Kā izmantot lavandu mājās: skaistumam, ēdienam un mājdzīvniekiem

© Foto: pixabay.com

Laimīgi tie, kuriem lavandas dārzā aug kā paklājs. Tās ziedi ir ne tikai acij tīkami, bet arī ļoti noderīgi ikdienā.

No gardām pankūkām līdz paklāju tīrīšanai, mēs pastāstām par interesantākajiem auga izmantošanas veidiem, raksta bhg.com.

Dabisks repelents

Ievietojiet guļamistabā svaigas lavandas pušķi, lai atbaidītu odus un nodrošinātu labu miegu. Augs arī palīdzēs aizsargāt mantas no kodēm, ja ap drēbju skapi izklāsiet vai pakarināsiet marles maisiņus ar kārtējā sezonā sažāvētiem ziediem. Protams, to iedarbība ir īslaicīga, taču uz vairākiem mēnešiem lavanda noteikti padarīs skapi mazāk pievilcīgu kukaiņiem.

Foto: pixabay.com

Smaržīgas paciņas

Lavanda ar savu košo aromātu ir dabisks dezodorants skapī esošām lietām. Sajauciet divas daļas žāvētu lavandas pumpuru ar vienu daļu rīsu un ievietojiet maisījumu mājās esošos vai veikalā nopērkamos auduma maisiņos. Novietojiet tos starp gultas veļas komplektiem, dvieļiem un sezonas apģērbu un ievietojiet tos apavos, lai novērstu smakas.

Paklāju tīrīšana

Foto: pixabay.com

Ja mājās ir mazi bērni vai mājdzīvnieki, iespējams, cenšaties izmantot pēc iespējas mazāk veikalā nopērkamo ķīmisko vielu un vairāk dabīgu produktu. Šis ir vienkāršs un drošs veids, kā tīrīt paklāju, izmantojot lavandu. Sauju lavandas ziedu ierīvē ar 2 glāzēm cepamās sodas. Lai iegūtu izteiktāku dezodorējošu efektu, varat pievienot 10-20 pilienus augu ēteriskās eļļas. Atstājiet maisījumu 24 stundas, lai soda būtu “piesātināta” ar aromātiem. Iegūto produktu bagātīgi uzkaisiet uz netīrā paklāja, pagaidiet dažas stundas (jo ilgāk, jo labāk) un pēc tam kārtīgi izsūciet to ar putekļu sūcēju. Cepamā soda noņems netīrumus un nepatīkamās smakas, bet lavanda liks paklājam smaržot.

Lai mierīgs miegs

Foto: depositphotos.com

ASV veikti pētījumi par lavandas ēterisko eļļu ietekmi uz cilvēka smadzeņu darbību. 30 brīvprātīgajiem vecumā no 55 līdz 80 gadiem pirms gulētiešanas mēnesi tika dota ziedu smarža. Pārbaudes parādīja, ka jau pirmajā nedēļā dalībnieku miegs uzlabojās, aktivizējās smadzeņu apgabali, kas atbildīgi par atmiņu un izziņas funkcijām. Turklāt lavandas aromterapija parasti ir relaksējoša un palīdz mazināt galvassāpes.

Mierīgām naktīm uzšujiet spilvenu ar lavandas aromātu. Ievietojiet divus putu spilventiņus vai sauju sintētiskā pildījuma mīkstajām rotaļlietām 25-30 centimetru maisiņā. Ievietojiet marles paciņu, kurā ir pietiekami daudz sasmalcinātas lavandas, lai varētu labi sajust tās aromātu. Lietojiet spilvenu trīs mēnešus pirms gulētiešanas, bet dienas laikā uzglabājiet to cieši noslēgtā maisiņā. Ar laiku lavandas ziedus nāksies nomainīt pret jauniem, taču produkta kalpošanas laiku var arī pagarināt, piepildot pildījumu ar lavandas ēterisko eļļu.

