Bieži vien kaķu un suņu īpašnieki sevi dēvē par savu mīluļu “mammu” un “tēvu” un uztver tos gandrīz kā savus bērnus: ģērbj, lutina un lolo. Kāpēc tas notiek?
Ir tāds termins - mājdzīvnieku audzināšana. Burtiski tulkojot, tas nozīmē “mājdzīvnieku dresūra”, kad cilvēki savus četrkājainos draugus uztver atšķirīgi — nevis kā noderīgus palīgus, bet gan kā radījumus, kam ir līdzīgas tiesības. Daži pat uzskata viņus par gandrīz bērniem un cenšas kļūt par viņu vecākiem.
Lielajās pilsētās parādās draudzīgas kafejnīcas un biroji, kur var doties paēst un strādāt ar kaķiem un suņiem. Individuālie produkti, apģērbs, rotaļlietas un preces tiek ražotas mājdzīvniekiem, līdz pat ratiņiem un saulessargiem.
Āzijā veiktie pētījumi liecina, ka līdz pat 80% mājdzīvnieku īpašnieku uzskata savus mājdzīvniekus par pilntiesīgiem ģimenes locekļiem. Mājdzīvnieku dzimšanas dienas tiek svinētas vērienīgi tāpat kā bērnu ballītes. Suņiem un kaķiem tiek būvēti apmācību centri, kas cilvēkiem atgādina labas sporta zāles.
Daudziem kaķi un suņi kļūst par “meitām” un “dēliem”, kuri tiek saģērbti, lutināti, loloti un baroti ar visgaršīgāko un kvalitatīvāko barību. Tam ir vairāki iemesli - piemēram, šādi cilvēki tiek galā ar vientulības sajūtu un stresu.
“Mājdzīvnieku audzināšanas tendence liecina par ciešāku saikni starp saimnieku un mājdzīvnieku, it kā saimnieks būtu vecāks un mājdzīvnieks būtu viņa bērns," atzīst zoopsihologi. Kāpēc tas notiek? Fakts ir tāds, ka mūsdienu pasaulē jaunieši bieži atliek domu par ģimenes izveidi.
Lasi arī: Vai kaķiem un suņiem vajadzētu ieslēgt apgaismojumu istabā, kad viņi ir vieni?
Tas notiek dažādu iemeslu dēļ. Noteiktu lomu šajā notikumā spēlē ekonomiskais stāvoklis. Piemēram, Ķīnā un Eiropā turpinās nopietna demogrāfiskā lejupslīde, un visā pasaulē sievietes visbiežāk dzemdē pēc 30 gadu vecuma vai nedzemdē vispār. Tūkstošgades cilvēki, tāpat kā nākamā paaudze, Gen Z, kavē laulības.
Taču fakts ir tāds, ka jebkura pāra attiecības kādā brīdī prasa sasniegt jaunu līmeni, kurā diviem partneriem ir jārūpējas par kādu kopā, piebilst eksperti. Un dažreiz šādā gadījumā par rūpju objektu kļūst mājdzīvnieks - tam tiek dota visa mīlestība. Tādā pašā apjomā, it kā tas būtu bērns.
Ja runā par suņiem, viņi jau sen kļuvuši ne tikai par mājdzīvniekiem, bet par pilntiesīgiem ģimenes locekļiem. Zinātnieki jau sen ir pierādījuši, ka suņi spēj noskaņoties uz saimniekiem smadzeņu darbības līmenī, kas ļauj cilvēkam tos uztvert kā tuvu radījumu fiziskajā līmenī. Tas ir, mīlestība pret suni patiesībā izraisa sajūtas, kas līdzīgas tām, ko māte piedzīvo pret savu bērnu.
No otras puses, šī tendence pāriem paver jaunas iespējas, ļaujot pārbaudīt savas jūtas. Iegādājoties mājdzīvnieku, viņi, šķiet, veic eksperimentu un izlemj, vai ir gatavi kļūt par ģimeni. Ir pierādījumi, ka pāriem, kuri uzturas kopā ar dzīvniekiem, ir lielāka iespēja iegūt bērnus. Tātad kaķa vai suns ne tikai neattur cilvēkus no bērnu radīšanas, bet, iespējams, apliecina viņu gatavību spert šo soli.
Šis “kaķu tests” palīdz iztēloties, kā pāri uzvedīsies ar bērniem un no tā nebaidīsies. Galu galā dzīvnieks ir ne tikai prieka, bet arī izdevumu avots. Ir vajadzīgs laiks, lai pie tā pierastu un saprastu, ka nauda aiziet ne tikai mūsu pašu vajadzībām, bet arī mājdzīvnieka kopšanai.
Pieaugot zināšanām par veselīgu uzturu, ir mainījušies cilvēku priekšstati par to, ko dzīvniekiem vajadzētu ēst un kādos apstākļos viņiem dzīvot.
Šobrīd arvien vairāk ir dzīvniekiem paredzēti produkti ar “cilvēcisku akcentu” - piemēram, čipsi, “šokolādes”, trušu suši, laša strēmelītes un pat īpašs šampanietis suņiem.
Vēl viena populāra tendence ir lolojumdzīvnieku barība, kas pilnībā sastāv no cilvēkiem pazīstamām sastāvdaļām. Tos sauc par “human grade”. Patiesībā šādu sauso barību var ēst arī cilvēki.
Mājdzīvnieku audzināšana arī attīsta mājdzīvniekiem paredzēto ierīču tirgu, sākot no automātiskajām dzirdinātājām līdz noderīgām ierīcēm, piemēram, GPS izsekotājus, kas palīdz izsekot četrkājaino draugu atrašanās vietai.