Lielākā daļa šampanieša visā pasaulē tiek iegādāta decembrī, un liela daļa no tā tiks patērēta Jaungada vakarā. Kas īsti ir šampanietis, ko esam pieraduši asociēt ar svinīgiem mirkļiem un, protams, Jaungada svinībām, raksta “washingtonpost.com”. Šampanietis ir īpašs, uzsver eksperti. Lūk, trīs lietas, kas jāzina, pērkot un baudot šampanieti šajā brīvdienu sezonā un ne tikai.
Vai jebkuru dzirkstošo vīnu var saukt par "šampanieti"?
Jā un nē - ja jūs rīkojat vakariņas un piedāvājat saviem viesiem glāzi dzirkstoša vīna, no viesu puses būtu nepieklājīgi apgalvot, kas tas nav šampanietis, lai gan kāpēc nesaukt prosecco, franciacorta, cava un citus populārus dzirkstošos vīnus savos īstajos nosaukumos?
Tomēr, ja esam pavisam tieši, tad šampanietis ir dzirkstošais vīns, kas nāk no Šampaņas reģiona Francijas ziemeļos.
Vai tiešām šampanietis tik ļoti atšķiras no citiem dzirkstošajiem vīniem?
Jā, un, lai saprastu, kāpēc, ir jāzina, kā tiek ražots šampanietis. Šampanieša metode, ko tagad parasti sauc par tradicionālo metodi, ietver raudzētā vīna nogatavināšanu uz nogulsnēm - izlietotajiem raugiem, kas radušās otrās fermentācijas laikā, pievienojot burbuļus, turklāt ilgāka izturēšana vīnam piešķir arī īpašu garšu, ko dēvē par “brioche” - to var salīdzināt ar mandeļu kruasāns no labas franču maizes ceptuves.
Lai arī daudzi citi dzirkstošie vīni ir izgatavoti ar tādu pašu metodi, bet no dažādām vīnogām un bieži vien ar mazāku laiku uz nogulsnēm, un tiem trūkst šampanieša “sarežģītības”.
Vai šampanietis ir paredzēts tikai svinībām un tostiem?
Noteikti nē! Šampanietis ir lielisks maltītes papildinājums. Tas labi sader ar sāļiem ēdieniem - kaviāru, austerēm, vai kraukšķīgu un sāļu - frī kartupeļiem, popkornu, kartupeļu čipsiem.
“Eksperti iesaka to pasniegt pie zivīm un austerēm,”saka Eli Benchimol, someljē un šampanieša bāra un restorāna “La Bohème” īpašniece.
“Tas labi saderēs arī ar medījumiem,” viņa piebilst.
Sārtie šampanieši, kas līdzinās vieglākiem sarkanvīniem, ir nevainojama piedeva putnu gaļai.
Šampanietis ir patiešām īpašs dzēriens, un konkrēta šampanieša izvēle ir ļoti personiska - daži cilvēki dod priekšroku mazo audzētāju dzērieniem, kuri gatavo vīnu no saviem vīna dārziem, nevis iepirktām vīnogām, jo uzskata, ka šīs pudeles vairāk atšķiras no lielāko ražotāju stila.
Šobrīd modē ir vīni, kas ir sausi, ar marķējumu "īpaši sauss" vai "brut nature".
Uz jautājumu, kādu šampanieti var ieteikt eksperte, Eli Benchimol smejas: “Jums var būt sentimentāls mīļākais dzēriens no pirmā randiņa vai ģimenes svinībām, bet mans favorītu saraksts ir pārāk garš - es tikai vēlos, lai es varētu atļauties biežāk dzert šampanieti!”