Lai pastiprinātu aromātu, turiet spilvenu uz karsta radiatora 10-15 minūtes.

Ēdienu gatavošanā

Foto: pixabay.com

Tūlīt precizēsim: visas lavandas daļas ir ēdamas un tiek plaši izmantotas daudzās pasaules virtuvēs, bet galvenokārt Francijā. Svaigas lavandas lapas un stublājus visbiežāk pievieno ēdieniem. Augu eļļu izmanto pārtikas aromatizēšanai.

Lavandas sāls: sausa un mitra recepte

Foto: depositphotos.com

Sajauc 1 tējk. kaltēti lavandas ziedu ar pusglāzi rupjā sāls, lai izveidotu garšīgu garšvielu zivju un mājputnu marinēšanai.

Lavandas sāli izmanto arī glāžu maliņu rotāšanai, pasniedzot kokteiļus.

Un tagad sarežģītāka garšvielu versija, kas piemērota gaļas aromatizēšanai pirms grilēšanas un cepeškrāsnī, kā arī pirms kūpināšanas. Žāvētus lavandas ziedus, jūras sāli, olīveļļu un smalki sagrieztus ķiplokus samaļ 1:1 attiecībās. Ierīvē maisījumu uz gaļas un atstāj marinēties 2-3 stundas. Garšvielu var uzglabāt cieši noslēgtā traukā ledusskapī 5-7 dienas.

Lavandas tēja

Foto: pixabay.com

Lavandas tēja ir skaista skatienam un ļoti smaržīga.

Ir daudz lavandas tējas receptes. Vienkāršākajā gadījumā 1 tējk. sausus ziedus, aplej ar 250 ml verdoša ūdens un ļauj nostāvēties 10 minūtes. Tad dzēriens jāizkāš un, ja vēlas, jāpasaldina ar medu. Starp citu, ja pievieno 1-2 piparmētru lapiņas, garša kļūst vēl interesantāka.

Citronu-lavandas cepumi

Foto: depositphotos.com

Piemērots vegāniem, cilvēkiem ar glutēna nepanesību un visiem veselīga dzīvesveida piekritējiem.

SASTĀVDAĻAS

1 ēdamkarote čia sēklu, kas samaltas smalkā pulverī;

3 ēd.k. l. ūdens;

1,5 glāzes mandeļu miltu;

1/4 tējk. jūras sāls;

1/4 tējk. cepamā soda;

3 ēd.k. kļavu sīrups;

2,5 ēd.k. kokosriekstu eļļa;

2 tējk. vaniļas ekstrakta;

1 tējk. lavandas ziedi;

1 tējk. citrona miziņa.

Foto: pixabay.com

PAGATAVOŠANA

Saberztās čia sēklas pārlej ar ūdeni un pagaida, līdz tās uzbriest līdz šķidra skābā krējuma stāvoklim. Sasmalciniet lavandas ziedus kafijas dzirnaviņās. Sajauc mandeļu miltus, jūras sāli, cepamo sodu un lavandu līdz viendabīgai masai.

Pievienojiet kļavu sīrupu, kokosriekstu eļļu, vaniļu, citrona miziņu un čia pastu un samaisiet, līdz tas nelīp ar rokām. Mīklu liek ledusskapī un, kamēr tā atpūšas, uzkarsē cepeškrāsni līdz 170 grādiem.

Pēc apmēram 10 minūtēm izņemiet mīklu no ledusskapja un sarullē mazās (ķirša izmēra) bumbiņās — būs apmēram 15 bumbiņas. Nedaudz saplaciniet tos un novietojiet uz cepešpannas, kas izklāta ar pergamentu. Cepšanas laikā mīkla gandrīz nepaceļas, tāpēc bumbiņas var izlikt diezgan blīvās rindās.

Cepiet cepumus 15 minūtes, līdz malas un augšas ir zeltaini brūnas. Izņemiet cepumus no cepeškrāsns un ļaujiet tiem atdzist, pirms izņemat no pannas.

Svarīgākais