Spēja izdzēst sliktās un traumatiskās atmiņas varētu palīdzēt ārstēt dažādus garīgus traucējumus, un beidzot zinātnieki ir atraduši daudzsološu jaunu pieeju, kā novājināt negatīvās atmiņas, raksta “ScienceAlert”.
Slikto un traumatisko atmiņu izdzēšana varētu palīdzēt dažādu garīgo traucējumu ārstēšanā, un pētnieki ir atraduši daudzsološu pieeju, kuras princips ir pavisam vienkāršs - vājināt negatīvās atmiņas, aktivizējot pozitīvās.
Starptautiska pētnieku komanda veica eksperimentu ar 37 dalībniekiem, kuriem tika lūgts saistīt nejaušus vārdus ar negatīviem attēliem. Pēc tam pētnieki mēģināja "iejaukties" un pārprogrammēt negatīvās atmiņas.
Pētījumā tika izmantotas datu bāzes, kurās attēli tika klasificēti kā negatīvi (piemēram, cilvēku ievainojumi) vai pozitīvi (mierīgas ainavas). Pirmajā vakarā brīvprātīgie negatīvus attēlus saistīja ar izdomātiem vārdiem. Nākamajā dienā pēc kārtīga miega viņi mēģināja pusi no vārdiem saistīt ar pozitīviem tēliem.
Nākamā miega laikā dalībniekiem atskaņoja izdomātu vārdu ierakstus, un viņu smadzeņu aktivitāte tika uzraudzīta, izmantojot elektroencefalogrāfiju. Tika novērots, ka smadzeņu aktivitāte bija ievērojami augstāka pozitīvu signālu gadījumā.
Izmantojot anketas, tika konstatēts, ka dalībnieki labāk atcerējās pozitīvos vārdus un pēc tam pozitīvās atmiņas biežāk atausa atmiņā, savukārt negatīvās tika uztvertas ar pozitīvāku emocionālo noskaņojumu.
"Mūsu atklājumi var sniegt jaunu ieskatu patoloģisku vai ar traumu saistītu atmiņu ārstēšanā," uzsver pētnieki, pierādot, ka atmiņas tomēr ir iespējams burtiski “pārrakstīt”.