Zobu kopšana līdz 18 gadu vecumam

© Foto: Pexel.com

Zobu tīrīšana ir daļa no mūsu ikdienas rūpēm par savu personīgo higiēnu. Par zobiem ir jārūpējas, ikdienā tos kārtīgi tīrot, jau no brīža, kad ir izšķīlies pirmais zobiņš. Turklāt tieši zobi gan pieaugušajiem, gan, jo īpaši bērniem, kad personība tikai vēl veidojas, ir viens no labas pašsajūtas un pašapziņas veidotājiem.

“Zobi ir nepieciešami ne tikai ēšanai un ēdienu sakošļāšanai, bet arī, lai varētu droši pasmaidīt - gan sev spogulī, gan apkārtējiem. Ja zobi ir veseli un tīri, tad smaidot jutīsies komfortā ar sevi un savu dzīvi,” raksta extension.usu.edu.

Tāpat atcerieties, ka zobārsts un zobu higiēnists ir labākais draugs. Lai zobi būtu veseli, tie ir rūpīgi jātīra un vismaz 2 reizes gadā, kā arī 1 reizi gadā zobu higiēnists.

Kā pareizi tīrīt zobus?

Kas ir nepieciešams, lai tīrītu zobus?

Foto: Pexel.com

Zobu suka, fluorīdus saturoša zobu pasta, zobu diegs, ūdens un laiks. Zobi obligāti jātīra 2 reizes dienā - pēc brokastīm un pirms gulētiešanas. Pēc zobu tīrīšanas vakarā vairs neko neēd, bet, ja vēlas dzert, tad tikai ūdeni. Zobu tīrīšanai jāilgst 2 - 3 minūtes.

Vai mute ir jāizskalo uzreiz pēc zobu tīrīšanas?

Pēc zobu tīrīšanas ar fluorīdus saturošu zobu pastu mute nav jāizskalo ar ūdeni, tikai jāizspļauj viss liekais. Tas ir svarīgi, lai paliktu pietiekami daudz fluorīdu, kas aizsargā zobus.

Cik bieži ir jāmaina zobu suka?

Šis ir ļoti svarīgs jautājums. Zobu suka ir jāmaina reizi 3 vai 4 mēnešos vai pat ātrāk, ja tās sariņi paliek izspūruši.

Foto: Pexel.com

Kā zobu tīrīšanas laikā pareizi jātur zobu suka?

Tīrot gan ārējās, gan iekšējās zobu virsmas, zobu suku pieliek pie zobiem 45 grādu leņķī, virzienā uz smaganu.

No cik gadu vecuma ir jāsāk diegot zobi?

Zobus ieteicams diegot, kad sānu zobi paliek ciešāki - apmēram no 5 gadu vecuma. To var darīt arī ātrāk, ja piena zobi ir ļoti cieši cits pie cita. Zobiņi ir jādiego pēc zobu tīrīšanas vakarā.

Foto: Pexel.com

Cik ilgā laikā košļājamā gumija palīdz attīrīt zobus?

Pēc lipīgu, skābu ēdienu un dzērienu lietošanas, ja nav iespējams muti izskalot vai iztīrīt zobus, var lietot košļājamo gumiju. 15 minūtes ir pietiekami ilgs laiks, lai pastiprināti sāktu izdalīties siekalas un košļājamās gumijas darbības robežās no zobiem tiktu atrauti pārtikas atlikumi. Pēc 15 minūtēm košļājamā gumija ir jāizspļauj un jāizmet atkritumu tvertnē.

Der zināt: zobu kopšana līdz 18 gadiem

Zīdaiņi līdz pusgadam:

Pētījumi liecina, ka bērniem, kuri tiek baroti ar krūti līdz 12 mēnešu vecumam, ir mazāks risks saslimt ar kariesu. Apmēram līdz 6 mēnešu vecumam, zīdainītim zobu tīrīšana nav nepieciešama.

6 mēneši līdz 2 gadi:

Vecākiem līdz divu gadu vecumam bērnu zobus iesaka tīrīt tikai ar ūdeni, lai samazinātu fluorozes risku. Ja tomēr izvēlaties bērniem paredzēto zobu pastu, tad to ieteicams spiest rīsa grauda lielumā.

2 līdz 6 gadi:

Foto: Pexel.com

Bērni jāmudina tīrīt zobus divas reizes dienā ar zirņa lieluma daudzumu fluorētas zobu pastas.

Māciet bērniem zobu pastu izspļaut, nevis norīt zobu tīrīšanas laikā, lai netiktu uzņemts liekais fluors.

Šis ir vecums, kad bērns sāk apzināties arī zobārsta vizītes.

6 līdz13 gadi:

Foto: Pexel.com

Pastāvīgajiem zobiem augot, rūpīgi jāuzrauga fluora patēriņš un vispārējā mutes veselība, lai nodrošinātu spēcīgu pastāvīgo zobu veidošanos.

Bērni jāmudina tīrīt zobus divas reizes dienā ar zemesriekstu lieluma daudzumu fluorētas zobu pastas, lai aizsargātu zobu emalju.

13 līdz 18 gadi:

Foto: Pexel.com

Šo gadu laikā zobi kļūs pilnībā izauguši, un tiem būs nepieciešama pastāvīga apkope un aizsardzība.

Fluorīdu saturošas zobu pastas konsekventa lietošana pusaudža gados un pieaugušā vecumā turpinās aizsargāt zobus no kariesa un kariesa veidošanās. Zobi jātīra divas reizes dienā un obligāti ik pēc pusgada jāatrāda pie sava zobārsta.

Par fluora lietošanu lasiet šeit

Dzīvesstils

Vasara no dārza sniedz aromātisku garšaugu un salātu pārpilnību. Tie ir ne tikai bagāti ar vitamīniem, minerālvielām un šķiedrvielām, bet  sniedz arī svaigumu. Pētersīļi kalpo kā salātu pamatne, kam pievienoti tādi garšaugi kā dilles, piparmētras, baziliks, estragons un dažādi savvaļas augi – ja prot tos izmantot.

Svarīgākais