Antidepresants, pretsāpju līdzeklis un viagra: kā mūzika var dziedēt

© Foto: pixabay.com

Tāpat kā jebkura radoša darbība, mūzika var būtiski ietekmēt labsajūtu, tostarp fizisko un garīgo veselību - četras maģiskās metamorfozes, kas notiek ar veselību, klausoties mūziku.

Zinātnieki jau sen ir atklājuši, ka mūzika var uzlabot veselību, lai gan pat visspilgtākie skaņdarbi nevar kļūt par pilnvērtīgu ārstu un zāļu aizstājēju. Pētījums par šo tēmu tika publicēts “Neuroimage: Reports”.

Līdzeklis pret smadzeņu novecošanos

Ar vecumu pelēkās vielas daudzums samazinās ikvienam. Tāpēc vecumdienās pasliktinās atmiņa un rodas problēmas ar citām kognitīvajām funkcijām. Mūzika palīdz apturēt šo procesu.

Katru nedēļu eksperimenta dalībnieki nodarbībās pavadīja stundu. Turklāt viņiem tika lūgts piecas dienas nedēļā veltīt 30 minūtes neatkarīgai mūzikas praksei.

Eksperimenta beigās zinātnieki veica brīvprātīgo smadzeņu MRI. Izrādījās, ka vingrinājumi palielināja pelēkās vielas apjomu un uzlaboja darba atmiņu.

Uzlabo garastāvokli un seksu

Foto: pixabay.com

Pētījuma rezultāti parādīja, ka mūzikas klausīšanās burtiski tuvina ģimenes locekļus viens otram. Piemēram, amerikāņu brīvprātīgie viens ar otru pavadīja par 4,5 stundām vairāk, kad tika ieslēgta mūzika.

Turklāt "mūzikas dienās" eksperimenta dalībnieki smējās par 15 procentiem biežāk un nodarbojās ar seksu par 66 procentiem biežāk.

Mocarts pret epilepsiju

Foto: pixabay.com

Daudzus gadus ārsti ir pētījuši iespēju izmantot mūziku epilepsijas ārstēšanai. Čehijas zinātnieku komanda veica eksperimentu, iesaistot 18 pacientus ar epilepsijas lēkmēm anamnēzē.

Pētniekiem tika dota Mocarta Sonāte divām klavierēm Re mažorā K. 448 un Haidna 94. simfonija. Pirms eksperimenta sākuma zinātnieki analizēja katra skaņdarba muzikālās iezīmes: ritmu, melodiju un harmoniju.

Izrādījās, ka mūzikas akustiskās īpašības ir atbildīgas par epilepsijas aktivitātes nomākšanu. Tādējādi Mocarta sonāte palīdzēja samazināt epilepsijas izdalījumu biežumu abu dzimumu pacientiem.

Interesanti, ka Haidna mūzika palīdzēja tikai sievietēm.

Labākās zāles pēc operācijas

Foto: pixabay.com

Saskaņā ar Kalifornijas štata universitātes Ziemeļštata Medicīnas koledžas Elkgrovā zinātniekiem, iecienītākā mūzika var iedarboties labāk nekā pretsāpju līdzekļi cilvēkiem, kas atveseļojas pēc lielām operācijām.

Lasi arī: Ingvera šots ir jauna tendence svara zaudēšanai - vai tas tiešām darbojas?

Pēc visu datu analīzes varēja noskaidrot, ka mūzikas klausīšanās patiešām palīdzēja pacientiem ātrāk atgūties pēc operācijas. Turklāt efekts bija pamanāms gan gadījumos, kad cilvēki klausījās ierakstus caur austiņām, gan ar nosacījumu, ka mūzika tika atskaņota pa skaļruni.

Mūzika arī palīdzēja pacientiem samazināt viņu trauksmes līmeni par 3 procentiem. Mainījās arī viņu pulss - tas kļuva lēnāks par 4,5 sitieniem minūtē.

Dzīvesstils

Spilveni nakts laikā savāc mūsu atmirušo ādu un putekļu ērcītes, tāpēc ir svarīgi tiem pievērst īpašu uzmanību - gultas veļas nomaiņa un mazgāšana šķiet vienkāršs uzdevums, taču par to, kā pareizi kopt spilvenus, var nākties palauzīt galvu - vietne marthastewart.com dalās ar noslēpumiem, kā pareizi mazgāt spilvenus.