5 padomi, kā mazināt svīšanu un sviedru nepatīkamo aromātu

© Publicitātes foto

Sviedru izdalīšanās ir dabisks un nepieciešams ķermeņa process – tā palīdz nodrošināt termoregulāciju, uzturēt normālu asinsspiedienu un izvadīt no organisma vielmaiņas galaproduktus un sāļus.

Kā mazināt svīšanu un sviedru nepatīkamo aromātu, stāsta aptieku tīkla “Apotheka” sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

Paduses, cirkšņi, plaukstas un pēdas

Publicitātes foto

Pastiprināta svīšana bieži novērojama intensīvas fiziskās slodzes laikā vai karstos laikapstākļos, taču gadījumos, kad svīšana ir pārmērīga, tā var sagādāt ievērojamu diskomfortu un pat signalizēt par nopietnām veselības problēmām.

Visvairāk sviedru dziedzeru atrodas padusēs, cirkšņos, uz plaukstām un pēdām, līdz ar to šīs ķermeņa daļas parasti svīst pastiprināti. Svīšanu tāpat iespējams novērot arī pieres apvidū vai starp ādas krokām.

Pastiprināta svīšana ir normāla brīžos, kad cilvēks piedzīvo stresu, veic fizisku darbu vai intensīvi sporto, tāpat arī karstos laikapstākļos, kad svīstot organisms rūpējas par termoregulāciju. Īslaicīgas pastiprinātas svīšanas epizodes novērojamas, arī piedzīvojot drudzi vai hormonālas svārstības, piemēram, periodā pirms menstruācijām. Šajos gadījumos svīšana norimstas, tiklīdz ir novērsts tās cēlonis.

Vasaras sezonā svīšana ir ierasta parādība - pat tad, ja svīšana ir pārmērīga, cilvēkiem nereti šķiet, ka pie vainas ir karstais laiks vai pārlieku ilga uzturēšanās saulē. Tāpēc jāpārliecinās, ka ievēroti visi priekšnoteikumi svīšanas mazināšanai, piemēram, izvēlēts atbilstošs apģērbs un ievērota higiēna.

Ja svīšana kļuvusi par nopietnu traucēkli un ietekmē ikdienu, ir vērts doties pie ārsta, lai noteiktu tās cēloni.

Var veidoties dehidratācija

Publicitātes foto

Diennakts laikā cilvēka organisms izdala vidēji 0,5-1,5 litrus sviedru. Izdalīto sviedru daudzums var palielināties ārējo faktoru ietekmē, taču tie gandrīz tūlītēji nožūst, neradot vērā ņemamu diskomfortu. Pārmērīgas svīšanas gadījumā ķermenis diennaktī var izdalīt pat vairākus litrus sviedru. Pārmērīga svīšana ir ne tikai traucējoša un nepatīkama, bet atstāj negatīvu ietekmi uz organismu.

Lai gan izdalīto sviedru apjomu paša spēkiem noteikt nevar, par pārmērīgu svīšanu liecina tādi simptomi kā:

- sviedru izdalīšanās miera stāvoklī, šķietami bez iemesla,

- nepieciešamība regulāri pārģērbties,

- lietot speciālus ieliktnīšus,

- biežāk nekā reizi dienā izmantot dezodorantu,

- kā arī pastāvīgs diskomforts un emocionāli pārdzīvojumi svīšanas dēļ.

Pastāvīgi svīstot, var rasties ādas kairinājums, kas veicina dermatītu un ādas sēnīšu slimības, var parādīties izsitumi un ādas iekaisums.

Svīstot ķermenis zaudē ievērojamu daudzumu sāļu, kā rezultātā organismam trūkst minerālvielu, bet, neuzņemot pietiekamu daudzumu papildu šķidruma, var veidoties dehidratācija. Pastiprināta svīšana tāpat var būt kādas saslimšanas simptoms, ko ir svarīgi laikus diagnosticēt un ārstēt, tādā veidā izvairoties no citām veselības problēmām nākotnē. Ja ir aizdomas par pārmērīgu svīšanu jeb hiperhidrozi, ir jādodas pie ārsta - speciālists veiks nepieciešamās pārbaudes un palīdzēs piemērot atbilstošu terapiju.

