Rudens drēgnie laikapstākļi, gaisa temperatūras svārstības, nepiemērota apģērba izvēle, kā arī emocionāla pārslodze var mazināt organisma aizsargspējas, kā rezultātā tas kļūst uzņēmīgāks pret dažādiem vīrusiem un ir lielāka iespēja saaukstēties. Viens no izplatītākajiem saaukstēšanās simptomiem ir kakla sāpes.
Sāpošs kakls ir viens no augšējo elpceļu slimībām raksturīgiem simptomiem. Kādas dabas veltes var palīdzēt kakla sāpju mazināšanai? Kādus ārstniecības līdzekļus kādos gadījumos izmantot un kā profilaktiski stiprināt kakla veselību, skaidro aptieku tīkla “Apotheka” sertificētā farmaceite Laila Zālīte.
Pirms ārstēšanās uzsākšanas noteikti jānoskaidro, kas ir kakla sāpju izraisītājs. Ja sāpes izraisījis vīruss, var ielūkoties dabas velšu aptieciņā un lietot dažādas tējas un uzlējumus.
Jāatceras, ka, ārstējot kakla un rīkles saslimšanas, nevajadzētu lietot nedz aukstus, nedz ļoti karstus dzērienus, jo abos gadījumos kakls tiks vēl vairāk kairināts.
Ja dažu dienu laikā pašsajūta neuzlabojas - sāpes un apsārtums nemazinās, parādās rīšanas grūtības vai klepus, ir paaugstināta ķermeņa temperatūra un novērojams kakla aplikums, jākonsultējas ar ārstu. Iespējams, nepieciešama kombinēta terapija, neskaidras slimības ainas gadījumā ārsts rekomendēs veikt analīzes, lai izslēgtu nopietnāku saslimšanu vai nozīmētu spēcīgāku un specifiskāku terapiju.
Ārstniecisko augu līdzekļus var lietot arī paralēli ārsta noteiktajai terapijai, taču pirms tam vajadzētu pārliecināties par to saderību, konsultējoties ar savu ģimenes ārstu vai farmaceitu.
Ārstējot diskomforta sajūtu kaklā, noteikti jāpievērš uzmanība uzņemtajam šķidruma daudzumam - jālieto daudz ūdens, buljona, zupas vai sulas.
Lai izsildītu kaklu no iekšpuses, to var skalot ar siltu uzlējumu vai atšķaidījumu, izmantojot 30-40ºC siltus dzērienus.
- Salvijas tēja - satur ēterisko eļļu, kas atsāpina kaklu, mazina gļotādas iekaisumu, dezinficē un savelk, turklāt ir arī garšīga.
- Smiltsērkšķim piemīt izteikti antibakteriāla un pretvīrusu iedarbība, tā eļļa pārklāj gļotādu, mīkstina to, mazina gan iekaisumu un sāpes, gan arī kairinājumu; smiltsērkšķa sula ir spēcīgs C vitamīna avots, ko var lietot atšķaidītu siltā ūdenī vai citā sulā.
- Cidoniju sula satur daudz C vitamīna, kas vairo baltās asinsšūnas (leikocītus), kas ir vienas no galvenajām šūnām, kas cīnās pret vīrusiem un baktērijām.
- Propoliss ir dabīgs antibiotiķis, kas iznīcina gan baktērijas, gan vīrusus - var lietot propolisu eļļā vai nokošļāt zirņa lieluma propolisa gabaliņu, līdz kamēr tas mutē sairst.
- Kliņģerītes tinktūrai, kas atšķaidīta siltā ūdenī, piemīt spēcīgas dezinficējošas īpašības, palīdz mazināt iekaisumu kaklā un atsāpina.
- Mārsila uzlējums, izmantojot to kakla skalošanai, samazina kairinājumu un iekaisumu, savukārt, lietojot to iekšķīgi, tas palīdz ārstēt bronhītu un garo klepu.
- Ehinācija satur alkilamīdus, kuriem piemīt anestezējošas un imūnmodelējošas īpašības, tādējādi, skalojot kaklu ar ehināciju saturošiem atšķaidījumiem, var samazināt sāpes un ātrāk atlabt.
- Kumelītes palīdz uzlabot iekaisušā kakla gļotādas stāvokli.
Daļa vērtīgo ārstniecības augu un dabas velšu kakla iekaisuma ārstēšanai izmantojami ne tikai tēju un tinktūru veidā, bet tie ir pievienoti arī aptiekās pieejamos pūšamajos kakla aerosolos, kas var būt pagatavoti uz eļļas vai spirta bāzes.
* Ja kakla gļotāda ir apsārtusi un pārkairināta, tad vairāk piemērots būs uz eļļas bāzes veidots kakla aerosols - tas pārklās sakairināto kakla gļotādu, pasargās un palīdzēs atjaunot kakla gļotādas dabiskās funkcijas, saglabās mitrumu, kā arī novērsīs kņudēšanu. Šo aerosolu izgatavošanā pamatā tiek izmantota olīveļļa vai rapšu eļļa, var tikt pievienota smiltsērkšķu vai tējas koka eļļa, kā arī virkne dažādu vērtīgo ārstniecības augu, piemēram, kliņģerītes, kumelītes, piparmētra, mārsils, Islandes ķērpis u.c.
* Savukārt kakla gļotādas dezinfekcijai, kā arī izteiktu sāpju un iekaisuma gadījumā, kad apgrūtināta rīšana, piemērotāki būs uz spirta bāzes veidoti kakla aerosoli, kas uzlabo kakla gļotādas fizioloģisko stāvokli, ir lokāli anestezējoši un tiem piemīt pretvīrusu, pretmikrobu un pretsēnīšu iedarbība. Uz spirta bāzes veidotiem kakla aerosoliem visbiežāk tiek pievienots propoliss, ehinācija u.c.
Lai pasargātu kakla gļotādu no vīrusu un baktēriju iekļūšanas, jo īpaši vīrusu sezonas laikā, var arī ikdienā profilaktiskos nolūkos lietot dažādas ārstniecības augu tējas.
- Priežu pumpuru tēja
Priežu pumpuri satur lielu daudzumu ēterisko eļļu, kurām ir pretiekaisuma, antibakteriāla un arī pretvīrusu iedarbība.
Šīs ēteriskās eļļas lieliski dezinficē kaklu, tāpēc priežu pumpuru tēja būs noderīga gan profilaktiskos nolūkos, gan arī nopietnāku saslimšanu gadījumos.
- Meža zemeņu lapu tēja
Meža zemeņu lapas satur vitamīnus un minerālvielas, kas labvēlīgi ietekmē kakla gļotādu.
- Ugunspuķes tēja
Ugunspuķei piemīt spēcīga pretiekaisuma iedarbība.
Lietojot ugunspuķes tēju profilaktiski, organisms tiek apgādāts ar lielu daudzumu mikro un makro elementu, kā arī ar C vitamīnu, kas veicina imunitāti.
- Šaurlapu ceļteka
Šaurlapu ceļtekas uzlējuma kūre 7-10 dienu garumā ir lielisks profilakses veids, kā pretoties vīrusiem to aktīvajā sezonā. Lietojot šo uzlējumu saslimšanas gadījumā, ir iespēja mazināt nepatīkamās sajūtas kaklā, jo uzlējumā esošās gļotvielas un polisaharīdi pārklāj kakla gļotādu ar aizsargkārtiņu.
- Plūškoka ziedu tēja
Plūškoka ziedu tēja palielina organisma aizsargspējas, tādējādi mazinās organisma uzņēmība pret vīrusiem un saaukstēšanos.
Der zināt!