Saules gaisma ir vajadzīga ne tikai dzīvībai un augšanai - tā ir nepieciešama arī mūsu garīgajai veselībai. Saskaņā ar “Healthline.com”, saules gaisma būtiski ietekmē mūsu garastāvokli un vispārējo labsajūtu. Kā pārdzīvot gada tumšo laiku un nepadoties sezonālajai depresijai? Lūk, daži vērtīgi ieteikumi.
Kad mūsu āda tiek pakļauta saules gaismai, smadzenes palielina serotonīna - hormona, kas saistīts ar garastāvokļa uzlabošanu un cilvēka pašsajūtas veicināšanu - izdalīšanos. Serotonīna līmeņa pazemināšanās ir saistīta ar depresiju, un saules gaismas trūkums pat var veicināt sezonālās afektīvās depresijas attīstību, kas ir depresijas forma, kas rodas noteiktos gada laikos - parasti tieši ziemā, kad dienas ir īsākas.
Sezonālā afektīvā depresija (SAD) ir bieži sastopama problēma ziemas mēnešos, taču ir vairāki efektīvi veidi, kā no tās izvairīties vai mazināt tās ietekmi.
Gaismas terapija
Tā kā ziemā dabiskās saules gaismas ir mazāk, īpašas gaismas terapijas lampas var palīdzēt kompensēt šo trūkumu. Šīs ierīces atdarina saules gaismu un stimulē serotonīna ražošanu, palīdzot uzlabot garastāvokli un enerģijas līmeni.
Regulāras pastaigas un fiziskās aktivitātes
Pat ja ārā ir auksts, mēģiniet pavadīt laiku dabā, jo pat neliels dabiskās gaismas daudzums var palīdzēt uzlabot garastāvokli. Fiziskās aktivitātes, īpaši vingrošana ārā vai sporta zālē, palīdz izdalīt endorfīnus - hormonus, kas veicina labsajūtu.
Uzturs un D vitamīns
Ziemā samazinās iespēja iegūt pietiekami daudz D vitamīna no saules, tāpēc ir svarīgi to uzņemt ar uzturu vai uztura bagātinātājiem. Laba izvēle ir taukainas zivis (lasis, skumbrija), olas, piena produkti un D vitamīna uztura bagātinātāji.
Sociālā mijiedarbība
Ziemā cilvēki mēdz kļūt noslēgtāki un vairāk laika pavadīt mājās, taču emocionālā atbalsta un sociālo kontaktu trūkums var pasliktināties depresijas simptomi. Regulāras tikšanās ar draugiem, ģimeni vai kolēģiem palīdzēs uzturēt pozitīvu noskaņojumu.
Regulārs miega režīms
Ziemā dienas kļūst īsākas, un tumsa var radīt vēlmi vairāk gulēt, tomēr pārāk liels miega daudzums var pasliktināt SAD simptomus. Centieties ievērot regulāru miega režīmu, lai uzturētu veselīgu cirkadiāno ritmu.
Ja nepieciešams - meklējiet profesionāļu palīdzību
Ja depresijas simptomi kļūst smagi vai traucē ikdienas dzīvei, ir svarīgi meklēt palīdzību pie ārsta vai terapeita.