Jūsu dušas uzgalis un zobu birste siltajā, mitrajā vannasistabā ir ideāla augsne mikrobiem - jauns pētījums ir identificējis simtiem šajās lietās dzīvojošu vīrusu, parādot plašo bioloģisko daudzveidību, kas sastopama vidusmēra mājās, turklāt, izrādās, var būt pat veselīgi, raksta “CNN”.
Šie vīrusi nav tādi, kas izraisīs saaukstēšanos vai gripu - tos sauc par bakteriofāgiem vai saīsināti fāgiem, un tie ir baktēriju dabiskie ienaidnieki. Katrs mazais, trijkāja izskata fāgs ir attīstījies, lai medītu, uzbruktu un apēstu noteiktu baktēriju sugu.
ASV Ziemeļrietumu universitātes asociētā profesore Ērika Hartmane paziņoja: “Mēs atradām daudzus vīrusus, par kuriem zinām ļoti maz, un daudzus citus, ko mēs vispār nekad iepriekš nebijām redzējuši. Tas ir pārsteidzoši, cik daudz neapgūtas bioloģiskās daudzveidības ir mūsu mājās.”
Pētnieki no universitātes pētīja bioplēves paraugus - līmei līdzīgas mikroorganismu kopienas, kas piestiprinātas virsmai, uz 34 zobu sukām un 92 dušas uzgaļiem, lai izdarītu secinājumus, kas publicēti žurnālā “Frontiers in Microbiomes”.
"Mēs aplūkojām ne tikai to, kādas baktērijas atrodas uz šiem priekšmetiem, bet arī to, kuras ir bakteriofāgi," sacīja Hartmane.
Bakteriofāgi jau tiek izmantoti klīniskajos pētījumos kā potenciāls risinājums pieaugošajai antibiotiku rezistences problēmai. Inficējot un vairojoties saimniekbaktērija iekšienē, fāgi var iznīcināt patogēnus un veidot pamatu jaunām zālēm.
"Mēs domājam arī par sarežģītāku zāļu izstrādi, lai tā vietā, lai lietotu plaša spektra antibiotikas un iznīcinātu visu savu mikrobiomu, jūs varētu lietot zāles, kas ietekmētu tikai patogēnu un atstātu pārējo jūsu mikrobiomu neskartu,” sacīja Hartmane.
Amerikas Savienotajās Valstīs katru gadu tiek reģistrēti vairāk nekā 2,8 miljoni pret antimikrobiāliem līdzekļiem rezistentu infekciju, un arī Pasaules Veselības organizācija šo problēmu atzīst par vienu no lielākajiem globālajiem sabiedrības veselības apdraudējumiem, jo tā var padarīt standarta medicīnisko ārstēšanu, piemēram, ķirurģiju, ķeizargriezienu un ķīmijterapiju, daudz riskantāku.
Pētnieki apgalvo, ka līdz šim brīdim paraugos ir identificējuši 614 dažādus vīrusus, lai gan Hartmane piebilda, ka to, iespējams, ir daudz vairāk, jo gandrīz katrs paraugs satur unikālu mikrobu zvaigznāju.
Uz dušas galviņām daudzi mikrobi ir radušies no ūdens avotiem, savukārt uz zobu birstēm radušies mikrobi no cilvēka mutes un apkārtējās vides maisījuma.
"Ir milzīga mikrobu daudzveidība, un katrai baktērijai potenciāli ir desmitiem vai simtiem, vai pat tūkstošiem vīrusu, kas to inficē," sacīja Hartmane, norādot, ka arī vīrusi mutē ļoti ātri.
Viņa izvirzīja hipotēzi, ka baktērija jūsu mutē var pārcelties uz jūsu zobu birsti, paņemot sev līdzi vīrusus, un tie var turpināt attīstīties uz zobu birstes.
"Tātad, iespējams, ka ir vīrusi, kas ir unikāli un atrodami tikai uz jūsu zobu birstes, un nav atrodami nekur citur uz zemes," viņa sacīja. "Mēs to nezinām, tā ir tikai viena hipotēze, kas varētu izskaidrot milzīgo daudzveidību."
Lai gan doma, ka mūsu mājās ir tik daudz sīku radību, var šķist satraucoša, Hartmane uzskata, ka mums vajadzētu iemācīties novērtēt savus mazos viesus.
"Mikrobi ir visur visu laiku... Mēs nespētu sagremot savu pārtiku vai atvairīt infekciju, ja mums nebūtu mūsu mikrobu," skaidro Hartmane.
"Lai arī mēs sākotnēji varētu reaģēt ar nelielu baiļu vai pretīguma sajūta, es domāju, ka ir patiešām svarīgi raudzīties uz mikrobu pasaulei ar brīnuma sajūtu un zinātkāri - tās patiesībā ir lietas, kas sniedz arī ļoti daudz laba.”