Valrieksti var glābt no nāvējošas slimības

© unsplash.com

Valrieksti jau sen ir pazīstami ar savu labvēlīgo ietekmi uz veselību, taču jauns Konektikutas universitātes pētījums atklājis vēl kādu to svarīgu lomu - tie ne tikai atbalsta smadzeņu veselību, bet arī palīdz samazināt nopietnu slimību risku, ziņo “postimees.ee”.

Klīniskajā pētījumā eksperti centās noskaidrot, kā valriekstos esošie augu polifenolu savienojumi ietekmē zarnu veselību - jau iepriekš bija noskaidrots, ka zarnu mikrobioms pārvērš šos savienojumus - ellagitanīnus - par urolitīniem, pretiekaisuma molekulām.

Rezultāti parādīja, ka augsts urolītīna A līmenis organismā palīdz samazināt iekaisuma marķierus asinīs, urīnā un fekālijās, kā arī var pozitīvi ietekmēt imūnās šūnas taisnās zarnas polipos.

Pētījumā piedalījās 39 pacienti vecumā no 40 līdz 65 gadiem, kuri atradās Konektikutas universitātes akadēmiskā medicīnas centra gastroenteroloģijas nodaļā. Visiem no viņiem bija paaugstināts kolorektālā vēža attīstības risks, un eksperimenta laikā viņi aizpildīja īpašu anketu.

unsplash.com

Pacientiem tika lūgts vienu nedēļu pilnībā izslēgt no uztura pārtikas produktus un dzērienus, kas satur ellagitanīnus, lai pēc iespējas samazinātu urolitīnu līmeni. Pēc tam trīs nedēļas viņi ievēroja īpašu diētu, pievienojot valriekstus. Pēc eksperimenta visiem dalībniekiem tika veikta kolonoskopija.

Zinātnieki atklāja, ka augsts urolītīna A līmenis pacientu urīnā bija saistīts ar paaugstinātu peptīda YY līmeni serumā, kas, pēc pētnieku domām, palēnina zarnu vēža attīstību. Turklāt pētījuma dalībniekiem bija samazināts vairāku iekaisuma marķieru līmenis asinīs. Visievērojamākais efekts tika novērots pacientiem ar aptaukošanos, kuru zarnu mikrobioms aktīvi ražoja urolitīnus.

Zinātnieki izmantoja modernas attēlveidošanas metodes, lai analizētu šūnu mijiedarbību polipos, kas izņemti kolonoskopijas laikā. Pētījums parādīja, ka valriekstu ēšana samazināja noteiktu polipiem raksturīgu olbaltumvielu līmeni, turklāt polipos no pacientiem, kuri savā uzturā iekļāva valriekstus, bija mazāk vimentīna olbaltumvielu, kas ir saistīta ar progresējošu zarnu vēža formu attīstību.

Iepriekš eksperimenti ar pelēm apstiprināja urolitīna A pretvēža īpašības, bet tagad, iegūstot līdzīgus rezultātus klīniskajos pētījumos ar cilvēkiem, zinātnieki iesaka katru dienu uzturā iekļaut vismaz nelielu sauju valriekstu.