Miega trūkums ietekmē cilvēka darba spējas, attiecības un ikdienu kopumā. Neatkarīgi no tā, vai tas ir vairāku bezmiega nakšu rezultāts pēc kārtas vai pakāpeniska miega bada stundu uzkrāšanās, laika gaitā sekas kļūst arvien smagākas. Kas notiks ar jūsu ķermeni, ja negulēsiet 24, 48 vai 72 stundas, raksta “Sleepfoundation”.
Kas notiek, ja jūs nesaņemat pietiekami daudz miega?
Miega trūkums naktī izraisa miegainību dienas laikā, kas var samazināt dzīves kvalitāti un produktivitāti darbā. Ārkārtējos gadījumos var rasties arī īslaicīgas piespiedu miega epizodes.
Hronisks miega trūkums palielina diabēta, nieru slimību, insulta un sirds un asinsvadu slimību risku. Tas var izraisīt arī svara pieaugumu un vielmaiņas traucējumus.
Arī jūsu imūnsistēma nedarbojas pareizi bez pietiekama miega, palielinot uzņēmību pret slimībām.
Kas notiek, ja neguļat vienu vai vairākas naktis?
24 stundas bez miega
24 stundu miega trūkums var izraisīt stāvokli, kas līdzīgs alkohola intoksikācijai ar alkohola līmeni asinīs 0,10%. Var rasties arī trauksme, aizkaitināmība un samazināta koncentrēšanās spēja.
36 stundas bez miega
Palielinās nogurums, cilvēks var kļūt agresīvs, samazinās stresa noturība, var rasties pat halucinācijas un apjukums.
48 stundas bez miega
Divas dienas bez miega var izraisīt smagas halucinācijas un izkropļotu realitātes uztveri. Cilvēks var piedzīvot depersonalizāciju - tā ir atdalītības sajūta no sava ķermeņa un domām.
72 stundas vai vairāk bez miega
Trīs dienas bez miega var izraisīt runas un koordinācijas problēmas, kā rezultātā arī gaita un kustības kļūst nestabilas. Halucinācijas kļūst biežākas, sarežģītākas un bīstamākas.
120 stundas bez miega
Piecas dienas bez miega var izraisīt strauju garīgās veselības pasliktināšanos. Šajā posmā var parādīties psihozes simptomi, kuros cilvēks zaudē saikni ar realitāti.
Miega trūkuma ietekmi nevajadzētu novērtēt par zemu, jo tas var izraisīt nopietnas fiziskas un garīgas sekas - pietiekams miegs ir būtisks normālai ķermeņa un prāta darbībai, norāda eksperti.