Laika kontrole jeb kas ir pulkstenis

© Foto: publicitātes

Pasaulē, kur lielākā daļa cilvēku seko līdzi laikam, izmantojot viedpulksteni vai tālruni, rokas pulksteņi joprojām ir aktuāli. Papildu laika uzskaitei, rokas pulkstenis ir spēcīgs instruments, kas atspoguļo lietotāja personību un raksturu. Rokas pulkstenis būtībā ir kļuvis par lietotāja personības spoguli.

Sākot ar Saules kustības kartēšanu, ūdens un smilšu pulksteņu izstrādi un beidzot ar neticami precīzām un greznām ierīcēm, ko valkā šodien - ir skaidrs, ka, lai gan laika noteikšanas metode ir mainījusies, mūsu aizraušanās ar to gan nav.

Pulksteņa izskats vēstures gaitā ir mainījies, (sākot no pārnēsājama pulksteņa, kas nēsāts pie jostas vai kulona, ​​līdz klasiskam kabatas pulkstenim un stilīgam un arvien novatoriskākam rokas pulkstenim) tie ir saglabājuši nemainīgu popularitāti un statusa zīmi visā savas pastāvēšanas vēsturē.

Foto: publicitātes

Neatkarīgi no tā, vai patīk kolekcionēt luksusa pulksteņus vai arī piesaista moderni viedpulksteņi, tas daudz ko liecina par gaumi, statusu un dzīvesveidu.

Zīmola identitāte

Pulksteņa zīmols ir viena no pirmajām lietām, ko cilvēki ievēro. Tas daudz pasaka par nēsātāja statusu un gaumi. Piemēram, tādam zīmolam kā «Timex» ir vairāk nekā 165 gadu pulksteņu ražošanas mantojums, padarot to par sinonīmu tradīcijām, augstas kvalitātes meistarībai un prestižam.

Dizains

Arī pulksteņa dizains var daudz atklāt par nēsātāja personību un stilu. No tā ciparnīcas līdz siksnas materiālam, katrs elements papildina stāstu. Apaļa minimālisma ciparnīca ar tīrām līnijām var liecināt par konservatīvu un vienkāršāku gaumi, savukārt kvadrātveida korpuss vai ciparnīca ar skeletu var atspoguļot drosmīgo, unikālo personību.

Funkcijas

Foto: publicitātes

Velns slēpjas detaļās. Pulksteņa funkcijas, sākot ar hronogrāfa un beidzot ar ūdensizturību, daudz pastāsta par vēlmēm un dzīvesveidu. Pulkstenis, kas ir daudzfunkcionāls, piemēram, ar dienas un datuma funkciju, atpakaļskaitīšanas taimeri, modinātāju un hronometru, norāda uz aktīvu dzīvesveidu. Tāpat sievietes, kuras meklē sarežģītas detaļas, netradicionālas rokassprādzes vai «Swarovski» kristālus, dzīvē bieži novērtē smalkas lietas.

Investīciju potenciāls

Pulkstenis ir ne tikai stila un gaumes raksturojums, bet arī gudrs ieguldījums. Pulksteņa vērtība, līdzīgi kā vīns, ar gadiem pieaug. Pulkstenis, kam ir spēcīgs zīmola nosaukums, unikāls dizains un retuma faktors, visticamāk, saglabās savu vērtību un pat palielinās to laika gaitā. Tāpēc, pērkot jaunu pulksteni, ņemiet vērā arī tā investīciju potenciālu, ne tikai estētiskās un funkcionālās īpašības.

Sociālais statuss

Labi izgatavots pulkstenis rāda vairāk nekā tikai laiku; tas ir statusa simbols. Stilīgu pulksteņu nēsāšana jau sen ir bijusi smalks sociāls signāls, kas norāda uz nēsātāja statusu, dzīvesveidu un vēlmēm.

Kad izgudrots pirmais rokas pulkstenis?

Foto: publicitātes

Uz jautājumu “kurš izgudroja pirmo rokas pulksteni” ir divas pretrunīgas atbildes. Daudzi uzskata, ka pirmais rokas pulkstenis ir tas, ko cienījamais Šveices pulksteņmeistars Pateks Filips projektējis un uzbūvējis Ungārijas grāfienei Koskovičai 1868. gadā. Taču pulksteņmeistaram Bregetam ir dokumentācija, kas saistīta ar Neapoles karalienei izgatavoto rokassprādzes pulksteni 1811. gadā.

Īsa pulksteņu un laika vēsture

Foto: publicitātes

Jāatzīmē, ka pulksteņu vēsturi var izsekot vairāk nekā 3000 gadu senā pagātnē. Agrākā zināmā laika mērīšanas metode bija nūjas ievietošana zemē un tās kustīgās ēnas fiksēšana visas dienas garumā. Šī metode attīstījās saules jeb ēnu pulksteņos, kas tika izmantoti senajā Ēģiptē aptuveni 1250. g.pmē. Tomēr, tā kā saules pulksteņus izmantoja tikai dienas gaišajā laikā, smilšu pulksteņi tika izstrādāti laika noteikšanai visu diennakti. Citas agrīnās metodes ietver arī ūdens pulksteņus un pat sveču pulksteņus, kas datēti Ķīnā pirms vairāk nekā 1500 gadiem. Tiek uzskatīts, ka pats pirmais mehāniskais pulkstenis tika izgudrots 1275. gadā Anglijā.

Foto: publicitātes

Šveices matemātiķis un pulksteņmeistars Josts Burgi 1577. gadā izgudroja minūšu rādītāju. Vēl viens nozīmīgs solis uz priekšu tika panākts, izstrādājot pirmo svārsta pulksteni, ko patentēja holandiešu hronologs Kristiāns Haigenss 1657.gadā. Svārsta kustības veiktspēja ievērojami uzlaboja precizitāti.

