Vai mūžīgā jaunība ir iespējama? Zinātnieki atraduši veidu, kā palēnināt novecošanos

© Pexels.com

Imūnās sistēmas šūnas var pārprogrammēt, lai tās cīnītos ar novecošanos - šādu atklājumu veikuši pētnieki no Amerikas zinātnes centra “Cold Spring Harbor Laboratory” (CSHL), raksta izdevums “Nature Aging”.

Ja ģenētiskās izmaiņas tiek veiktas pareizi, baltās asins šūnas var uzbrukt šūnu grupai, ko parasti dēvē par "novecojošām šūnām". Tiek uzskatīts, ka šīs šūnas ir atbildīgas par daudzām ar vecumu saistītām slimībām - tās ir šūnas, kas pārstāj vairoties, bet nemirst, un novecojot uzkrājas organismā, izraisot kaitīgus iekaisumus.

Profesore Corina Amor Vegas un viņas kolēģi eksperimentos ar pelēm izmantoja "dzīvas zāles", ko sauc par CAR T šūnām, ar kurām var manipulēt, lai iznīcinātu novecojošās šūnas. Rezultātā peles visu mūžu bija veselīgākas un tām nebija audu bojājumu. Jaunas peles, kurām tika dotas šīs zāles, novecoja lēnāk un tika pasargātas no ar vecumu saistītām slimībām, piemēram, aptaukošanās un diabēta.

Amor Vegas uzsver, ka CAR ir īpaša spēja atbalstīt ilgtermiņa atmiņu.

Pētnieks sacīja, ka vienai zāļu devai, kas tiek ievadīta jaunā vecumā, varētu būt ietekme uz visu mūžu, aizsargājot no slimībām vēlākā dzīvē.

Amor Vegas tagad pēta, vai iegūtās šūnas nodrošina mūža pagarinājumu. Ja zinātnieku cerības apstiprināsies, cilvēce var būt soli tuvāk tik ļoti gribētajam mūžīgās jaunības avotam.

Svarīgākais