Ieteikums izdzert vismaz astoņas glāzes ūdens – jeb aptuveni divus litrus dienā – bieži atrodams dažādos medicīnas un daļēji medicīniskos avotos. Daudzi cilvēki to dara, uzskatot, ka vairāk ūdens dzeršana ir izdevīga. Tomēr zinātniskie pierādījumi par šo jautājumu ir pretrunīgi.
Amerikāņu ārsti savākuši un pētījuši datus no iepriekšējiem randomizētiem kontrolētiem pētījumiem, lai saprastu, kā palielināts ūdens patēriņš ietekmē veselības rādītājus, raksta Naked-science.
Kādā pētījumā zinātnieki prognozēja cilvēku ikdienas vajadzības pēc ūdens, pamatojoties uz antropometriskiem, ekonomiskiem un vides faktoriem. Analīze parādīja, ka astoņas glāzes lielākajai daļai cilvēku var būt pārspīlēts, bet ne noraidošs.
Tomēr iepriekš nav bijuši sistemātiski pārskati par liela ūdens daudzuma dzeršanas priekšrocībām. Atrast un apkopot informāciju par to elektroniskajās datubāzēs Web of Science, PubMed un Embase uzņēmās uroloģijas un citu jomu eksperti no vairākām ASV augstskolām. Viņu darbs nesen tika publicēts “JAMA Network Open”.
Kopumā ārsti izvēlējās 18 pētījumus par interesējošo jautājumu. Desmit no viņiem ziņoja par vienu vai vairākiem pozitīviem rezultātiem, bet astoņi ziņoja par negatīviem rezultātiem.
Starptautiska zinātnieku komanda ir paredzējusi ikdienas ūdens vajadzības, pamatojoties uz antropometriskiem, ekonomiskiem un vides faktoriem.
Lielākajā daļā pētījumu liela ūdens dzeršana korelēja ar svara zudumu un mazāku nierakmeņu veidošanos. Piemēram, dzerot astoņas glāzes ūdens dienā, ievērojami samazinājās nierakmeņu atkārtošanās iespējamība.
Vairākos pētījumos ārsti atklāja, ka pusotra litra ūdens dzeršana dienā veicināja svara zudumu pieaugušajiem. Tomēr citā izmēģinājumā ar pusaudžiem divu litru ūdens izdzeršana viena litra vietā neizraisīja svara zudumu.
Zinātnieki arī atklāja anekdotiskus pierādījumus, ka vairāk dzerot var palīdzēt novērst migrēnas, urīnceļu infekcijas, diabētu un hipotensiju.
Komentējot rezultātus, jaunā raksta autori atzīmēja, ka nav vienotas pieejas ūdens patēriņam. Piemēram, dehidratācija ir kaitīga cilvēkiem, kuriem anamnēzē ir nierakmeņi vai urīnceļu infekcijas. Tomēr tiem, kas cieš no biežas urinēšanas, var ieteikt dzert mazāk ūdens.
Mēs jau rakstījām: Kāpēc dzert ūdeni ir tik svarīgi?
Kopumā bija vairāk zinātnisku pierādījumu par daudz šķidruma dzeršanas priekšrocībām. Ņemot vērā ūdens zemās izmaksas un mazo iespējamo negatīvo seku skaitu, zinātnieki ir aicinājuši veikt papildu labi izstrādātus pētījumus, lai beidzot novērtētu palielināta patēriņa priekšrocības iepriekš uzskaitītajām slimībām.
Ūdens ir galvenā cilvēka ķermeņa sastāvdaļa, kas veido 50 līdz 70 procentus no mūsu svara. Katrai šūnai, audam un orgānam ir nepieciešams ūdens, lai tā darbotos pareizi.
Šķidrums tiek izvadīts no ķermeņa ar sviedriem, urīnu un elpošanu. Lai tā turpinātu darboties pareizi, ir jāpapildina savas ūdens “rezerves”, patērējot dzērienus un ūdeni saturošus pārtikas produktus: parasti aptuveni 20% no ikdienā uzņemtā šķidruma tiek iegūti ar pārtiku.
Bet cik daudz ūdens ir jāizdzer vidēji veselam pieaugušajam, kas dzīvo, piemēram, mērenā klimatā? Iepriekš Amerikas Savienoto Valstu Nacionālās zinātņu, inženierzinātņu un medicīnas akadēmijas noteica, ka vīriešiem dienā nepieciešami aptuveni 3,7 litri šķidruma, bet sievietēm - 2,7 litri - nav runa tikai par tīru ūdeni, bet arī par citiem dzērieniem un pārtiku.
Turklāt esam dzirdējuši ieteikumu dienā izdzert divus litrus tīra ūdens, tas ir, astoņas glāzes ūdens. Vai šis viedoklis ir godīgs?
Zinātnieki no Osakas Nacionālā veselības un uztura institūta, Kioto Progresīvo zinātņu universitātes, Cukubas Universitātes (Japāna), Ķīnas Zinātņu akadēmijas, Aberdīnas Universitātes, Rohemptonas Universitātes (Apvienotā Karaliste) un Britu Kolumbijas Universitātes (Kanāda) izmantoja izotopu marķējumu, lai noskaidrotu, kāda ir cilvēka nepieciešamība pēc ūdens, ņemot vērā klimatu, dzīves apstākļus un individuālās īpašības. Rezultāti ir aprakstīti rakstā žurnālam “Science”.
Pētnieki novērtēja ūdens patēriņu 5604 cilvēkiem (3729 sievietes un 1875 vīrieši) vecumā no astoņām dienām līdz 96 gadiem no 23 valstīm, kur informācija bija iekļauta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) datu bāzē. Dalībnieki izdzēra glāzi ūdens, kur daži ūdeņraža atomi tika aizstāti ar deitēriju, stabilu ūdeņraža izotopu, kas ir nekaitīgs cilvēkiem. Tā izvadīšanas ātrums parādīja ūdens metabolisma ātrumu organismā.
Rezultāti parādīja, ka ūdens metabolisms bija būtiski saistīts ar vecumu, svaru, ķermeņa tauku saturu, fizisko aktivitāti, grūtniecību, profesionālo sportu, sociālekonomisko stāvokli un vides īpašībām (valsts, gaisa temperatūra, mitruma līmenis, augstums virs jūras līmeņa).