Vai arī jums neizdodas izaudzēt matus tik garus, cik vēlētos? Lūk, kāpēc!

© Pexels.com

Matu augšanu var ietekmēt dažādi faktori, piemēram, jūsu vecums, ģenētika, hormoni un stress. Kā saprast, kāpēc jūsu mati neizaug tik gari, cik jūs vēlētos, skaidro “healthline.com” eksperti.

Iespējams, arī jūs esat pamanījis, ka pēc noteikta punkta jūsu mati pārstāj augt vai arī šķiet, ka tie kļūst plānāki, bet varbūt vienā galvas pusē mati ir biezāki nekā otrā.

Matu augšanas ciklam ir četras daļas, un jūs varat pamanīt, ka noteiktos cikla posmos jūsu mati aug ātrāk.

unsplash.com

Matu dzīves cikls ir šāds -

aktīvā matu augšanas fāze, kas parasti ilgst no diviem līdz astoņiem gadiem. Grūtnieču mati parasti paliek anagēna fāzē visu grūtniecības laiku, tāpēc, gaidot bērniņu, mati parasti izskatās biezāki un spīdīgāki nekā parasti.

Tai seko pārejas fāze, kad mati pārstāj aktīvi augt, bet neizkrīt. Tas ilgst četras līdz sešas nedēļas, kurai seko “atpūtas fāze”, kad mati izkrīt. Jūs varat pamanīt, ka dušā vai uz spilvena paliek vairāk matu. Tā ilgst divus līdz trīs mēnešus.

Matu ciklu noslēdz pēdējā fāze, kad jūsu mati dabiski izkrīt no galvas ādas mazgājot un ķemmējot. Šis posms parasti ilgst 2-5 mēnešus un ietver 50-100 matiņu zudumu dienā, kamēr folikulos ataug jauni.

unsplash.com

Papildus matu augšanas ciklam ir vairāki iemesli, kāpēc mati var augt lēnāk vai pārstāt augt pavisam.

Ģenētika

Ģimenes vēsturei un ģenētikai ir nozīme abu dzimumu matu izkrišanā. Ja jūsu vecākiem ir plāni mati, pastāv iespēja, ka tādi būs arī jums.

Vecums

Daudzām sievietēm pēcmenopauzes periodā mati izkrīt hormonu līmeņa maiņas dēļ. Tas attiecas arī uz vīriešiem - saskaņā ar Amerikas Matu izkrišanas asociācijas datiem, līdz 50 gadu vecumam 85% vīriešu mati būs “ievērojami” plānāki.

Hormoni

Ja vairogdziedzera veselīga darbība ir traucēta, tas var traucēt vairogdziedzera hormonu ražošanu, kas var izraisīt matu izkrišanu.

Stress

Ir zināms, ka stress izraisa matu izkrišanu, atbrīvojot kortizolu, kas aptur matu augšanu. Tas var arī izraisīt iekaisumu ap matu folikuliem. Stress var arī novest pie īslaicīgas matu izkrišanas.

Imūnsistēma

Arī jūsu ķermeņa veselība un imūnsistēma ietekmē jūsu matu augšanu un izkrišanu līdzīgi kā stress un citas slimības.

Problēmas ar matu augšanu var būt saistītas arī ar noteiktiem veselības stāvokļiem, piemēram, aknu un nieru mazspēju, reimatoloģiskiem traucējumiem, sarkoidozi vai vēzi.

Arī dažas zāles var novērst matu augšanu vai izraisīt matu izkrišanu. Konsultējieties ar savu ārstu, ja papildus matu izkrišanai rodas kādi citi simptomi.

unsplash.com

Vai ir iespējams ietekmēt matu augšanu?

Varat izmēģināt visiem mājās pieejamus līdzekļus, kas var palīdzēt saglabāt matus - tomēr jāpiebilst, ka izaudzēt ievērojami garākus vai biezākus matus var neizdoties, ja to izskatu un garumu ietekmē kādi no augstāk nosauktajiem faktoriem.

Izmēģiniet galvas ādas masāžu - tā veicina asins plūsmu galvas ādā un var arī uzlabot matu biezumu.

No dabīgiem līdzekļiem lieliska ir alveja - tā var kondicionēt galvas ādu un matus, kā arī stiprināt matus, mazinot to lūšanas iespējamību.

Rozmarīna eļļa var stimulēt jaunu matu augšanu, īpaši alopēcijas gadījumā.

Pexels.com

Ģerānijas eļļa - ir pierādīts, ka šī eļļa uzlabo asinsriti un veicina apmatojuma augšanu pelēm, lai gan ir nepieciešams vairāk pētījumu par cilvēkiem.

Arī biotīns var palīdzēt matu augšanai, lai gan tas parasti ir efektīvs tikai tad, ja ir biotīna deficīts.

Mati var pārtraukt augt vai augt lēnāk dažādu iemeslu dēļ, tostarp vecuma, ģenētikas, hormonu vai stresa dēļ. Vienmēr sazinieties ar savu ārstu, ja papildus matu izkrišanai novērojat arī citus simptomus vai ja jūsu galvas āda ir iekaisusi vai kairināta!

Svarīgākais