17 kultūras pasākumi līdz 19. aprīlim, apmeklējami bez maksas

5.lapa

Latvijas elektroniskās deju mūzikas kustībai veltīts pasākums

Foto no AG un Orfeja dziesmu izlases vāka: Jānis Kaķis (Orfejs, no kreisās) un Andris Gailis (DJ AG, Mixmaster AG). / Publicitātes foto

Sestdien, 13. aprīlī, plkst. 19.00 mākslas telpā “Mala” (Cēsīs, Lenču ielā 11) notiks ikgadējais pasākums “Latvian Beat”. Tas veltīts 80. gadu beigās Latvijas lenšu žokeju un viņu biedru radītajai elektroniskās deju mūzikas kustībai un stilam “latvian beat”.

Pasākums sāksies ar viena vakara izstādi, kurā būs redzama lielākā daļa no “latvian beat” mūzikas izdevumiem kasetēs, vinila platēs un kompaktdiskos. Lielākā daļa no tiem ir audiogrāfiski retumi un nav nopērkami.

Pirmo reizi apmeklētājiem apskatei tiks izlikta leģendārā East Bam (Roberts Gobziņš) 1990. gadā Vācijas izdevniecībā “Low Spirit Recordings” izdotā leģendārā singla “Aka Aka” testa vinilplate, kas tā paša gada “Mikrofona” aptaujā Latvijā sasniedza izcilus rezultātus.

Būs apskatāma arī 1995. gadā izdotā izdevniecības “Low Spirit Recordings” 10 gadu jubilejas izlase dubultajā audiokasetē, kurā starp tādiem pasaules līmeņa deju mūzikas māksliniekiem kā Moby, Westbam un “Random Noise Generation” ar savu skaņdarbu “Aka Aka” atrodams arī East Bam no Latvijas.

Plkst. 20.00 paredzēta Raimonda Mežaka saruna ar “latvian beat”" kustības aktīvistu Jāni Kaķi jeb Orfeju, kurš 90. gadu sākumā kā ģitārists Aizkrauklē darbojies duetā ar mūsdienās slaveno Mixmaster AG (agrāk zināms kā DJ AG). Jānis Kaķis darbojies arī Aizkraukles grupas “Fanns” sastāvā. To 1992. gadā izveidoja Modris Skaistkalns jeb Mr Tape. Sarunas pauzēs tiks atskaņota mūzika no projektiem, kuros darbojies Jānis Kaķis.

Grupa “Fanns”: Modris Skaistkalns (Mr Tape, no kreisās), Andris Gailis (DJ AG, Mixmaster AG), Jānis Kaķis (Orfejs) un Ralfs Mākulis. / Publicitātes foto

Savukārt plkst. 22.00 plānota “Latvian Beat” videotēka, kad stundas garumā būs iespēja redzēt unikālus video materiālus ar latviešu elektroniskās deju mūzikas māksliniekiem no 80. gadu beigām un 90. gadu sākuma.

Ap plkst. 23.15 plānota Enija Maika un “Happy Hi” 1994. gadā izdotā albuma “Pareizā Kombinācija” noklausīšanās pilnā garumā. Albumu kasetes un CD formātā izdeva "MicRec”. Pasākuma dalībniekiem būs iespēja noklausīties nelielā tirāžā iznākušo CD versiju, kurā ir par vienu dziesmu vairāk nekā kasetes versijā.

Pasākumu noslēgs “latvian beat” diskotēka, kuru vadīs DJ Raimonds Mežaks.

Pirmais “latvian beat” skaņu darbs ar nosaukumu “Do It In The Punk Mix” tika radīts Rīgā, 1987. gadā diskotēkā “Poly”, sadarbojoties Robertam Gobziņam jeb East Bam, Ainaram Mielavam un slavenajam vācu DJ Westbam.

Tajā pašā gadā skaņu darbs Vācijā tika izdots vinila skaņuplatē. Ietekmējoties no DJ Westbam un DJ Eastbam, savus deju mūzikas skaņu darbus sāka veidot arī citi tā laika Latvijas lenšu žokeji un viņu biedri. Par darba pamatu parasti tika izmantotas ārzemju deju mūzikas ritma vai citas struktūras fragments, kurš tika ierakstīts lentē un pēc tam atskaņots, kā cilpa. Tam pa virsu atskaņoti citu skaņdarbu fragmenti, repots, dziedāts un iespēlētas sintezatora partijas. Visbiežāk izmantots sintezators Yamaha DX 7. Retākos gadījumos skaņdarbu radīšanā izmantota ģitāra (AG un Orfejs) un trompete (MC Janka).

“Latvian Beat” kustība un mūzikas stils eksistējis līdz aptuveni 1994. gadam, kad pakāpeniski elektroniskās deju mūzikas radīšanā sāk izmantot datorus, bet diskotēkās lenšu magnetofonus nomaina CD atskaņotāji.

Ieeja bez maksas.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā

Dzīvesstils

“Jo aukstāks laiks aiz loga, jo vairāk vakarus gribas pavadīt mājās, skatoties filmas un aicinot ciemos draugus. Kādi tusiņi bez uzkodām? Un kādas uzkodas bez mērcītēm? No tā visa izriet, ka garajos un tumšajos vakaros mērcītes ir pat obligātas,” atzīmē virtuves huligāns Pipars.

Svarīgākais