Zinātnieki atklājuši jaunu diabēta veidu

© unsplash.com

Diabēts var būt dažādās formās, taču vairums cilvēku zina tikai divas no tām. Tagad ir apstiprināta 5. tipa diabēta esamība, un tam ir diezgan negaidīti cēloņi, raksta “limon.postimees.ee”.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, pasaulē ir aptuveni 830 miljoni pacientu ar šo diagnozi. Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas slimība, kuras gadījumā aizkuņģa dziedzeris neražo pietiekami daudz insulīna vai organisms zaudē jutību pret insulīnu.

Visizplatītākie diabēta veidi ir 1. un 2. tips. 1. tipa diabēta gadījumā aizkuņģa dziedzeris pilnībā pārstāj ražot insulīnu, jo imūnsistēma iznīcina šūnas, kas ir atbildīgas par tā sintēzi. Tā ir autoimūna slimība, kas parasti parādās bērnībā vai pusaudža gados. Mūsdienu medicīna to vēl nevar novērst.

Savukārt 2. tipa diabēts attīstās, kad aizkuņģa dziedzeris ražo mazāk insulīna nekā parasti, kā rezultātā organisms nespēj kontrolēt cukura līmeni asinīs. Galvenie 2. tipa diabēta cēloņi ir liekais svars un nesabalansēts uzturs, kas ir pārmērīgi bagāts ar cukuru.

Jaunākie zinātniskie pētījumi ir pierādījuši, ka diabētu var izraisīt ne tikai pārēšanās, bet arī nepietiekama ēšana. Starptautiskā Diabēta federācija nesen apstiprināja 5. tipa diabēta esamību, kas visbiežāk sastopama cilvēkiem ar nepietiekamu svaru, kad ķermeņa masas indekss ir zem 19.

Tāpat kā citas slimības formas, arī 5. tipa diabēts ir saistīts ar aizkuņģa dziedzera problēmām. Zinātnieki uzskata, ka ar hronisku nepietiekamu uzturu šis orgāns attīstās nepareizi un nespēj saražot nepieciešamo insulīna daudzumu. Aptuveni 25 000 cilvēku visā pasaulē cieš no 5. tipa diabēta, no kuriem lielākā daļa dzīvo Āfrikā un Āzijā, kur nepietiekama uztura problēma ir visakūtākā.

unsplash.com

Tā kā 5. tipa cukura diabētu izraisa insulīna deficīts, nevis insulīna neefektivitāte, ārstēšanu var panākt, lietojot zāles.

Piektais diabēta veids saņēma šo nosaukumu, jo jau pastāv trešais un ceturtais šīs slimības veids - 3. tipa cukura diabēts ir saistīts ar citu slimību ietekmi - piemēram, aizkuņģa dziedzera bojājumiem, smagām infekcijām, iekaisumiem, sirdslēkmēm, vairogdziedzera darbības traucējumiem, kā arī hemohromatozi, kas saistīta ar dzelzs vielmaiņas traucējumiem.

Ceturtais veids ir gestācijas diabēts, kas rodas hormonālo izmaiņu dēļ grūtniecības otrajā vai trešajā trimestrī.

Svarīgākais