Vēlaties gūt panākumus? Lūk, kas ikvienam jāmāk 25 gadu vecumā

© Pexels.com

Pusaudži, kas pārāk daudz laika pavada sociālajos tīklos un viedtālruņos, iespējams, neapgūst svarīgu prasmi, kas nepieciešama, lai gūtu panākumus - šādu viedokli paudis sociālais psihologs un Ņujorkas universitātes profesors Džonatans Haids, raksta CNBC.

Saskaņā ar “Common Sense Media” 2021. gada ziņojumu, bērni vecumā no 13 līdz 18 gadiem sociālajos tīklos pavada vidēji 8 stundas un 39 minūtes dienā. Tāpat vienā no “Constant Companion” 2023. gada ziņojumiem tika atklāts, ka pusaudži katru dienu saņem gandrīz 240 paziņojumus un savus tālruņus pārbauda vairāk nekā 100 reižu.

Tātad, kā uzsvēra Haids, šī ir cilvēku paaudze, kas nespēj koncentrēties. Pēc viņa teiktā, koncentrēšanās ir svarīga prasme, lai gūtu panākumus gan dzīvē, gan darbā.

Pexels.com

"Ja “sēžat” pie telefona līdz pat 10 stundām dienā pirms 25 gadu vecuma sasniegšanas, bojājumi var būt neatgriezeniski. Šajā vecumā smadzeņu frontālā garoza gandrīz vairs nemainās, un tajā brīdī ir daudz grūtāk atgūt uzmanību," skaidroja psihologs.

Viņaprāt, sociālie tīkli "izkliedē" uzmanību, jo tie ir radīti, lai novērstu cilvēku uzmanību.

Haids saka, ka nespēja koncentrēties var kavēt jūsu personīgo un profesionālo dzīvi, apgrūtinot personisko attiecību uzturēšanu vai pat koncentrēšanos darbam.

Pētījumi arī liecina, ka var ciest sociālā attīstība, ja bērni un pusaudži paļaujas uz sociālajiem medijiem, nevis sazinās klātienē.

Pexels.com

Haids iesaka censties atjaunot spēju koncentrēties un mazāk lietot tālruni. Viņš arī iesaka iesaistīt draugus un ģimenes locekļus, lai viņi kopā ar jums izmēģinātu kādu eksperimentu.

"Ja varat atrast vēl trīs ģimenes locekļus, trīs draugus, ar kuriem to kopā darīt, jums būs lielākas izredzes atbrīvoties no ieraduma un spēt koncentrēties. Es ieteiktu, ja iespējams, uz mēnesi pārtraukt sociālo lietotņu lietošanu," iesaka Haids.

Psihologs piebilda, ka, ja vēlaties paņemt savu tālruni, tad nekavējoties padomājiet par to, ar ko to varat aizstāt. Tā vietā, lai sēdētu sociālajos tīklos, varat lasīt, rakstīt dienasgrāmatā, skatīties filmu vai doties ārā.

Savukārt Hārvardas psihiatre un smadzeņu pētniece Srini Pillai iesaka klausīties mūziku, lai koncentrētos. Lai gan tas var šķist pretrunīgi, viņa saka, ka mūzika var jums palīdzēt to izdarīt.

"Ir daudz veidu, kā mūzika var ietekmēt smadzeņu spēju koncentrēties. Viens no mehānismiem ir stresa un kortizola samazināšana, kas ļauj smadzeņu uzmanības centram darboties bez pārtraukumiem," skaidroja Pillai.