“Oxford University Press” par savu gada vārdu ir izvēlējies “smadzeņu puvi” jeb “brain rot” - šis vārds ir definēts kā “personas garīgā vai intelektuālā stāvokļa pasliktināšanās, ja pārmērīgi tiek patērēts materiāls (īpaši tiešsaistes saturs), kas tiek uzskatīts par nenozīmīgu vai neizaicinošu.” Kas īsti ir “smadzeņu puve” un kā to ietekmē viedierīces, raksta “nypost”.
Daudzi eksperti uzskata, ka nepārtraukta, nebeidzama sociālo mediju un cita tiešsaistes satura lietošana bojā mūsu smadzenes. Uzvedības neirozinātniece Dr. Kaira Bobineta, grāmatas “Unstoppable Brain” autore, pastāstīja, ka arvien pieaug izpratne par smadzeņu puvi un tās sekām.
“Cilvēkiem ir grūtības ar viņu uzmanību. Viņiem smadzenes kļūst miglainas, viņiem ir mazākas koncentrēšanās spējas, Viņi vairs nevar veikt dziļu, nozīmīgu darbu,” sacīja Kalifornijā dzīvojošā Bobineta.
"Un tad ir arī šī vientulības epidēmija, kas mums joprojām seko, jo mēs nevaram koncentrēties ne uz ko, tostarp attiecību veidošanu,” viņa piebilda.
Izrādās, ka noteikta smadzeņu daļa ir atbildīga par iestrēgšanu nebeidzamā ritināšanā, norāda Bobineta.
Centrālā smadzeņu daļa ir iesaistīta dažādās svarīgās funkcijās, tostarp motivācijā un lēmumu pieņemšanā, bet, kad šī joma ir deaktivizēta, tā var arī "nogalināt mūsu motivāciju mēģināt", viņa atzīmēja.
Ritināšana sociālajos medijos ir arī veids, kā “atslēgties” un dot smadzenēm atpūtu pēc garas dienas, sacīja Bobineta. Šī ir “izvairīšanās uzvedība”.
"Kamēr jūs no kaut kā izvairāties, jūs zināt, ka šī smadzeņu zona ir izslēgta," viņa teica.
Tādā veidā var veidoties sociālo mediju atkarības, brīdināja Bobineta, jo šī smadzeņu daļa var padarīt ritināšanas pārtraukšanu “ļoti sāpīgu”, un tas var izraisīt "bīstamu" motivācijas zudumu, brīdināja neirozinātniece.
"Mums visiem ir vajadzīga motivācija, lai dzīvotu savu dzīvi, justos lepni par sevi un justos pārliecināti un iegūtu to, ko vēlamies," viņa sacīja.
Kā izvairīties no smadzeņu puves?
Dr. Dons Grānts, Losandželosas “Newport Healthcare” nacionālais padomnieks veselīgu ierīču pārvaldības jautājumos, norāda, ka ierīču veidotāji un satura ražotāji veicina lietotāju piesaisti savām ierīcēm.
"Viņi ir ļoti gudri, šie radītāji, kas izveidoja šos algoritmus un arī izmanto mūsu limbisko sistēmu - tāpat kā cilvēki, kas radīja spēļu automātus," viņš teica. "Pavelciet rokturi - jūs nekad nezināt, ko jūs saņemsiet."
Grants sacīja, ka ir noraizējies par "dažu lietu nāvi", tostarp iztēli.
"Mums vairs nekas nav jāizdomā," viņš teica. “Mēs katru reizi paņemam savas ierīces. Es uztraucos par atmiņu. Es uztraucos par izglītību."
Grants teica, ka viņš bieži dzird no bērniem, ka viņi katru nakti pavada astoņas stundas, ritinot un skatoties video, kas "traucē viņu miega higiēnu".
"Un es saku - labi, vai varat pastāstīt man par vienu videoklipu, ko atceraties? Mūsu smadzeņu viela samazinās, mūsu atmiņas samazinās, un mūsu uzmanības līmenis samazinās," brīdināja Grants.
Eksperts piedāvāja dažus padomus, lai izvairītos no iestrēgšanas “bezgalīgā, bezdibenīgā” satura “nolemtajā ritējumā”, īpaši bērniem.
Tā kā internets tiek “arhivēts uz visiem laikiem”, Grants atzīmēja, ka “FOMO” jeb bailes palaist garām nav pamatots iemesls palikt tiešsaistē.
"Varbūt piezvaniet draugam vai “FaceTime” savai vecmāmiņai brīvdienās," viņš ieteica.
Grants arī mudina cilvēkus būt stratēģiskākiem attiecībā uz laika pavadīšanu tiešsaistē, sadalot to 80% “jēgpilna, likumīga” satura un 20% izklaides.
"Digitālajai higiēnai un labklājībai varat noteikt ierobežojumus, bloķēt piekļuvi," sacīja Grants. “Iestatiet savās mājās laikus un zonas bez tehnoloģijām, īpaši ģimenēm. Izejiet ārā, izkustiniet muskuļus, spēlējiet atmiņas spēles, intelektuāli izaicinošas vai izglītojošas spēles."
Eksperts arī mudina cilvēkus pēc ritināšanas uzdot sev dažus jautājumus, lai palīdzētu novērtēt pavadītā laika kvalitāti.
Tie var ietvert: “Vai jūs varētu man pateikt, cik ilgu laiku bijāt tiešsaistē? Vai pavadījāt vairāk laika, nekā gribējāt? Vai jūs jutāties labāk?”
Grants piebilda: "Pastāv virtuālās dzīves briesmas un tas, kā mēs izmantojam savu brīvo laiku - vai tā beigās jūs patiešām jūtaties labi?"