēklās, piemēram, saulespuķu sēklās. Vingrojumiem ir arī izšķiroša loma holesterīna līmeņa kontrolē un sirds veselības uzturēšanā.

Pieaugušajiem katru nedēļu jācenšas veltīt vismaz 150 minūtes vidējas intensitātes aktivitātēm vai 75 minūtes intensīvām aktivitātēm, un jo ilgāk, jo labāk. Vidējas intensitātes aktivitātēm vajadzētu paātrināt sirdsdarbības ātrumu un padarīt elpošanu grūtāku, bet ne izraisīt elpas trūkumu.

Svarīgākais