Ko visbiežāk nezinām par antibiotiku lietošanu? Skaidro farmaceite

© Foto: publicitātes

Novembrī tiek atzīmēta Eiropas antibiotiku diena, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības izglītotību par pareizu antimikrobiālo līdzekļu lietošanu. Kas ikvienam jāzina par pareizu antibiotiku lietošanu un kādas ir biežākās kļūdas to lietošanā, stāsta BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece.

Antibiotikas izmanto dažādu infekciju slimību ārstēšanai - tās nonāvē baktērijas vai nomāc to augšanu. Tās ir pieejamas dažādās zāļu formās - kapsulas, tabletes, šķīdināmas tabletes, pulveris iekšķīgi lietojamas suspensijas pagatavošanai, krēmi, ziedes, losjoni, acu pilieni un citas -, kas paver plašas pretmikrobu terapijas iespējas dažādās medicīnas jomās.

Taču, lai antibiotiku preparāti būtu efektīvi, ir jāzina to pareizas lietošanas pamatprincipi, uzsver farmaceite. Antibiotiku lietošanai jābūt pārdomātai un atbildīgai, lai mazinātu iespēju, ka baktērijas pret antibiotikām kļūst rezistentas.

Izplatītākās kļūdas

Foto: pixabay.com

Esiet informēti par izplatītākajām ar antibiotikām saistītajām kļūdām, lai tās nepieļautu:

  • Antibiotiku lietošana saaukstēšanās gadījumos ir viena no izplatītākajām kļūdām. Tagad, pieaugot vīrusu saslimšanu izplatībai, ir īpaši aktuāls atgādinājums pat to, ka antibiotiku līdzekļus lieto, lai ārstētu baktēriju izraisītas infekcijas slimības, un tie nav efektīvi pret vīrusu izraisītām infekcijas slimībām, piemēram, gripu un saaukstēšanos, skaidro farmaceite.
  • Antibiotiku lietošana bez ārsta ziņas ir vēl viena kļūda, ko pieļauj pacienti. Atcerieties, antibiotikas lietojamas tikai saskaņā ar ārsta nozīmējumu. Neizlietotas antibiotikas nedrīkst nodot lietošanai citiem cilvēkiem vai pašiem lietot citiem izrakstītas antibiotikas. Vieni un tie paši medikamenti nav piemēroti visiem un var radīt draudus veselībai. Saslimšanu gadījumā laicīgi jāvēršas pie ārsta, lai saņemtu atbilstošas ārstēšanas norādes.
  • Ārsta nozīmētā ārstēšanās kursa ar antibiotikām režīma neievērošana. Jālieto ārsta nozīmētā zāļu deva (devu patvaļīgi nemaina - to samazinot vai palielinot), lietošanas veids un režīms. Ievērojiet, cik reizes dienā zāles jālieto: 2 reizes dienā nozīmē zāļu lietošanu ik pēc 12 stundām, bet trīs reizes dienā - ik pēc 8 stundām. Ievērojiet lietošanas norādījumus kopā ar uzturu vai dzērieniem un terapijas ilgumu, ko jums noteicis ārsts. Tas ir svarīgi, lai neveicinātu mikroorganismu rezistences attīstību, kā arī, lai infekcija tiktu izārstēta. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu blaknēm un iespējamo zāļu mijiedarbības risku, lietojot vienlaicīgi vairākus medikamentus.
  • Nepareiza utilizācija. Antibiotikas, kā arī citus medikamentus nedrīkst izmest sadzīves atkritumos vai kanalizācijā, jo, nonākot apkārtējā vidē, tie var kaitēt gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem un zivīm, kā arī veicina rezistento baktēriju attīstību. Ja pēc ārsta noteiktā terapijas kursa antibiotikas paliek pāri vai beidzies to derīguma termiņš, tās jānodod aptiekā piemērotai iznīcināšanai. Atcerieties - medikamenti kļūst nederīgi, ja ir beidzies to derīguma termiņš, nav zināms pielietojums, nav salasāms nosaukums, medikamenti ir nepareizi uzglabāti, mainījies to izskats, smarža, garša vai bojāts iepakojums. Vaicājiet farmaceitam, kā pareizi utilizēt zāles, kuras vairs nelietojat. Nederīgas zāles var nodot utilizācijai BENU Aptiekās. Saudzēsim apkārtējo vidi!

Vienmēr ievērojiet medikamentu drošas uzglabāšanas pamatprincipus, uzsver farmaceite. Antibiotikas jāuzglabā orģinālajā iepakojumā bērniem neredzamā un nepieejamā vietā, jāsargā no mitruma, karstuma un tiešiem saules stariem. Lietojot antibiotiku suspensijas, pievērsiet uzmanība informācijai uz iepakojuma par uzglabāšanas specifiku un derīguma ilgumu pēc pagatavošanas/atvēršanas.

Atcerieties! Zāļu nepamatota lietošana ir kaitīga veselībai! Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju un atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu.

Probiotiku nozīme

Ja ārsts jums noteicis antibiotiku kursu, lai palīdzētu zarnu mikroflorai, noderēs probiotiku preparāti, iesaka farmaceite I. Priedniece. Probiotikas var lietot gan antibiotiku kursa laikā, gan arī pēc tā, taču jāatceras, ka probiotikas jālieto ar 3 stundu starplaiku no antibiotiku lietošanas.

Parasti labo baktēriju preparātus iesaka lietot 30 minūtes pirms ēšanas vai ēdienreizes laikā, uzdzerot ūdeni. Taču vienmēr jāiepazīstas ar konkrētā līdzekļa lietošanas norādījumiem. Probiotikas neiesaka lietot kopā ar karstiem dzērieniem vai ēdieniem un alkoholu. Probiotikas var lietot ilgstoši.

Foto: pixabay.com

Probiotikas veicina normālas zarnu mikrofloras atjaunošanos, turklāt tās iesaka ne vien kuņģa un zarnu trakta veselībai, bet arī imunitātei un ādas veselībai, arī ceļojot, lai mazinātu vēdera problēmu risku un rūpētos pat tā labsajūtu. Probiotikas aizkavē patogēno baktēriju vairošanos, kā arī nepieciešamas noteiktu vitamīnu, piemēram, no B vitamīnu grupas - B1, B6, B12 - sintēzei.

Atcerieties, ka uztura bagātinātāji neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.

Dzīvesstils

“Ir svarīgi atzīmēt, ka paaugstināta jutība nav problēma, kas jāatrisina, vai slimība, kas jāārstē. Vecāki un ģimenes cilvēki var palīdzēt bērniem attīstīt spēcīgu pašsajūtu, izprotot un pieņemot viņu unikālās iezīmes,” raksta extension.usu.edu.

Svarīgākais