Padomi, kā pasargāt zobus no kariesa

© Foto: depositphotos.com

Labāk ir novērst kariesu nekā to ārstēt – kas jādara, lai izvairītos no slimības. Kariess ir nepatīkama lieta. Sākumā tas izskatās pēc neliela plankuma uz zoba, bet ar laiku, ja to neārstē, tas pārvēršas par bedrīti, sāk sāpēt pats zobs un var izkrist. Bet no tā var izvairīties, ja ievēro dažus vienkāršus padomus.

Kas ir kariess? Kariess ir zobu slimība. Tas sākas šādi: baktērijas, kas izraisa slimību, nonāk saskarē ar cukuru un cieti, kas atrodas pārtikā un dzērienos, un veido skābi. Šī skābe iznīcina zobu emalju un tā sāk zaudēt minerālvielas.

Rezultātā šajā vietā veidojas balts plankums - tas ir agrīnais kariess. Šajā posmā to var apturēt vai mainīt. Piemēram, emalju var atjaunot ar minerālvielām no siekalām un fluoru no zobu pastas. Tomēr, ja tiek zaudēts vairāk minerālvielu, nekā tiek atjaunots, emalja vājinās, kļūst tumšāka un galu galā sadalās, veidojot dobumu.

Kādi ir kariesa simptomi

Foto: depositphotos.com

Agrīnās zobu bojāšanās stadijās simptomu parasti nav. Tikai tad, kad slimība progresē, tā var izraisīt zobu sāpes vai zobu jutīgumu pret saldumiem, karstu vai aukstu. Ja zobs tiek inficēts, var veidoties abscess jeb strutas kabata, kas izraisa sāpes, sejas pietūkumu un drudzi. Šajā gadījumā noteikti jādodas pie zobārsta.

Kariesu var novērst vai izārstēt "priekškariesu", ievērojot dažus vienkāršus noteikumus:

Atteikties no saldumiem

Foto: pixabay.com

Šis ir vismazāk mīļākais no tiem, kam ir salds zobs, taču, neskatoties uz to, šis aizliegums ir ļoti efektīvs. Pasaules Veselības organizācijas uzticamais avots norāda, ka cukura patēriņš ir vissvarīgākais zobu bojāšanās riska faktors, un iesaka samazināt cukura uzņemšanu līdz 10% no kopējām ikdienas kalorijām. Tajā pašā laikā saldumus labāk ēst vienā ēdienreizē, neizstiepjot baudu visas dienas garumā - tā zobu emaljai būs laiks atjaunoties.

Tīriet zobus divas reizes dienā ar fluoru saturošu zobu pastu

Foto: pixabay.com

Dariet to 2 minūtes, pārliecinoties, ka notīriet zobu iekšējo, ārējo un sakošanas virsmu, kā arī maigi gar smaganu līniju. Zobu diegs un fluoru saturošs mutes skalošanas līdzeklis arī palīdz noņemt aplikumu un pārtiku no starp zobiem.

Fluors ir minerāls, kas var novērst zobu samazinājuma progresēšanu un pat novērst vai apturēt agrīnu kariesu.

Ēst jogurtu

Zobu emaljas samazinājumu izraisa D vitamīna trūkums uzturā. Šis vitamīns ir nepieciešams, lai absorbētu kalciju un fosfātus no pārtikas. Tāpēc uzturā ieteicams iekļaut tādus pārtikas produktus kā piens un jogurts, kas papildus D vitamīnam satur arī kalciju. D vitamīnu varam iegūt arī no saules.

Dzert krāna ūdeni

Ja kvalitāte atļauj, dzeriet krāna ūdeni, iesaka speciālisti. Fluorīds bieži tiek pievienots publiskajam ūdensvadam, kas var ievērojami samazināt zobu bojāšanās risku.

Košļāt gumiju bez cukura

Foto: depositphotos.com

Bezcukura gumijas košļāšana pēc ēdienreizēm veicina emaljas atjaunošanos - tā samazina S. mutans "kariesa" baktēriju līmeni pat vairāk nekā ksilītu saturoša gumija.

Izskalot muti ar augu eļļu

Šī ir sena prakse, kas ietver eļļas, piemēram, sezama vai kokosriekstu, sūcināšanu mutē 20 minūtes. Neliels klīnisks pētījums atklāja, ka šis skalošanas līdzeklis samazina aplikumu, gingivītu un baktērijas mutē tikpat efektīvi kā hlorheksidīna mutes skalošanas līdzeklis.

Aizliegts smēķēt

Smēķēšana ir viens no kariesa attīstības iemesliem, tas izraisa baktēriju līdzsvara izmaiņas mutes dobumā. Tātad, ja jūs smēķējat, apsveriet iespēju atmest.

Par "Dzintara" zobu pastām lasiet šeit

Dzīvesstils

Vasara no dārza sniedz aromātisku garšaugu un salātu pārpilnību. Tie ir ne tikai bagāti ar vitamīniem, minerālvielām un šķiedrvielām, bet  sniedz arī svaigumu. Pētersīļi kalpo kā salātu pamatne, kam pievienoti tādi garšaugi kā dilles, piparmētras, baziliks, estragons un dažādi savvaļas augi – ja prot tos izmantot.

Svarīgākais