Kā mazināt svīšanu un sviedru nepatīkamo aromātu

1.RŪPĪGA IKDIENAS HIGIĒNA

Publicitātes foto

Vismaz reizi dienā nepieciešams rūpīgi nomazgāties dušā vai vannā, bet pēc tam - kārtīgi noslaucīties, izslaukot arī pirkstu starpas un ādas krokas.

Lai mazinātu sviedru aromātu, mazgājoties ieteicams lietot līdzekļus ar antibakteriālu iedarbību.

2.ANTIPERSPIRANTI - EFEKTĪVĀKI PAR DEZODORANTIEM

Publicitātes foto

Sviedru nepatīkamais aromāts rodas brīdī, kad tie saskaras ar tauku dziedzeru izdalījumiem uz ādas un baktērijas sadala sviedros atrodamās olbaltumvielas un sāļus. Dezodoranti novērš baktēriju vairošanos, tādējādi ļaujot izvairīties no nepatīkamā sviedru aromāta, tomēr tie neietekmē izdalīto sviedru daudzumu.

Efektīvāku iedarbību nodrošinās antiperspiranti, kas mazina gan sviedru aromātu, gan to apjomu.

Tomēr, lietojot antiperspirantus, jāielāgo, ka tos drīkst uzklāt tikai uz tīras, sausas un veselas ādas, bet no rīta uzklātais līdzeklis vakarā rūpīgi jānomazgā. Antiperspirantiem tāpat nevajadzētu kļūt par ikdienas risinājumu - regulāri bloķējot sviedru dziedzerus, var nodarīt kaitējumu ādas imunitātei. Ja pēc antiperspirantiem ir nepieciešamība, ieteicams tos lietot pamīšus ar dezodorantu.

3.LAIKAPSTĀKĻIEM ATBILSTOŠS APĢĒRBS UN APAVI

Publicitātes foto

Izvēloties apģērbu un apavus, jāņem vērā gaisa temperatūra un laikapstākļi, kas īpaši būtiski vasaras sezonā, kad karstais laiks veicina pastiprinātu svīšanu. Apģērbam jābūt no dabiska materiāla, piemēram, kokvilnas, turklāt tam nevajadzētu būt pārmēru pieguļošam. Arī apaviem jābūt izgatavotiem no dabiska, elpojoša materiāla, tie nedrīkst būt pārlieku cieši, pēdām jājūtas ērti un brīvi.

Karstā laikā apavi regulāri jāmaina un jādezinficē, savukārt pēdu svīšanu palīdzēs mazināt speciāli krēmi vai dezodoranti.

4.ĒDIENKARTE

Publicitātes foto

Izvairieties no produktiem, kas pastiprina sviedru nepatīkamo aromātu. Sviedru aromātu un daudzumu ietekmē ne vien veselības stāvoklis, bet arī ēdienkarte.

Svīšanu veicina sāļi, asi, piparoti un kalorijām bagāti produkti, šokolāde, kafija un alkohols.

5.PAPILDU VITAMĪNI UN MINERĀLVIELAS

Publicitātes foto

Stress, nervu pārslodze un veģetatīvās nervu sistēmas traucējumi veicina svīšanu, tāpēc šajā gadījumā palīdzēs magnijs, B grupas vitamīni un citi uztura bagātinātāji, kam piemīt nomierinošas īpašības, piemēram, baldriāna, apiņu, vīgriežu vai melisu saturoši preparāti.

Dzīvesstils

Kļūstot vecākam, ķermenis netiek cauri tik daudzām izmaiņām. Mati kļūst sirmi, pamanāt, ka uz sejas parādās dažas smalkas līnijas, un var nebūt tik daudz enerģijas kā agrāk, bet vecums var ietekmēt arī dzimumlocekli — tā formu, izmēru un darbību.

Svarīgākais