Foto: publicitātes

Moderno kabatas un rokas pulksteņu vēsture aizsākās 1510.gadā, kad Nirnbergā, Vācijā, pirmo pulksteni izgatavoja Pīters Henleins. Viņa atsperu konstrukcijai tika izmantota aptuveni 75 mm ciparnīca, tāpēc tas bija daudz piemērotāks valkāšanai uz kulona vai piestiprinātam pie jostas. Tas bija pārnēsājams pulkstenis, un tāpēc Henleins tiek uzskatīts par mūsdienu pulksteņu tēvu.

Foto: publicitātes

16.gadsimtā sāka ražot daudz mazākus un plānākus portatīvos pulksteņus. Rezultātā kabatas pulksteņi bija ļoti pieprasīti, un tie tika uzskatīti par būtisku modes aksesuāru un statusa simbolu bagātiem un pārtikušiem cilvēkiem. Neskatoties uz pirmā rokas pulksteņa izgudrošanu 17. gadsimtā, vīrieši joprojām izvēlējās kabatas pulksteņus. Tāpēc, līdz 20.gadsimta sākumam, rokas pulksteņi galvenokārt tika ražoti sievietēm. Šajā brīdī pulksteņi tika ražoti masveidā un tāpēc tie kļuva daudz pieejamāki.

Foto: publicitātes

Kad sākās Pirmais pasaules karš, ātri kļuva skaidrs, ka kabatas pulksteņi nav praktiska iespēja. Tik svarīga bija tūlītēja piekļuve uzticamam pulkstenim, ka rokas pulksteņi kļuva par standarta izdevumu 1917. gadā, kļūstot par būtisku karavīra formas tērpa sastāvdaļu. Pēc Pirmā pasaules kara, kabatas pulkstenis lielākoties tika uzskatīts par modes priekšmetu. Rokas pulkstenis kļuva par populāru aksesuāru. Otrs aspekts, kāpēc pulksteņi pēc kara kļuva nepieciešami, bija pieaugošais transporta patēriņš. Neatkarīgi no tā, vai tie ir kuģi, dzelzceļš vai aviācija, ceļojumu tīkla paplašināšanās neapšaubāmi izraisīja vajadzību pēc vēl lielākas precizitātes.

Vēl viens nozīmīgs pavērsiens rokas pulksteņu attīstībā bija pirmais rokas pulkstenis ar automātisko tinumu. To 1922. gadā izstrādāja un uzbūvēja Džons Hārvuds. 1926.gadā «Rolex» iepazīstināja ar «Oyster» modeli - pirmo ūdensizturīgo rokas pulksteni. Tādējādi sniedzot nozīmīgu ieguldījumu rokas pulksteņu izturības un praktiskuma uzlabošanā.

Digitālā pulksteņa izstrāde bija tehniski revolucionāra. «Hamilton» zīmola «Pulsar» bija pirmais sērijveidā ražotais digitālais pulkstenis, kas tika prezentēts 1970. gadā. Tam bija digitālais laika displejs, kas sastāvēja no sīku sarkanu gaismas diožu matricas. Laiks tika parādīts, nospiežot pogu, un tas bija ierobežots līdz dažām sekundēm. Neskatoties uz to, enerģijas patēriņš bija tik liels, ka iebūvētais akumulators ilgi neizturēja.

Foto: publicitātes

Vēlāk tam sekoja LCD tehnoloģija, ko bija viegli nolasīt pat spilgtā saules gaismā.

Šādi pulksteņi iezīmēja jaunas ēras sākumu, kur visam bija jābūt citādākam un labākam. Digitālais pulkstenis bija progresa un inovāciju simbols. «Jaunie cilvēki» iemiesoja jaunas vērtības un ieskauj sevi ar jauniem produktiem.

Astoņdesmitajos gados «Swatch» pirmā Šveicē ražotā kvarca pulksteņa ar plastmasas korpusu laišana tirgū būtiski mainīja rokas pulksteņa nozīmi un simboliku. Tas atvēra jaunuu tirgus, proti, bezklases dzīvesveida pulksteņu segmentu.

«Swatch» un tā atvasinājumi kļuva par jaunības, sportiskuma un modernas, netradicionālas domāšanas simbolu. Kopumā pagājušā gadsimta 80. gados bija vērojama arvien rotaļīgāka pieeja laikam un pulksteņiem.

Deviņdesmitajos mehāniskie pulksteņi un jo īpaši automātiskie pulksteņi piedzīvoja īstu renesansi. Kamēr kvarca pulksteņi kļuva arvien lētāki un arvien patvaļīgāki dizaina ziņā, klienti, kuri apzinās statusu, arvien vairāk atkal pievērsās mehāniskajiem pulksteņiem.

Foto: publicitātes

Precizitāte kļuva mazāk svarīga. Šāda pulksteņa simbolika bija daudz svarīgāka. Mehāniskais pulkstenis arvien vairāk kļuva par valkājamu statusa simbolu.

Savukārt par īstu apvērsumu var nosaukt 2015.gadā radīto «Apple Watch» pulksteni. Tika radīta jauna pulksteņu kategorija - viedpulksteņi - kas nav rokas pulksteņi tradicionālajā izpratnē, bet gan «valkājamas viedierīces ar laika displeju», līdzīgi kā viedtālrunis, kas patiesībā nav tikai telefons, bet daudz vairāk «portatīvais minidators ar bezvadu interneta piekļuvi».

Atceries, kas notika...?

Svarīgākais