Kāpēc pietūkst kājas un kad jāmeklē palīdzība?

© Foto: depositphotos.com

Iespējams, vienkārši daudz strādājat, stāvot kājās, taču pietūkums var arī liecināt par potenciāli nopietnām slimībām.

Ikvienam laiku pa laikam var rasties pietūkušas kājas. Tā ir bieži sastopama parādība, īpaši pēc ilgas pastaigas vai ilgstošas ​​sēdēšanas vienā pozā. Tomēr dažreiz pietūkums ir brīdinājuma zīme par nopietnākām veselības problēmām, piemēram, sirds mazspēju, asins recekļu veidošanos, nieru slimību vai aknu slimību, raksta Healthline.

Kāpēc pietūkst kājas ?

Veselības problēmas un pietūkušas pēdas ilgstoši stāvot vai sēžot vienā pozā, gravitācija “ievelk” asinis vēnās, un daļa no asinīs esošā ūdens nokļūst kāju un pēdu audos, izraisot to pietūkumu. Bet ir arī citi apstākļi, kas var izraisīt šāda veida pietūkumu, jo tie ietekmē šķidrumu kustību organismā.

Venozā nepietiekamība. Vārsti kāju vēnās neļauj asinīm plūst lejup gravitācijas dēļ. Novecojot, šie vārsti arī kļūst vecāki un var darboties mazāk efektīvi.

Sirds mazspēja. Novājināta sirds nedarbojas tik efektīvi, kā vajadzētu. Rezultātā asinis kājās, kas būtu jāsūknē atpakaļ uz sirdi, saplūst vēnās.

Aknu slimība. Dažas aknu slimības var izraisīt zemu albumīna līmeni asinīs, kas tiek ražots aknās. Zems albumīna līmenis izraisa šķidruma noplūdi no asinīm mīkstajos audos, izraisot pietūkumu ne tikai kājās un pēdās, bet arī citās ķermeņa daļās.

Nieru slimība. Šķidrums var uzkrāties kājās, ja nieru slimības dēļ nierēm ir grūti atbrīvoties no liekā šķidruma organismā.

Ko darīt, ja pietūkst kājas

Foto: pixabay.com

Dažreiz kāju pietūkums ir pirmā pazīme, ka ir sirds mazspēja, aknu vai nieru slimība: tāpēc ir vērts konsultēties ar speciālistu. Ārsts var pasūtīt asins un urīna analīzes, krūškurvja rentgenstaru, elektrokardiogrammu vai citus testus.

Neliela pietūkuma gadījumā mēģiniet novilkt apavus (vai atraisīt šņores), veiciet vingrinājumus, ejiet vannā un mēģiniet nepavadīt pārāk daudz laika vienā pozā. Apsveriet iespēju iegādāties ērtākus apavus un īpašas zeķes.

Neliels kāju pietūkums, iespējams, nav par ko uztraukties. Kad vajadzētu doties pie ārsta?

Lasi arī: Vienkāršas lietas, kas uzreiz pazemina asinsspiedienu

Pastāstiet savam ārstam par saviem simptomiem, ja pietūkums ir pietiekami liels un, nospiežot tajā ar pirkstu, atstātu iespiedumu.

Pie speciālista jādodas arī tad, ja pietūkums rodas pēkšņi, ilgst vairāk nekā dažas dienas un/vai skar tikai vienu kāju.

Dzīvesstils

Magnētiskās vētras maijā daudziem cilvēkiem liks uztraukties par savu labsajūtu. Šonedēļ zinātnieki prognozē spēcīgu ģeomagnētisko vētru un vairākus vājākus magnētiskos traucējumus.

Svarīgākais